Tudomány;fák;sugárkitörések;évgyűrűk;kormeghatározás;

Fotó: Thinkstock

- Új óra segítheti a kormeghatározást

A múltbeli erős sugárkitörések idején nőtt fáknak „időjelzőik" vannak az évgyűrűikben, amelyek segíthetnek az archeológusoknak a több ezer éve történt események pontos datálásában - írja az origo.hu.

Az Oxfordi Egyetem kutatói azt állítják, hogy a fák évgyűrűire támaszkodó új módszerükkel forradalmasítani lehet az ősi, például egyiptomi vagy maja civilizációk kormeghatározását.

A sugárkitörések idején szokatlanul nagy mennyiségben halmozódott fel a radioaktív szén-14 izotóp a fák évgyűrűiben, és ez segíthet megbízhatóan behatárolni az események történési idejét. Az elkülönülő csúcsok időjelzőként szolgálnak, mintha egy titkos óra lenne elrejtve az építőfákban, a papiruszokban, az élő növényekből vagy más szerves anyagokból készült kosarakban, állítja a Royal Society Journal Proceedings A folyóiratban megjelent cikk.

A kutatók úgy vélik, hogy az erős napviharok a Földet elérő nagy sugárkitöréseket okoztak Kr. u. 775-ben és 994-ben. Ezek elkülönülő csúcsokat hoztak létre az akkoriban növő fák radiokarbon-koncentrációjában. Az események pontosan datálhatók, mert az évgyűrűk olyan archívumokhoz tartoznak, amelyekben minden évgyűrű növekedési éve pontosan tudott.

Az új kutatásban a szerzők körvonalazzák, hogyan tudtak hasonló csúcsokat detektálni a világszerte jelenlévő több ezer éves évgyűrűanyagban. Azt állítják, hogy még maroknyi ilyen időjelző is lehetővé teszi számukra egy megbízható kormeghatározó keret összeállítását a fontos civilizációkat illetően.

A sarkalatos pont, hogy ezek az időjelzők minden élő növényben és fában jelen vannak, amelyek a sugárkitörések idején nőttek, beleértve az ősi épületekhez használt fa építőanyagot vagy más növényből készült terméket.

A cikk azt sugallja, hogy a létező évgyűrűadatok valószínűleg feltárnak más radiokarbon hullámzásokat adott években. A gondot azonban az okozza, hogy az évgyűrűadatok csak évtizedes blokkokban állnak rendelkezésre, nem évről évre.

A cikk egy korszerű matematikai módszert javasol az adott évek kiszűrésére ezekben a blokkokban, hogy megállapítsák, mikor fordultak elő a „változási pontok" a radiokarbonszintekben.

A védőnők egyharmada fontolgatja, hogy elhagyja a pályát, ha 2019 januárjától kötelezően kell végezniük méhnyakszűrést és az egészségügyi kormányzat nem egyeztet velük a megoldásról. Pedig csak végig kellene gondolni, hogy más a körzeti munka a kistelepüléseken és más a nagyvárosokban – figyelmeztet Varga Andrea, az Autonóm Területi Szakszervezet elnöke.