nyílt levél;Donald Trump;The New York Times;alkalmatlanság;

2016-08-10 07:37:00

Trump biztonsági kockázatot jelentene

Ötven neves republikánus nemzetbiztonsági illetékes, köztük egy volt CIA-igazgató, egy volt belbiztonsági miniszter, számos hírszerzési vezető a The New York Times című lapban közzétett nyílt levélben óvott Donald Trump elnökké választásától. A levélben ugyanazt hangsúlyozták, amit nemrégiben Barack Obama is kijelentett: a manhattani milliárdos alkalmatlan arra, hogy az Egyesült Államok elnöke legyen.

"Donald Trumpot sem a jelleme, sem az értékei, sem a tapasztalata nem teszik alkalmassá arra, hogy elnök legyen. Gyengíti az Egyesült Államok erkölcsi tekintélyét a világban. Alapvető ismeretei hiányoznak az amerikai alkotmányról, a törvényekről, az intézményekről, nem tartja tiszteletben a vallási türelem, a sajtószabadság, a bíróság függetlenségének elveit" - hangsúlyozza a kemény hangú közlemény.

"Meggyőződésünk szerint Trump veszélyes elnök lenne, s kockára tenné Amerika nemzetbiztonságát, jólétét" - szögezték le az aláírók, megjegyezve, hogy az amerikai elnök egyszersmind a fegyveres erők főparancsnoka, s Trumpot e poszt ellátására is alkalmatlannak tartják. Tudatták azt is, hogy egyikük sem szándékozik Donald Trumpra adni szavazatát. Az aláírók ugyanakkor a demokrata elnökjelölttel, Hillary Clintonnal szemben is fenntartásaikat hangoztatták.

Az akciót George W. Bush egykori külügyminisztere, Condoleezza Rice vezető tanácsadója, Philip Zelikow szervezte, s a nyílt levelet aláírta Michael Hayden volt CIA-főnök, a NASA egykori igazgatója, John Negroponte, Bush nemzeti hírszerzési igazgatója, valamint Tom Ridge, volt belbiztonsági miniszter.

 Beperelték Clintont
A líbiai Bengáziban négy évvel ezelőtt elesett két amerikai szülei beperelték Hillary Clintont, az Egyesült Államok akkori külügyminiszterét. Sean Smith technológiai szakértőként, Tyrone Woods a CIA alkalmazásában álló, szerződéses biztonsági emberként dolgozott a bengázi amerikai konzulátuson, ahol négyen veszítették életüket egy dzsihadista támadásban 2012. szeptember 11-én, köztük a líbiai amerikai nagykövet.
Az ügyben több vizsgálat folyt, a jelenlegi demokrata elnökjelölt érintettségét egyik sem állapította meg.