MSZP;népszavazás;NVI;kvótareferendum;kvótanépszavazás;

2016-08-13 07:01:00

Örökké tartó néphülyítés

Ha egyszer a kormány összes mamelukja azt üzeni házfalakon, tévéhíradóban és - meggyötörve Örkény Istvánt - egypercesekben az olimpia szusszanásnyi szünetében, hogy ez még nem kampány, hanem tájékoztatás, akkor a polgárnak, ha bele döglik is, hallgatnia kell, amit a hatalom Brüsszelnek ordít. Tegnap a Nemzeti Választási Bizottság söpörte le a szocialisták tiltakozását azzal az érvvel, hogy a panasz a hivatalos kampányidőszakra vonatkozik, az pedig csak most kezdődik. Kampány előtti tevékenység megítéléséhez nincs hatáskörünk - nézte hülyének a népet az NVB elnöke. Patyi András cifrázott: a népszavazás kezdeményezője a kormány, amely nem semleges szemlélő, "hanem az eljárás céljával és eredményével szoros kapcsolatban lévő közjogi szerv". Puff. Ha ettől sem üti meg a guta a népet, az csak azért van, mert már megtapasztalta: a hatalom egyszerre fúj hideget-meleget. Most nagyon fújja, nagyon fontos neki október 2-a. Nekünk is az volna, ha tudnánk: azzal vége. De, nem lesz. Megígérték, folytatják. Teszik, amíg tehetik.

A Kúriához fordul az MSZP miután érdemi vizsgálat nélkül elutasította a kvótareferendumos kormányzati hirdetések miatt benyújtott kifogását pénteki ülésén a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) - mondta Nemény András a Klubrádióban. A párt alelnöke azért fordult az NVB-hez, mert szerinte a kormány nem folytathatna kampánytevékenységet a népszavazással kapcsolatban, és ha folytatna, akkor is semleges álláspontot kellene elfoglalnia. Kifogásolta azt is, hogy a kampány egyes elemei szerinte valótlan állításokat tartalmaznak, például vitatta az "egy városnyi" megfogalmazást az egyik hirdetésben.

Az Együtt kormányellenes kampánybeharangozója a budapesti Lehel téren FOTÓ: MTI/KOVÁCS ATTILA

Az Együtt kormányellenes kampánybeharangozója a budapesti Lehel téren FOTÓ: MTI/KOVÁCS ATTILA

Patyi András NVB-elnök az elutasításkor arra hivatkozott, a választási szervek a népszavazási eljárásban részt vevő személyek kampánytevékenységét kizárólag népszavazási kampányidőszakban vizsgálhatják, amely csak ma indul meg. A kampányidőszak előtti tevékenység elbírálására az NVB-nek nincs hatásköre. Patyi azt is elmondta, a népszavazás kezdeményezője a kormány, amely ebben az esetben nem semleges szemlélő, "hanem az eljárás céljával és eredményével szoros kapcsolatban lévő közjogi szerv".

„Ne zaklassanak!”
A Nemzeti Választási Iroda (NVI) közölte, tegnaptól naprakészen lehet követni az internetes oldalán az októberi népszavazással kapcsolatos statisztika adatokat. Az a választópolgár, aki nem szeretné, hogy a kormány vagy az országgyűlési képviselőcsoporttal rendelkező pártok megkeressék, kérheti a választási irodától, hogy ne adja ki nevét és lakcímét - hívta fel a figyelmet Péterfalvi Attila. A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnöke emlékeztetett: a jogszabály szerint az NVI kérelemre öt napon belül, de legkorábban a népszavazás napját megelőző 50. napon átadja a szavazóköri névjegyzékben szereplő választópolgárok nevét és lakcímét a kezdeményezés szervezőinek, továbbá az országgyűlési pártoknak. Péterfalvi felhívta a népszavazás szervezőinek, és a pártoknak a figyelmét arra, hogy a választópolgárok nevének és lakcímének kampány célú felhasználásához be kell jelentkezniük az adatvédelmi nyilvántartásba. Az adatokat csak közvetlen politikai kampány céljára lehet felhasználni, az átadott adatokat legkésőbb a népszavazás napján meg kell semmisíteni.

Litresits András, az MSZP delegáltja szerint meg kellene állapítani a jogszabálysértést. Fábián Adrián választott tag szerint egyértelmű, hogy kampány folyik, ami alkalmas a választópolgárok befolyásolására, azonban a kampánnyal a választási bizottság hatáskör hiányában nem tud foglalkozni. Patyi arra is felhívta a tagok figyelmét, hogy a Legfelsőbb Bíróság szerint a választási kampányidőszakon kívül eső politikai tevékenység nem tiltott, elfogadott és általánosan alkalmazott módszere a politikai irányzatok népszerűsítésének.

Kovács Zoltán korábban ismertette: szombattól új időszámítás jön, a kormány "tájékoztatás" helyett immár népszavazási kampányba kezd. A kormányszóvivő arra nem tért ki, ez pontosan mit takar. Az Együtt tegnap, a fővárosban beharangozott, szombaton kezdődő kampányában is arra kéri majd a választópolgárokat, hogy ne vegyenek részt a népszavazáson, mivel azt Európa- és menekültellenesnek tartja. Szigetvári Viktor pártelnök arra kérte a választópolgárokat, ne adják meg az esélyt a miniszterelnöknek, hogy "bármire felhasználja" szavazatukat, küldjenek egy üzenetet Orbán Viktor "gyűlöletkampányával" szemben. Hozzátette, a kormányfő a saját céljára feltett egy hazug kérdést, és "aki a kérdésben hazudik, annak nem szabad választ adni".

Eközben Tőkés László Erdélyben kampányolt a referendumon való részvételre. Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöki tisztségét is betöltő fideszes európai parlamenti (EP-) képviselő arra kérte a magyar állampolgársággal is rendelkező erdélyieket, hogy vetessék fel magukat a választói névjegyzékbe, s levélben szavazzanak. Ebben több helyi szervezet is segédkezik majd nekik. A levélszavazással kapcsolatosan az MSZP és a Jobbik augusztus 22-re rendkívüli parlamenti ülést kezdeményezett. A pártok úgy módosítanák a választójogi törvényt, hogy a külföldön élők is szavazhassanak ilyen formában, ne csak határon túli magyarok. Kovács közölte: a Fidesz nem vesz részt az ülésen.

Embertelen körülmények a határon
A tisztálkodási lehetőség néhány csap és mobilvécé a kerítés mellett, nincs zuhany, nincs hely a gyerekeknek, ahol játszhatnának vagy a felnőtteknek, ahol pihenhetnének - számolt be az Amnesty International munkatársa, aki a napokban az "elő-tranzitzónáknál" járt Horgoson. Itt azoknak kell várakozniuk, akik legálisan akarnak menedéket kérni Magyarországon. Ezek a táborok - amelyeket először figyelmen kívül hagytak, manapság pedig már őriznek a szerb határőrök - jelenleg nagyjából 600 embernek adnak otthont. A konténereket, ahol a kérelmekről döntenek csak pár percre nyitják meg, naponta 15-15 embert fogadnak. Eközben a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH) közbeszerzéséből kiderült, hogy a Bizalom Zrt. 482,25 millió forintért őrizheti a hazai menekülttáborokat. A tender érdekessége, hogy tartalmazta a már bezárt debreceni menekülttábort is, illetve egy "2016-ban létesülő 1 000 fős konténertábort" - ezek szerint valahol még az idén elkészül egy ezer fős tábor is.


Svéd–magyar diplomáciai asszó

Magyarország a területén regisztrált menedékkérők fogadásának elutasításával megszegi a dublini egyezményt, amelyhez csatlakozott és amely lehetővé teszi, hogy a tagországok visszaküldjék a menedékkérőket abba az európai uniós tagországba, amelybe először beléptek, a jövő héten ezért bekéretik a svéd külügyminisztériumba a magyar nagykövetet – mondta Morgan Johansson, a svéd migrációs ügyek minisztere a TT sajtóügynökségnek. Svédországban a hatóságok szerint valamivel több mint ezer olyan menedékkérő van, akit vissza akarnak küldeni Magyarországra. Szijjártó Péter külügyminiszter furcsának és elfogadhatatlannak tartja, hogy Johansson ahelyett, hogy a valódi megoldást keresné, egy olyan országot bírál, amely betartja a szabályokat.