RIO 2016;olimpiai bajnok;világcsúcs;Hosszú Katinka;400 méter vegyes;

2016-08-07 05:01:00

Megvalósult Katka álma

A női 400 méteres vegyesúszás döntőjében világcsúccsal győzött Hosszú Katinka, s ezzel pályafutása első ötkarikás aranyérmét szerezte. A vasárnapi fináléjában a kínai Je Si-ven londoni olimpián úszott rekordját több mint két másodperccel javította meg.

Már a szombat délutáni előfutamon látszott, hogy csakis Hosszú Katinka győzhet, ugyanis négy másodperccel jobb időt úszott, mint a második Mireia Belmonte García. Sokáig jóval világcsúcs részidőn belül volt, s bár végül a hőn áhított rekord elmaradt, az Európa-rekordot azért megdöntötte. Magyar idő szerint vasárnap 3.49-kor aztán elstartolt a finálé, s szinte azonnal egy testhossz előnyre tett szert.

Az első ötven méter után fél másodperc előnnyel fordult, onnantól kezdve már csak Je Si-ven rekordjával volt versenyben. Az utolsó száz méterre 5.25 másodperc fórja volt a világcsúccsal szemben. Végül 4:26.36-os idővel elsőként csapott a célba. Katinka mögött a sokáig szintén világrekord-részidőn belül úszó amerikai Maya DiRado és a spanyol Belmonte zárt.

„Még nem fogtam fel. Hihetetlen! Azt tudtam csinálni, amit edzésen. Olyan érzésem volt, mintha edzésen úsznék. Július 28-án érkeztünk ide és azóta minden nap a négyes pályán úsztam az edzésen. Ilyenkor nagyon felszabadultam úsztam. Egyszerűen kiráz a hideg. Kimondani is nehéz, hogy olimpiai bajnok vagyok. Ennél tökéletesebb nem is lehetne” – nyilatkozta Hosszú az M4 Sportnak a futamot követően.

Hosszú Katinka tehát a négy évvel ezelőtti londoni kudarcból fel tudott állni, s Szász Emese után a második aranyérmet szerezte Magyarország számára a riói olimpián. Jakabos Zsuzsanna ugyanebben a versenyszámban nem jutott döntőbe, összesítésben a tizenharmadik helyen zárt. „Tizenkettedik idő az enyém az idei ranglistán, a nevezések alapján tán még hátrébb vagyok, azaz nem állt ez a döntő, bár ettől még bíztam abban, hogy gyorsabb leszek. Közben azt éreztem, hogy valóban jobban megy, de végül megint hiányzott másfél másodperc. Az élet megy tovább, koncentrálok a következő számokra, remélem, ott azért még jobban fog menni” – értékelt Jakabos.

A hölgyeknél Szilágyi Liliána volt még érdekelt 100 méteres pillangóúszásban. A 19 éves úszó az előfutamban 16 századra megközelítette saját országos csúcsát, az esti elődöntős futamában 58.31 másodperces teljesítménnyel hatodik lett, ez pedig a 13. helyhez volt elég.

A férfiaknál leginkább Verrasztó Dávid sikerében bízhattunk 400 vegyesen, ugyanis előzetesen az érem esélyei közt tartották számon. Azonban a vártnál gyengébben teljesített, összesítésben 12. lett, Gyurta Gergely pedig a 11. helyen zárt. „Ez van, nem tudok mit mondani. Jól ment négy évig, s most pont ez nem jött össze, sajnos. Erre mit tudok mondani? Háromszáznál még harmadik voltam, de szenvedős volt. Kicsit jobb, mint négy éve, ez is valami… Ha tudnám a megoldást, akkor jó lenne – nem is tudok szomorú lenni. Ennél sokkal jobb vagyok, ezt már bizonyítottam párszor, hát, ez ilyen. Az olimpia még nem jött össze eddig – és most sem. Megyünk tovább” – értékelt csalódottan Verrasztó.

A férfi 400 méteres gyorsúszás előfutamaiban sem termett sok babér a magyarok számára, Bernek Péter a 21. időt érte el, míg Kis Gergő 38. lett. Gyurta Dániel is megkezdte riói szereplését: 100 méteres mellúszásban holtversenyben a 16. legjobb időt érte el. Szétúszásban kellett volna részt vennie, hogy elődöntőbe jusson, azonban visszalépett, s fő versenyszámára, 200 mellre készül.

Vasárnap este újabb előfutamokkal folytatódtak az úszók küzdelmei. Elsőként az immáron olimpiai bajnok Hosszú Katinka úszott 100 háton. Az Iron Lady a legerősebb futamban harmadikként csapott célba 59.13 másodperces idővel, s összesítésben a negyedik legjobb eredménnyel jutott tovább.

"Az volt a lényeg, hogy bekerüljek, de ez most nem esett jól, hiszen tegnap fél négy volt már, mire ágyba kerültem. Ez a szám is ugyanolyan fontos számomra, mint a többi" – nyilatkozta az úszást követően. - Azt hittem, ha meglesz az arany, akkor nem fogok tudni aludni, ennek ellenére inkább nyugodtságot éreztem, és jól aludtam – zárta gondolatait.

A férfiak 200 méteres gyorsúszása következett ezután. Kozma Dominik a 12. idővel bejutott az elődöntőbe, míg a szám másik magyar indulója, Bernek Péter 37. lett.

Balog Gábor és Sztankovics Anna sem jutott tovább, előbbi 100 háton végzett a 25. helyen, míg utóbbi 100 mellen zárt 24.-ként. Késely Ajna sem járt sikerrel 400 méteres gyorsúszásban, 21. lett, azonban ebben a számban lesz magyar döntős, Kapás Boglárka a 7. idővel jutott tovább. A férfi 4x100 méteres magyar gyorsváltó utolsóként ért csapott célba előfutamában, összesítésben a 12. helyen zárt.