kitüntetés;Bayer Zsolt;

2016-08-26 07:07:00

Marad Bayer keresztje

Tiszteletben kell tartani Bayer Zsolt kitüntetését, ahogy a Fidesz és a KDNP is "döntő részben" tiszteletben tartotta ezeket az ellenzéki időkben - mondta Lázár János a Kormányinfón.

A kancelláriaminiszter kifejtette, megkerülhetetlennek tartja a publicista munkásságának egyes részeit, például az 1100 év Európa közepén televíziós sorozatot, ám a publicisztikáival nem mindig ért egyet. Lázár szerint sem rajta, sem Orbán Viktor kormányfőn nem kérhető számon Bayer minden publicisztikája, s méltatlannak tartja magával szemben, hogy "madár módjára ismételgesse", mit gondol a Fidesz-alapító kitüntetéséről. Neki egyébként sem volt joga megkérdőjelezni Áder János államfő döntését, ő csak végrehajtotta azt. Hozzátette, a kormány nem fogja megkérni Bayert a kereszt visszaadására.

Több mint 90-en azonban kérés nélkül is visszaadták már kitüntetésüket. Így tett Fliegauf Bence is, aki azt írta az államfőnek: "ön és a magyar kormány tevékenységét figyelve egyre többet gondolkodom azon, miről lehetett ott szó, annak idején a Bibó kollégiumban. Nehéz elhinni, hogy nem látja be: Bayer Zsolt nem újságírással foglalkozik, hanem uszítással. Az uszítás pedig hasonlóan például a kútmérgezéshez, a markecoláshoz és spionkodáshoz kifejezetten sunyi tevékenység. A sunyiságot és az aljasságot nem érdemes lovagkereszttel jutalmazni, egyszerűen azért, mert ezeknek az emberi minőségeknek nincs semmi közük a lovagiassághoz". A rendezőnek lovagkeresztje ugyan nincs, ám érdemkeresztjét visszaküldi az államfőnek, Áder pedig "dugja - hogy mást ne mondjak - a többi közé". Bayer kártékonyságát a romagyilkosságok egyik perbeszédével szemléktette, ahol az egyik vádlott arról beszélt, hogy az egyik támadás helyszínének kiválasztására a Fidesz-alapító egyik tévés riportja motiválta. A rendező mellett Kukorelly Endre író-költő is könnyű szívvel lemond állami kitüntetéséről. Az LMP korábbi képviselője azt üzente a publicistának, "senki nem ördög, mindenkiben van ördögi - javaslom, magunkon kezdjük: magunkból az ördögűzést". Haraszti Miklós SZDSZ-alapító közölte, inkább eljuttatja lovagkeresztjét a Szalmaszál alapítvány aukciójának, ahol azt majd árverésre bocsátják - erre buzdít mindenki mást is.

A Bayert a díjra felterjesztő Pintér Jolán egészen más véleményen van: a Népszabadságnak azt mondta, "az én szemszögemből Bayer Zsoltnak nem kell visszaadnia a kitüntetését, de én nem olvastam a publicisztikáit, csak a Gulag-témával kapcsolatos dolgokra figyeltem". A Gulagokban Elpusztultak Emlékének Megörökítésére Alapítvány elnökhelyettese, kitart amellett, hogy a Magyar Hírlap publicistája viszonylag korán kutatásokat végzett a Gulag-témakörben, írt róla, filmet csinált, ezért megérdemli a lovagkeresztet. Pintér visszautasította a feltételezést, hogy a politika közeléből bárki irányította volna. Megerősítette, a kitüntetésről nem egyeztetett senkivel, az alapítvány elnökével, Stark Tamással sem, de mivel ő is teljes jogú képviselője az alapítványnak, így jogszerűen járt el. Mint arról beszámoltunk, Stark mélységesen ellenzi Bayer kitüntetését.

Bayer elismerése hatalmas botrányt kavart, de az MTI nem számolt be a visszaküldött kitüntetésekről, s a közfelháborodásról. A közmédia sajtóosztálya a Népszabadság kérdésére közölte: "az MTI-ben dolgozó munkatársaink - élve szerkesztői szabadságukkal - így döntöttek"