Rogán Antal;Portik Tamás;

Fotó: Tóth Gegő/Népszava

- Meddig tartható még Rogán Antal?

Csaknem 340 ezer forintnyi közpénzbe került Rogán Antal németországi útja, amelyre hivatkozva a miniszter nem ment el a Portik Tamással való szembesítésre - tudta meg a Magyar Nemzet a Miniszterelnöki Kabinetirodától. A lap az információt közérdekű adat-igényléssel kényszerítette ki.

Emlékezetes: a kabinetirodát vezető Rogánt a bíróság június 17-re hívta be a Portikkal való szembesítésre Juhász Péter, az Együtt politikusa ügyvédjének kezdeményezésére, miután a miniszter személyiségi jogi pert indított az ellenzéki önkormányzati képviselő ellen, aki bűnözőnek nevezte. Rogán akkor "halaszthatatlan közfeladat ellátására" hivatkozva maradt távol a bíróságról, ahol Portik azt állította: kenőpénzt adott át az akkor még belvárosi polgármesternek. Rogán tagadja, hogy ismerné a Prisztás-gyilkosság felbujtójaként elítélt Portikot.

Az adatigénylés szerint a miniszter ebben az időpontban „hivatalos találkozón/munkaebéden” vett részt "Bajorország vezető politikusaival, Magyarország számára nemzetgazdasági szempontból kiemelt lehetséges partnerekkel", illetve interjút adott német napilapoknak - legalábbis ezt jelölte meg a tárca az egynapos német út indokaként. A kabinetiroda Rogán repülőjegyére több mint 298 ezer forintot költött, s miniszter a kormányvárót is igénybe vette, ami mintegy 40 ezer forintba került. Mint kiderült, Rogán nem egyedül utazott júniusban, a találkozóra vele tartott Bíró Marcell közigazgatási államtitkár is, aki ugyancsak mintegy 40 ezer forintért használta a kormányvárót. Igaz, útiköltsége alacsonyabb volt a miniszterénél, kevesebb mint 280 ezer forint.

Persze a miniszter útjának közhasznáról máig megoszlanak a vélemények, ahogyan Rogán egyéb tevékenységeiről is. Hiába kerül nyilvánosságra szinte naponta valamilyen ügye, bizalmi emberét még mindig oldalán tartja Orbán Viktor. Sőt, "Rogán Antalnak csak akkor kell majd elkezdenie aggódni, amikor a többi fideszesnek is: ha egyszer csak összedől az építményük. Ennek egyelőre nincs jele, ám a földcsuszamlásoknak sincs" - mondta lapunknak Tordai Bence.

A Párbeszéd Magyarországért (PM) szóvivője szerint "Tóni" mindaddig a helyén marad, ameddig Orbán így akarja, hiszen Lánczi András is megmondta, neki jelenleg az a feladata, hogy feltőkésítse az új, nemzeti tőkés osztályt. "Ezen pedig a miniszter szorgosan munkálkodik is" - jegyezte meg Tordai, aki szerint nem csak Rogánnal van a baj, hanem az egész rendszerrel, amelynek mára a miniszter vált a szimbólumává.

Egymás hátlapogatásába kezdett a magyar és a török kormány, miután Orbán Viktor az európai szövetségeseire mutogatva nyilvánvalóvá tette: ő bizony egyetért a törökökkel abban, hogy zsarolják az Európai Uniót, hiszen az "nem tudja betartani ígéretét" a vízummentesség ügyében. Arról a magyar fél hallgat, hogy Törökország nemcsak a nemzetközi szerződések által elvárt emberi jogokat nem tartja tiszteletben, de az Unióval kötött megállapodását sem. A törökökhöz dörgölőzés oka vélhetően leginkább a kvótakampány, de a barátkozásnak hosszútávú hatásai is lehetnek.