Franciaország;szimpatizánsok;

FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES

- Nem csökken a dzsihád vonzereje

Nem véletlen, hogy az utóbbi években Franciaországban követték el a legtöbb terrormerényletet, az Iszlám Állammal (IS) szimpatizálók száma is Franciaországban legmagasabb az európai országok közül. Eddig 1200 francia állampolgár állt be a terrorcsoport harcosai közé.

A terrorfenyegetéseket elemző belgiumi központ (OCAM) adatai szerint 2012-es megalakulása óta 36 500 külföldi csatlakozott az IS-hez. Európában Franciaországot a brit és a német állampolgárok követik, ahonnan 600-600 ember távozott, hogy részt vegyen a szervezet harcaiban.

A külföldi, Szíriában és Irakban harcoló dzsihádisták számát tekintve összességében Tunézia áll az élen, ahonnan legkevesebb 3000-en csatlakoztak, Szaúd-Arábiából több mint 2500-an, az Oroszországi Föderációból pedig mintegy 1500-an, akárcsak Marokkóból és Jordániából. Belgiumból 457-en harcolnak a terrorcsoport soraiban.

Az Iszlám Államnak Belgium területén legkevesebb 157 nyilvántartott támogatója van az elemző központ és a belga titkosszolgálatok adatai szerint. A terrorcsoport vonzása nem csökkent annak ellenére sem, hogy az utóbbi időben több, súlyos vereséget szenvedett és komolyan visszaszorult a kalifátus területe. 2016 első felében is 10 százalékkal emelkedett a Szíriába indulók száma Franciaországból.

Az utóbbi idők legkomolyabb orosz-ukrán diplomáciai feszültsége robbant ki azt követően, hogy Vlagyimir Putyin azzal vádolta meg Kijevet, hogy „a terrort választotta a béke helyett”. Az orosz titkosszolgálat állítólag terrorcselekményt hiúsított meg az Oroszországhoz csatolt Krím-félszigeten, amelyet az ukrán haderő is támogatott. Kijev cáfol és hangsúlyozza, diverzióról van szó. Mindkét ország harcikészültségbe helyezte hadseregét a vitatott terület közelében.