RIO 2016;Görögország;A csoport;vízilabda-válogatott;első hely;

2016-08-10 07:51:00

Vízválasztó pólócsata

A mai, Görögország elleni riói mérkőzésen először győzne a magyar férfi vízilabda-válogatott. A sorozat korai szakaszában még bocsánatos „bűn” lehet a két korábbi pontvesztés, a görögöket azonban már csak az A-csoport első helyéért vívott verseny szempontjából is ildomos volna legyőzni.

A szombati nyitányon Magyarország bár félidőben még három góllal vezetett, végül egálra végzett Szerbiával, mely csapat később hasonló forgatókönyv után megosztozott a pontokon Görögországgal. A folytatásban hazánk válogatottja Ausztrália legjobbjaival sem bírt, így a feleknek várhatóan a görögökkel is számolni kell a csoportelső pozícióért folytatott versengésben - már ha ez fontos az olimpián.

"Nem tűztem ki célul a csoportelsőséget, hanem azt, hogy mérkőzésről mérkőzésre jobban játszunk, egységesebbek legyünk, ugyanis az utolsó három összecsapás az, ami majd végül eldönti a végeredményt – nyilatkozta Benedek Tibor, a magyar férfiválogatott szövetségi kapitánya a szerbekkel szembeni bemutatkozást megelőzően. Hasonlóképpen vélekedett szerb részről Slobodan Nikic, aki a torna előtt a helyi szövetség honlapjának nyilatkozva kitért a megfelelő formaidőzítésre is. „Tudjuk, hogy mit szeretnénk elérni Rióban. Az a fontos, hogy a legjobb formánkat a negyeddöntőtől tudjuk nyújtani.”

Noha a világ- és Európa-bajnok Szerbia válogatottja rögvest az első fordulókban letudta két legnehezebb csoporttalálkozóját Magyarország és Görögország ellen, némileg meglepő, hogy a délkelet-európaiak jelenleg hatosuk harmadik helyén állomásoznak. Benedek tanítványai most az utolsó továbbjutó, azaz a negyed helyen állnak, részünkről mindenképpen meglepetés az auszik elleni hétfői remi. „Sok minden történhet a csoportban. Tegnapelőtt még örültünk a szerbek elleni döntetlennek, ma már nem annyira örülünk. Ez jó kis pofon volt, de semmi sem dőlt el. Mindkét csoport nagyon kiegyensúlyozott, minden pillanatban észnél kell lenni.” – idézi Benedek Tibor értékelését a Magyar Vízilabda Szövetség weblapja a 9-9-re végződő magyar-ausztrál után.

A szerbekre szerdán - magyar idő szerint kevéssel éjfél után - a csoport jelenlegi éllovasa, a házigazda Brazília vízilabdacsapata vár, utána sorrendben Ausztráliával és Japánnal mérkőzik az első olimpiai aranyérmére hajtó balkáni gárda. Ha a fokozatos formajavulás elve mellett érvényesül a papírforma is, Szerbia nyolc ponttal, „csont nélkül” továbbjut a legjobb nyolc közé, csupán a helyezése kérdéses.

A magyar vízilabda-válogatott ugyan a januári, belgrádi Európa-bajnokságon legyőzte szerdai ellenfelét, a csoport első helyeit nagyban befolyásoló, mondhatni vízválasztó meccset vívhat szerdán a görögökkel. A japánok elleni nyögvenyelős nyitány után a hellének Szerbiával abszolút partiban voltak, így bizonyosan kellőképpen motiváltan készülnek revánsot venni az Eb harmadik helyéről döntő téli találkozón a mieinktől elszenvedett vereségért.

Bármilyen sorrendben is kvalifikálja magát a nyolc közé - az előzetes várakozások alapján - Görögország, Szerbia és Magyarország, az borítékolható, hogy a csoportja élen záró együttes jár a legjobban. A hatos éllovasa ugyanis a sorsolás értelmében a B-csoport negyedik helyezettjét, jelen állás szerint a mezőny egyik szerényebb képességű csapatát kapja ellenfeléül, míg az érvényesülni látszó papírforma jegyében az első három pólóválogatott - a befutó sorrendje változhat, de valószínűleg a londoni olimpia két finalistája, Olaszország és Horvátország, valamint Montenegró lesz az - már komolyabb próbatétel elé állíthat bárkit. „Ahogy megyünk előre, úgy fognak az erősebb csapatok egyre jobban belelendülni, de látható, mind a tizenkét csapat erős az olimpián, mindenki meg tud zavarni bárkit” – mondta a továbbiak kapcsán a magyar szövetség honlapjának Benedek Tibor.

A szerdai, görög-magyar találkozót 15.20 perctől élőben közvetíti az M4.

Az A csoport magyar meccsei

Augusztus 10., szerda: Görögország–Magyarország (magyar idő szerint.: 15.20)
Augusztus 12., péntek: Magyarország–Japán (m. i.: 14.00)
Augusztus 14., vasárnap: Brazília–Magyarország (m. i.: 1.50)

Győzelemmel debütált a női csapat

Sikeres rajtot vett a női vízilabdatornán Magyarország. Bíró Attila tanítványai a harmadik negyedben rázták le először Kínát, végül két góllal, 13-11 arányban múlták felül első ellenfelüket a tegnapi csoporttalálkozón. A fehér sapkában játszó kínaiak hozták el a labdát a párharcot nyitó ráúszásnál, az első találatot azonban a magyar válogatott neve mellé írták: Takács Orsolya a negyedik percben juttatta előnyhöz a nemzeti csapatot.

A gólgyártás kezdete a gyakorlatban gólváltást eredményezett: az első negyed végén 2-2-t mutatott az eredményjelző. A csapatok ekkor csupán lehetőségeik harmadát értékesítették, a jó védőteljesítmények mellett sok pontatlan lövést hozott ez a periódus. Kína második gólja ötméteresből született, így elmondható, hogy az ázsiaiak ott folytatták a következő szakaszban, ahol az elsőben abbahagyták: Csao ismét büntetőből volt eredményes, ezzel első ízben vezettek az ázsiaiak.

Bujka Barbara jobbja hiába sült el kétszer, a jó erőkből álló kínai csapat erre is tudott válaszolni, mint ahogyan később Kisteleki Hanna ötösből elért góljára és Keszthelyi Rita találatára is. Félidőre 6-6-os állásnál vonultak a mérkőző felek. A mérkőzés 20. percében, magyar szempontból 8-7-nél szakadt meg a sorminta: Czigány Dóra emberelőnyben jegyezte kilencedik gólunkat, így végre „levegőhöz jutottunk”. Ezt követően a kínaiak nem tudták tartani a lépést – az időkérés sem segített, 12-9-el várhattuk a negyedik negyedet. A találkozót záró percek alapján - 2-1-es összesítéssel - Kína bizonyult jobbnak, a pontokat mégis Magyarország neve mellé írták be: női válogatottunk a második félidőben mutatott játékának köszönhetően győzelemmel mutatkozott be az olimpián.

"Kína nagyon nehéz ellenfél, amelyet a magyar válogatottnak az elmúlt két és fél évben nem sikerült legyőznie. Egyrészt emiatt is örülök a győzelemnek, másrészt nagyon fontos volt a jó kezdés az olimpián, harmadrészt pedig adhat egy olyan önbizalmat a következő mérkőzésekre, amely kell a csapatnak" – idézte az MTI Bíró Attilát. Válogatottunk legközelebb csütörtökön, Spanyolországgal mérkőzik.