merénylet;PKK;Törökország;

- A PKK vállalta az öngyilkos robbantást

Újabb véres merénylet történt Törökországban. Tizenegy rendőr meghalt, 78 ember megsebesült, amikor egy öngyilkos merénylő felrobbantotta magát egy rendőrségi ellenőrzőpontnál a török-szíriai határ közelében fekvő Cizre városában. 

A sérültek között három civil volt. A merénylő teherautóval közelítette meg az ellenőrzőpontot, a rendőrség háromemeletes épülete is súlyosan megsérült a detonációban. A robbanás után tűzharc tört ki a támadók és a rendőrök között az al-Dzsazira jelentése szerint. A város fölé sötét füstfelhő emelkedett, 12 mentőautó és két helikopter érkezett a helyszínre.

Cizrét többségében kurdok lakják, az Anadolu török állam hírügynökség azonnal a betiltott Kurdisztáni Munkáspártot, a PKK-t gyanította a pokolgépes robbantás mögött. A PKK később vállalta az öngyilkos robbantás elkövetését, de cáfolták, hogy szándékosan vették volna célba előző nap Kemal Kilicdaroglunak, a Köztársasági Néppárt (CHP) vezetőjének autóját. A PKK közölte, a cizrei merénylettel vezetőjük, az életfogytiglani börtönbüntetését töltő Abdullah Öcalan teljes elszigetelése ellen tiltakoznak.

Binali Yildrim török kormányfő a cizrei merénylet nyomán „totális háborút” hirdetett a terrorizmus ellen. A török miniszterelnök bolgár kollégájával, Bojko Borisszovval tartott isztambuli sajtóértekezletén nyilatkozott a Hürriyet című török lap jelentése szerint. „Egyetlen terrorcsoport sem tarthatja túszként fogva Törökországot”- mondta Yildrim. Recep Tayyip Erdogan török államfő ugyancsak fenyegető nyilatkozatot tett, az ország békéjét megzavaró terrorista erőket meg fogják semmisíteni, közölte. Numan Kurtulmus miniszterelnök-helyettes Twitteren azt írta, hogy mind az Iszlám Állam, mind a PKK a július 15-i sikertelen katonai puccskísérletből próbál hasznot húzni.

Indonézia azt tartja magáról, hogy az országban nem kell tartani a szélsőséges iszlamistáktól. Joko Widodo, az ország elnöke is azt hangoztatta tavaszi brüsszeli látogatása során, hogy a világ legnépesebb muzulmán országában békésen megfér egymás mellett az iszlám, a demokrácia, valamint a vallási türelem. A helyzet azonban mégsem ennyire rózsás, Indonéziát is mind jobban fenyegetik a szélsőséges iszlamisták.