egészségügy;kórház;kormányrendelet;

2016-08-18 07:00:00

Még mindig egészségügy - Ki jár jól a béremeléssel?

Az eredetileg nem egészségügyi diplomával rendelkező, de magasan képzett szakemberek, például klinikai szakpszichológusok járnak a legjobban az egészségügyi ágazat alapbéremeléséről szóló kedden megjelent kormányrendelet értelmében, de a szakgyógyszerészek is több pénzhez jutnak szeptembertől, mint a szakorvosok.

Az egészségügyben dolgozó egyetemi végzettségű fizikusok, biológusok vagy pszichológusok bruttó 171 ezer forinttal kapnak többet szeptember elsejétől, de a szakorvosok 107 ezer forintos emelésénél több jár a szakdiplomával rendelkező gyógyszerészeknek is, akik 136-137 ezer forinttal magasabb alapbérben részesülnek. A humántárca egészségügyért felelős helyettes államtitkára tegnap a Népszava kérdésére hozzátette, hogy ezeknek a csoportoknak az esetében már az egészségügyi törvény őszre tervezett módosítását készítik elő a bértáblák egységes szintre hozásával. Nem történik tehát más, mint a nagy lemaradásban lévő szakmákat felzárkóztatják a szakorvosi bérekhez.

Mészáros János emlékeztetett rá, hogy a béremelésről szóló júniusi megállapodást a parlament a tavaszi ülésszak végén már nem tudta törvénybe foglalni, ezért született az idén szeptember és december közötti időszakot szabályozó kormányrendelet, amely alapján a kiegészítésként megjelenő emelt összeget az alapbér részének tekintik abban az intézményi körben, ahol 2012-2013-ban is kaptak már béremelést a dolgozók.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) főigazgató helyettese bejelentette, hogy a megemelt bérek októberi kifizetésének zavartalanságát külön elszámoló rendszer segíti, amelynek elindításáról múlt pénteken tájékoztatták az érintett 253 intézményt. Kiss Zsolt tájékoztatása szerint közülük 183 már regisztrált is, a jövő héttől pedig megkezdhetik a béremelésben érintett dolgozóik adatainak feltöltését, amit szeptember 9-ig be kell fejezniük, hogy az októberi emelt bérek rendben megérkezhessenek.

A Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke lapunknak külön is kiemelte a rendeletnek azt a passzusát, hogy a munkáltatók kötelesek a megemelt alapbér szerint kiszámítani a pótlékokat, készenléti díjakat, távolléti díjakat, de még a jubileumi jutalmakat is. Balogh Zoltán üdvözölte azt a garanciális elemet is, hogy az intézmények kizárólag a béremelésekre és a hozzájuk kapcsolódó szociális hozzájárulás kifizetésére használhatják fel a kapott összeget.

Az egészségügyi béremeléseket szabályozó kormányrendelet szerint szeptember elsejétől bruttó 107 ezer forinttal nő a szakorvosok bére, az ágazat többi szakdolgozója a végzettségtől és a munkában eltöltött időtől függően idén 6660 forinttól 61 670 forintig terjedő, átlagosan 26,5 százalékos emelést kap és a folyamat jövőre is folytatódik. Az idei béremelések fedezetére 19,2 milliárd forintos pluszt kapott az ágazat.

Mégis pénzhez jutnak a védőnők
Az egészségügyi államtitkárság már dolgozik annak a rendelettervezetnek az előkészítésén, amely a védőnői szolgálatokat fenntartó önkormányzatokat arra kötelezi, hogy a nekik átutalt havi 35 ezer forintos idei kiegészítés összegét teljes egészében a védőnők béremelésére fordítsák. A javaslat hamarosan a kormány elé kerülhet és Mészáros János helyettes államtitkár szavai szerint az év elejéig visszamenőleg követeli majd meg az ebben a munkakörben dolgozók anyagi elismerésének javítását. A jelenleg hatályos jogszabályok alapján a védőnők mindössze az összeg 12 százalékára voltak közvetlenül jogosultak, felháborodásukban pedig megkezdték egy őszi sztrájk előkészítését. Ez elől menekül a kormány az új rendelettel.