MNB;irodabérlet;

2016-08-05 07:26:00

Drágán bérel irodákat az MNB

Havonta 15,5 millió forintot költ külföldi irodáinak fenntartására a Magyar Nemzeti Bank (MNB) - derült ki a Magyar Nemzet közérdekű adatigénylésére érkezett jegybanki válaszból. Mindez éves szinten 186 millió forintot tesz ki. Ebből havonta 8,5 milliót költenek az irodákban dolgozó hat fő bérére, közterheire és egyéb juttatásaira. Az irodák bérletére havonta csaknem hétmillió forintot adnak ki.

A legolcsóbb a hamburgi iroda, amelynek havi díja 6494 euró, azaz 2,052 millió forint. Az iroda területe 55 négyzetméter, így négyzetméterenként 118 euró, azaz 37 ezer forint bérleti díjat fizetnek. Kiderült, a hasonló kategóriába tartozó irodáknál szokásos díj több mint négyszeresét költi a jegybank a hamburgi iroda bérletére.

Hasonlóan túlárazott bérleti díjat, havonta 8988 eurót, 2,84 milliót fizet legdrágább, párizsi irodája után az MNB. A bérelt helyiség mindössze 31,5 négyzetméter, így az ár 285 euróra (90 ezer forint) jön ki négyzetméterenként. Ehhez képest Párizs központi üzleti negyedében (Central Business District) a minőségi irodákért négyzetméterenként 63 eurót, azaz nagyjából 20 ezer forint díjat számolnak fel havonta. Tehát itt is több mint négyszeres díjat fizet az irodáért a jegybank. A Magyar Nemzeti Bank 49 négyzetméteres római irodájáért havonta 6575 eurót, 2,077 millió forintot fizetnek. Így az egy négyzetméterre jutó díj 134 euró, azaz 42 ezer forint. Ez szintén jelentősen meghaladja például a brit Regus által az olasz főváros központjában, a Piazza del Popolón kínált legdrágább iroda 75 eurós, 23 700 forintos bérleti díját. Tehát a három külföldi iroda közül, még ez is nyolcvan százalékkal több havidíjat jelent, mint amennyit a legmagasabb színvonalú irodák után kérnek az olasz fővárosban. Emellett a jegybank nem tudta megmondani, hogy mekkora hasznot hajtanak nekik a külföldi irodák. Válaszuk szerint ugyanis az ott dolgozók által kiépített szakmai kapcsolatok az MNB munkája során több területen és formában hasznosulnak, amelynek "számszerűsítése nem lehetséges".

Ugyanakkor összesen több mint 1,3 milliárd forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki az MNB négy pénzügyi szolgáltatóra. A közlemény szerint a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt.-re engedély nélküli pénzügyi és befektetési szolgáltatás miatt 550 millió forint, a Kun-Mediátor Szolgáltató Kft.-re és a Business Telecom Nyrt.-re jogosulatlan pénzügyi tevékenység miatt 500 millió és 243 millió forint bírságot szabott ki a jegybank. A Credit-Investement Kft.-t 60 millió forint bírsággal sújtotta a jegybank, mert a cég bejelentés hiányában közvetített pénzügyi szolgáltatást. Hangsúlyozták, a jogosulatlan szolgáltatók vagy pilótajátékok megtévesztően ígérnek akár rövid távon valószínűtlenül magas hozamokat, nemegyszer tőke- vagy hozamgaranciával.