Oroszország;Törökország;Vlagyimir Putyin;közeledés;Recep Tayyip Erdogan;

Erdogan mézeshetei Oroszországban

Egyre nagyobb a barátság Törökország és Oroszország között, miközben tavaly novemberben még úgy látszott, végérvényesen elszabadul a pokol a török légteret állítólag megsértő orosz vadászgép lelövése miatt. Erdogan elnöknek azonban szövetségesekre van szüksége, ráadásul az orosz szankciók is nagyon kellemetlenül érintették a török gazdaságot.

Törökország nem áll meg a diktatúra felé vezető úton. Recep Tayyip Erdogan még jobban nekimegy a Nyugatnak, kivált az Egyesült Államoknak, amely szerinte védelmet nyújt a puccskísérlet állítólagos agytrösztjének, a hitszónok Fethullah Gülennek. Erdogan harcias retorikája mit sem változik majd augusztus 9-ig, amikor a török elnök találkozik Vlagyimir Putyinnal.

Addig minden feszültségforrást el kell távolítani az útból, ami a török légteret állítólag megsértő, szíriai bevetésen részt vett orosz gép lelövése után keletkezett. A konfliktus méregfogát egyetlen huszárvágással sikerült kihúzni: Ankara puccsistának nevezte a légierőnek gépet lelövő katonáját. Nyilván ő egyedül döntött arról, lelőjék-e a Szu-24-est, vagy sem. Az is érdekes, hogy Ankara akkor egyértelműen megvédte a döntést, s harciasan válaszolt az orosz kifogásokra.

Az eset után mindenesetre fagypontra került a két ország viszonya. Moszkva gazdasági megtorló intézkedések egész sorát vezette be Ankara ellen, köztük importtilalmat rendelt el Törökországból származó mezőgazdasági termékekre, nyersanyagokra és élelmiszerekre, felfüggesztették legnagyobb befektetési projekteket, így a Török Áramlat gázvezeték és az Akkuyu atomerőmű megépítését célzó terveket is. Ankarát kellemetlenül érintették a gazdasági intézkedések. Moszkva azonban ragaszkodott a török bocsánatkéréshez, s ahhoz, hogy az ország kártérítést fizessen.

Erdogan júliusban levelet írt, amelyben sajnálkozását fejezte ki az eset miatt, így megkezdődhetett a viszony normalizálásának folyamata. Oroszország július közepétől ismét lehetővé tette, hogy az orosz turisták Antalyába repülhessenek nyaralni. Amikor megérkezett a turisták első, 189 fős csoportja, kisebb ünnepség fogadta őket a repülőtéren, este pedig még koktélpartit is adtak számukra.

A nagy lelkesedés érthető. A tengerparti településen májusban az előző év azonos időszakához viszonyítva 98, júniusban pedig 99 százalékkal (!) kevesebb turista foglalt szállást. Ám nemcsak az oroszok maradnak el. A sorozatos törökországi terrorcselekmények hatására összességében 35 százalékkal kevesebb turista érkezett az államba.

A viharos enyhülés következő lépéseként Nihat Zeybekci török gazdasági miniszter orosz kollégáját, Alekszej Uljukajevet múlt héten a török mezőgazdasági cikkek importja tilalmának feloldását kérte. Megállapodtak arról, hogy ez majd lépésről lépésre történik meg. Törökország számára azért volt súlyos csapás a tilalom, mert azt követően, hogy az Európai Unió Moszkva ukrajnai fellépése miatt gazdasági szankciókkal sújtotta Oroszországot, a Kreml válaszlépésként embargót vetett ki az uniós mezőgazdasági termékekre. Ezeket aztán a török piacról pótolták. Összesen 4 milliárd dollár értékben vásároltak Ankarától zöldséget és gyümölcsöket.

„Mozgás tapasztalható a kétoldalú viszonyban. A török félnek még ki kell dolgoznia néhány törvényt, de gyors döntésekkel számolunk e tekintetben is” – közölte Arkagyij Dvorkovics orosz kormányfőhelyettes.

A Török Áramlat és az Akkuyu ügyében a végső döntést az augusztusi államfői találkozón hozzák majd meg, ekkor történhet meg a nagy egymásra borulás a két elnök között.

Ankara még segítséget is nyújtott Oroszországnak. Figyelmeztette Moszkvát arra, hogy Gülen mozgalma puccsot hajthat végre a Kreml számára stratégiai szempontból fontos Kirgizisztánban. Almaszbek Atambajev kirgiz elnök nemcsak a Kremlhez, hanem Putyinhoz is közel áll.

Erdogan teljhatalmú úrként lép fel, aki megtalálta a puccs egyik bűnbakját: a nyugatot. Azt kívánja jelezni, nem hajlandó tűrni senkitől, hogy beleszóljon az ország belügyeibe, s most amúgy is az az alapelve az államfőnek: aki nincs velünk az ellenünk van. Demokráciafelfogása sokkal jobban hasonlít Putyinéhoz, mint az Európai Unióéhoz, vagy az Egyesült Államokéhoz.

A nagy közeledésnek azonban vannak kellemetlenebb vonzatai Erdogan számára. Az elnök ugyanis szeret az összes török gyökerű rendelkező nép megmentőjének szerepében tetszelegni. Amikor feszültté vált a török-orosz viszony a török kormányzat különösen keményen lépett fel a krími tatárok védelmében. Mi lesz most? – kérdezgetik sokan. Törökország Ukrajnába akkreditált nagykövete, Yönet Can Tezel az Ukrinformnak elmondta, hogy hazája mindig is támogatta Ukrajna területi integritását, s ezt „Oroszország is tudja”. Mint fogalmazott, Kijev „Törökország stratégiai szövetségese”.

A két ország közötti viszony változását Vlagyimir Zsirinovszkij kijelentései is jól illusztrálják. A liberális demokratának nevezett, amúgy szélsőségesen nacionalista politikus az orosz gép lelövése után így fogalmazott: „Törökország mindig is gyűlölte Oroszországot. A NATO és az Egyesült Államok láncos kutyája. Szemtelen nomádok. Meg kell szakítani a gazdasági kapcsolatokat velük, s el kell űzni Moszkvából a török nagykövetet, segíteni kell a kurdokat, illetve az örményeket, fel kell szabadítani a kurd és az örmény területeket”.

Most azonban már Zsirinovszkij is megszerette Ankarát. „Törökországnak nincs szüksége a NATO-ra. Mindegyik katonai bázisát nekünk adhatja. Mi együtt megoldhatjuk a szíriai kérdést. És a kurdot is. Egy Oroszországgal való szövetség mindent megoldana Törökország számára. Mi pedig olcsó déli termékekhez jutunk” – fejtette ki álláspontját a megdöbbentő kijelentéseiről ismert politikus.

Külpolitikai kérdésekben azért még maradhatnak egyéb vitás kérdések is. Alapvetően ugyanis már a Szu 24-es lelövésekor feszültségek jellemezték a két állam viszonyát a szíriai helyzet különböző megítélése miatt. Állandó vitaforrás volt, mi legyen Szíria diktátora, Bassár el-Aszad sorsa. Miközben Ankara az Erdogantól megszokott harciassággal követelte az elnök eltávolítását a hatalomból, Oroszország erről hallani sem akar. Csakhogy már ebben a témában sem hallhatunk török részről olyan egyértelmű és dölyfös üzeneteket.

Az a harciasság, amit a puccskísérlet után tapasztalhatunk a török vezetés részéről, ebben a kérdésben nem igazán érzékelhető, sőt, nagyon is meghunyászkodónak tűnik Ankara. Binali Yildirim török miniszterelnök ugyanis azt közölte, hogy hazája normalizálni kívánja a kapcsolatokat Szíriával, ami gyökeres fordulatként értékelhető az eddigi irányvonalhoz képest. „A legnagyobb célunk az, hogy jó kapcsolatokat alakítsunk ki Szíriával és Irakkal, s minden szomszédunkkal a Földközi- és a Fekete-tengernél” – fejtette ki.

A pálfordulás oka nemcsak az Oroszországhoz fűződő viszony javítására való törekvés. Ankara egyre jobban tartott attól, hogy az Egyesült Államok által támogatott szíriai kurd egységes előrenyomulása a törökországi Kurd Munkáspárt (PKK) megerősödéséhez is vezet majd. Ankarát mindemellett diplomáciai elszigetelődés is fenyegette, ez az oka az Izraellel való kiegyezésnek is.

Az orosz sajtó lelkesen ünnepli a két ország bimbózó barátságát, azt remélvén, hogy ezzel a NATO-t is meggyengíthetik. A Pravda azt írta, hogy Ankara és Moszkva „együtt törhetik át a nyugati országok morális és pénzügyi blokádját”. A lap Zsirinovszkijhoz hasonlóan úgy látja, hogy közös erővel a szíriai konfliktusra is megoldást találhatnak. „Törökország iszlamizálása nem jelenthet aggodalmat Oroszország számára, mert ez az állam belügye. Moszkvának a terrorizmus terjedése és az instabil törökországi helyzet miatt kell aggódnia, hiszen akár több részre is szakadhat” – véli a Pravda.

Moszkva a „puccsisták” elleni fellépéssel nem foglalkozik. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a törökországi rendkívüli állapot bevezetéséről annyit mondott, hogy ez a kérdés kizárólag Ankarára tartozik. Marija Zaharova, a külügyminisztérium szóvivője pedig annyit mondott, tiszteletben kell ugyan tartani az emberi jogokat, Moszkva azonban megérti Erdogan elnök fellépését.

Drámai leszámolások
Törökország továbbra is könyörtelenül számol le a puccskísérlet állítólagos támogatóival szemben. Egy honlapon folyamatosan frissítik, hányan váltak július 15. óta a megtorló kampány áldozataivá. Különösen drámai az, ahogyan a sajtó képviselőivel szemben bánnak a hatóságok, ami egyértelműen arra utal, hogy a kormányzat semmilyen ellenvéleményt sem hajlandó eltűrni.
Ankara felfüggesztette három hírügynökség, 16 televíziós csatorna, 23 rádió, 45 lap és 29 kiadó működési engedélyét. A török hatságok emellett letartóztatási parancsot adtak ki 47 újságíróval szemben.
Különösen a Zaman című lap munkatársai jelentenek szálkát a török államhatalom szemében. A lap több veterán újságírójának kezén kattant a bilincs. A kormányzat már márciusban betiltotta a lapot, amely 2016 februárjában még a legnagyobb példányszámú napilap volt Törökországban, 650 ezer eladott lappal.
Bár az újság sokáig Erdogan pártját, az AKP-t támogatta, később egyre kritikusabb hangot ütött meg a kormánnyal szemben, s 2013 végén kemény bírálatokat fogalmazott meg, miután a kabinet egy sor politikusa keveredett korrupciós botrányba. A lap bezárását azzal indokolták a hatóságok, hogy kapcsolatban állt a Hizmet mozgalom alapítójával, Erdogan esküdt ellenségével, Ferhullah Gülennel.
A mostani leszámolások további mérlege: őrizetbe vettek majdnem 16 ezer embert, illetve több mint nyolcezer személy előzetes letartóztatását rendelték el. Elbocsátottak több majdnem 82 ezer állami alkalmazottat, rendőröket, katonákat, tanárokat. Bezárattak több mint ezer iskolát, 15 egyetemet és – ami egészen sajátságos – 35 kórházat. Felfüggesztették legalább 1200 egyesület, alapítvány működését.
Az Amnesty International közlése szerint sok bebörtönzöttet megkínoztak. Az emberi jogi szervezet ezért azt követelte, hogy engedjenek független megfigyelőket a büntetés végrehajtási intézményekbe.