EU;Navracsics Tibor;népszavazás;Brexit;

2016-08-01 07:09:00

Navracsics nemmel szavaz október 2-án

Ha van tanulsága a Brexitnek, akkor az, hogy a nemzeti identitást nem szabad szembeállítani az európai identitással. Erről Navracsics Tibor beszélt szombaton Felsőtárkányban, az Ökopolisz Alapítvány nyári akadémiáján, ahol Magyarország esetleges uniós kilépése is szóba került. 

Navracsics Tibor

Navracsics Tibor

Az EU-biztos a Brexit kapcsán arra figyelmeztetett, Nagy-Britanniában két identitás jelent meg, az egyik szerint "ha valaki az európait választja az megtagadja a nemzeti identitását". Az egyiket pedig ki lehetett játszani a másik ellen. Az Index tudósítása szerint Navracsics arról is beszélt, hogy"egy boldog veszprémi, boldog dunántúli, boldog magyar és boldog európai lesz". A brit népszavazásnál viszont azok győztek, akiknek sikerült elhitetniük, hogy ha valaki jó brit akar lenni, az nem lehet jó európai. A népszavazás megmutatta, hogy a nemzeti érzelmeket és az európai érzelmeket ki lehet játszani egymás ellen.

Navracsics szerint felgyorsult az Európai Unió a migránsválság kezelésében, bár az áradat megfékezéséhez nincs eszköze, a helyzet kezelése ugyanis még a tagállamoknak hatáskörébe tartozik. Az októberi népszavazás egy esetleges jövőbeni betelepítésről szól, mert ma Magyarországnak nem kötelező bevándorlókat befogadnia. A biztos azt állította, a kötelező kvóta nem fog életbe lépni, annál is inkább, mert Magyarország és Szlovákia bíróságon támadta meg, mások pedig nem sietnek azt végrehajtani. Mindenkit azzal nyugtatott, hogy lesz megoldás a migránsválságra. A külső határok megerősítése napirenden van és a tagállamok arra ösztönzik Brüsszelt, hogy források biztosításával gyorsítsák a menekültügyi eljárásokat és akik nem kapnak menekültstátuszt azokat minél gyorsabban juttassák haza.

Szél Bernadett FOTÓK: NÉPSZAVA

Szél Bernadett FOTÓK: NÉPSZAVA

Annak, hogy Magyarország kilépjen az EU-ból, még a lehetősége is tragikus lenne - fogalmazott Szél Bernadett, a pódiumbeszélgetés másik résztvevője. Az LMP társelnöke úgy vélte, ezekben az időkben ennek a felvetése óriási felelőtlenség lenne. Navracsics erre úgy reagált: jó szívvel tudna szavazni az Unióban maradásra, mindazonáltal nem tartja valószínűnek, hogy ez a kérdés "élesben" felmerül a magyar politikában. Kiderült, a biztos az október 2-i kvótareferendumon nemmel fog szavazni, mert nem rendkívüli, hogy ilyen erős jogosítványt adnak a választók a parlamentnek a kormány Európa-politikai mandátumának meghatározásához.