Tudomány;Publicisztika;csillaghullás;meteorraj;Perseidák;

2016-08-12 07:17:00

Itt a nagy csillaghullás

Este tíz óra körül, de különösen az éjfél utáni néhány órában ígérkezik különösen látványosnak a következő napokban a Perseida-csillaghullás. E meteorraj csúcsaktivitása minden évben augusztus 12-13-a körül van, maga a jelenség azonban legalább két hétig tart.

Ilyenkor a Föld 110 ezer kilométer per órás sebességgel halad át a naprendszer azon részén, amit a Swift-Tuttle nevű üstökös beszennyezett a porával. Ezeket a porszemeket ütközéskor a Föld felsöpri magával, a légkörbe jutva felizzanak, fénylő csíkokként látszanak.

A Perseidák az egyik legismertebb, fényes meteorokat és sűrű hullást produkáló meteorraj. A meteorok a Perseus csillagkép irányából sugárzódnak szét, az elnevezés innen eredhet.

Az első megfigyelések a Perseidákról kínai csillagászoknak köszönhetően Kr.u. 36-ból származnak. A Perseidákat Szent Lőrinc könnyeinek is nevezik, a rómaiak által halálra kínzott ókeresztény mártír után, akinek ünnepnapját augusztus 10-én tartja az egyház.

Mark Bailey, az észak-írországi Armagh megyében működő csillagvizsgáló kutatója szerint az idei év különlegesnek ígérkezik, mert míg az elmúlt években 100-200, idén már 200-300 hullócsillag is átsuhanhat az égbolton egy-két órán belül. Az üstökös pályája ugyanis évről évre változik, így a meteorfelhő porából sem mindig ugyanannyi esik a Föld útjába.

Ha az időjárás megengedi, a megfigyeléshez érdemes sötét helyet keresni, például magas házak tetejét, fénytelen tisztásokat. A Duna-Ipoly Nemzeti Park programokat is hirdetett, pénteken a budai Sas-hegyen este fél nyolctól "Csillagfényes sétát" szerveznek, Tatabányán, a Gerecsében lesz csillagnéző túra (a programokról bővebben: www.dunaipoly.hu).