társasházak;kazáncsere;

- Haladék társasházaknak a kazáncserére

Idén július 1-jétől már nem lehet hagyományos kazánokat gyártani, értékesíteni, üzembe helyezni. Kizárólag a sokkal hatékonyabb, kevesebb káros anyagot kibocsátó kondenzációs berendezéseket lehet beépíteni az ingatlanokba.

Az úgynevezett kazánrendelet célja a hatékonyabb és környezetkímélőbb fűtőberendezésekre való áttérés ösztönzése, a kazáncsere azonban nem csak költsége, de a szükséges kéményfelújítás és a lakók egymásrautaltsága miatt is jelentős nehézséget jelent a társasházakban élőknek. Egy gyűjtőkéménybe nem köthető be kondenzációs és nem kondenzációs készülék, a kazáncseréhez és az ahhoz szükséges kéményfelújításhoz a teljes lakóközösség részvétele, illetve beleegyezése szükséges - hívják fel a figyelmet a Házfórum szakértői.

A kondenzációs kazán telepítéséhez szükség van a lakók engedélyére is, hiszen a kémény felújítása őket is közvetlenül érinti - hívta fel a figyelmet Sárvári Marcell, a Házfórum társasházszakmai fórum vezető szakértője. Hozzátette: természetesen senki nem kötelezheti az adott lakástulajdonost, hogy több százezer forintos költségen ő is lecserélje még működő kazánját annak érdekében, hogy megvalósulhasson a korszerűsítés, azonban ez a többi tulajdonosnak nagyon költséges és kellemetlen helyzetet teremt.

Magyarországon az elmúlt egy évben többször is kaptak haladékot a lakástulajdonosok, hogy lecseréljék hagyományos vagy turbós készüléküket. Előbb 2015. szeptember 26-a, majd 2016. július 1-je volt az a legkésőbbi időpont, ameddig az elromlott korábbi kazánok helyett még régi típusút vásárolhattak, mielőtt kivonnák ezeket a forgalomból. A legutóbbi változtatás szerint a társasházban/lakásszövetkezetben élőknek készülékcsere esetén 2018-ig nem kötelező kondenzációs kazánra váltaniuk, ha 10 kW-os vagy az alatti fűtőkészülékekre és a 30 kW névleges teljesítményű vagy az alatti kombi kazánokat használnak, amelyek gyűjtőkéményhez csatlakoznak.

A legutóbbi haladék oka pontosan az volt, hogy időt adjon azoknak a lakástulajdonosoknak is, akik egyelőre nem váltanának, de a következő egy-másfél évben várhatóan rákényszerülnek majd erre. Ugyanakkor ezeknek a még beszerezhető hagyományos készülékeknek is szigorú feltételeknek kell megfelelniük: a készülékeknek 75 százalékos minimális hatékonysággal kell működniük, és az előírt nitrogén-oxid határértéket is be kell tartaniuk.

A lakossági fogyasztásmérőkkel: a víz-, villany- és gázórákkal kapcsolatos tudnivalókra, rendszeres ellenőrzésük fontosságára hívta fel a figyelmet a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) és a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal közös sajtótájékoztatón, Kecskeméten.