Ezen túlmenően nem ingyenesek a speciális hírügynökségi anyagok, amelyek csak a szakmai felhasználóknak járnak (háttér, összefoglaló, dokumentum, elemzés, embargós anyag, hajnali lapszemle, kronológia, portré). "Például, ha a varsói V4 eseményeiről a mi MTVA-s varsói tudósítónk ad valamit, azt ingyen adjuk. Ha a lengyel hírügynökség, akkor azt nem adhatjuk ingyen". A fotók ügyében elmondták, általában két, saját munkatársuk által készített fotót adnak ki ingyenesen, ezt úgy választják ki, hogy képesek legyenek "az adott esemény lényegét általánosságban ábrázolni".
Egy eseményről átlagosan hat-nyolc kép megy ki - a két ingyenesen kívül a többi kép tehát nem ingyenes. Ez alól kivételt jelentenek az olyan átlagon felüli érdeklődést generáló esetek, mint például a magyar Forma-1-es futam, ott jóval több képet adnak ingyen is. A külföldi hírügynökségi fotók kiadásában itt is ugyanaz a szabály, mint a szöveges kiadásban – a hírügynökségektől (EPA, AP) átvett képek soha nem ingyenesek, mert a velük kötött szerződés alapján nem adhatnak ingyen tovább semmit. "Speciális eset, amikor valahol nem vagyunk ott, de utólag közölhető minőségű és színvonalú képeket kapunk a partnerektől egy utólag hírértékűnek bizonyuló eseményről". Ez lehet akár kormányzati program is, Szijjártó Péter külügyminiszter külföldi eseményeiről például többnyire így közölnek képet. "Ilyenkor mindig feltüntetjük a képszövegben a közreadó intézményt is, ezek a képek azonban nem hírügynökségi fotók - tehát ezeket is ingyen adjuk".
Mindez azért fontos, mert az új médiatörvényben óránkénti kötelező híradót rendeltek el a rádióknál, s a kisebb adók, amelyek nem engedhetik meg maguknak a fizetős ügynökségi híreket, kénytelenek az ingyenes - tehát az MTVA munkatársai által előállított - hírekből dolgozni.