Már csak egy hónap van hátra az iskolai szünidőből, ami számos szülőnek azt jelenti: gyermekeik hamarosan újból minden nap kaphatnak meleg ételt. Ahogy a gyerekek felügyelete (sok család nem engedheti meg magának, hogy nyári táborokba küldjék őket), úgy rendszeres étkeztetésük sem mindenhol megoldott a nyári szünetben, annak ellenére sem, hogy a kormány egyre több pénzt fordít az ingyenes gyermekétkeztetésre.
Amíg akár egyetlen éhező gyerek is van, nem lehet azt mondani, hogy a probléma megoldott. A szülők helyzetét nehezíti, hogy ilyenkor már az iskolakezdésre is spórolni kellene.
A kormány gyakran hangoztatja: elkötelezettek a gyermekéhezés felszámolása, a szünidei gyermekétkeztetés folyamatos fejlesztése mellett. A tavalyi 3 milliárd forint helyett idén 5,3 milliárdot fordítanak a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek tavaszi, nyári, őszi és téli tanítási szünetekben - összesen 70 szünidei napon át - történő étkeztetésére.
Czibere Károly szociális ügyekért felelős államtitkár ígérete szerint jövőre ez az összeg tovább nő, 6,7 milliárd forintra. Az iskolai szünidőben a gyermekétkeztetés biztosítása január 1-től az önkormányzatok kötelező feladata.
A kormány idén 208 ezer hátrányos helyzetű gyereknek biztosít szünidei szociális étkezést, ám év közben legalább 500 ezren vannak, akiknek az ingyenes étkeztetés jár. Nem valószínű, hogy 300 ezer gyermek családja a nyári hónapokban hirtelen megoldást talált a rendszeres napi élelmezésre.
De még az év közbeni félmilliós arány sem azt mutatja, hogy ennyien lennének rászorulók: az MTA és a Máltai Szeretetszolgálat közös tanulmányában rámutatott, 30-50 ezer éhező gyermek él ma Magyarországon, a kríziséhezők - vagyis akik nem folyamatosan, csak bizonyos időszakokban, például az iskolai szünetekben éheznek - száma 200 ezerre tehető.
A probléma egyik oka, hogy számos önkormányzat, hiába tették számukra kötelezővé a nyári étkeztetés biztosítását, az óvoda nyitvatartási idejére hivatkozva azt nem tudja kivitelezni. Számos helyen előfordult, hogy az óvodák augusztusban bezártak, ami a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete szerint törvénysértő. Az oktatási jogok biztosához is több panasz érkezett az ügyben.
Az ombudsman állásfoglalása szerint az óvodában a nevelési év a szeptember 1-jétől a következő év augusztus 31-éig tartó időszak. A nyári bezárásról a fenntartó dönthet; ha lesz szünet, arról a szülőket legkésőbb február 15-ig tájékoztatni kell. A fenntartónak ugyanakkor erre az időszakra is gondoskodnia kell a zárva tartó óvodába járó gyermekek megfelelő ellátásáról - ha a szülő azt igényli.
Ez a másik probléma: sok szülő nincs tisztában azzal, hogy az ellátás, amibe a hátrányos helyzetű gyerekek esetében az ingyenes étkeztetés is beletartozik, nem automatikusan jár, azt a helyi jegyzőnél kell igényelni, ám erről gyakran elfelejtik tájékoztatni őket. Aggályos lépés volt az is, hogy míg növelték az ingyenes étkeztetésre szánt forrásokat, az igénybe vevők körét leszűkítette a kormány: például egy közmunkás gyermeke már nem számít hátrányos helyzetűnek.