Nagy vihart kavart egyes járási hivatalok levele, mellyel közmunkásokat köteleztek katonai toborzáson való részvételre. A dokumentumban a foglalkoztatásból való kizárással fenyegették azokat, akik nem jelennek meg a toborzáson, illetve nem vállalják el a felajánlott állást.
A Miniszterelnökség szerint viszont – amint a Kisalföldnek küldött tájékoztatóból kiderült - a Magyar Honvédség a csoportos tájékoztatókon munkahelyet nem ajánlott és nem ajánl fel az álláskeresők részére, az állami foglalkoztatási szervként eljáró járási hivatalok részére pedig munkaerőigényt nem jelentett be.
A csoportos tájékoztatókon csupán a szerződéses katonai szolgálat vállalásának feltételeit, a szerződéses katonák kötelezettségeit és járandóságait ismertetik (amelyek meghaladják a közfoglalkoztatásban elérhető munkajövedelmet).
Néhány járási hivatal foglalkoztatási osztályának vezetője a jogszabály téves értelmezéséből fakadóan, a Magyar Honvédség csoportos tájékoztatójáról helytelen felhívást küldött a közfoglalkoztatottak számára. A levélnek a közfoglalkoztatottakra nézve semmiféle jogkövetkezménye nincs. A tájékoztatóról való távolmaradás nem jelenti sem az álláskeresői nyilvántartásból való törlést, sem pedig a közfoglalkoztatásból történő kizárást. A levélben szereplő, félreértésre okot adó, téves jogszabály-értelmezésért az érintett járási hivatalok foglalkoztatási osztályainak vezetői elnézést kérnek.
De nem csupán jogilag aggályos leveleket postáztak a járási hivatalok, hanem egyenesen különöset is. Feltehető, hogy a területileg illetékes katonai szerv elküldte a „hiányszakmákra” vonatkozó listáját az illetékes kormányhivatalhoz, így például Budakeszire is.
A lapunk birtokába került, a csornaihoz képest igen kulturált hangvételű levélben a járási hivatal arról értesíti az érintetteket, hogy 18-35 év közötti, legalább 8 általánost végzetteket keres a sereg – egyebek mellett - díszelgőnek.
"Tisztelt Ügyfelünk! Tájékoztatjuk hogy a Magyar Honvédség 18-35 év közötti jelentkezőket vár minimum 8 általános iskolai végzettséggel a következő munkakörökben: díszelgő katonai rendész, lövész C kategóriás gépjárművezető."
Tudomásunk szerint emberemlékezet óta nem fordult elől, hogy a magyar díszzászlóaljba közfoglalkoztatottakat toboroztak volna. Nehezen képzelhető el, hogy a honvédség épp e „fegyvernem” létszámát ne tudná feltölteni.
A tájékoztató szerint a továbbiakban 8 osztályt végzetteket katonai rendésznek, lövésznek, és gépkocsivezetőnek is keresnek a közmunkások közül.
Arra nincs ésszerű magyarázat, hogy például egy gépkocsivezetőnek miért 35 év a felső alkalmazási korhatára, míg például a BKV autóbuszvezetői vagy a kamionosok nyugdíjig dolgoznak.