Értesüléseink szerint nem most merült fel Borkai leváltása, a sportvezetőtől már három éve szeretnének megszabadulni, de ugyanaz a gond folyamatosan: nem tudják, kivel lehetne pótolni. Schmitt Pál plágiumügye miatt sok kormánytag számára nem vállalható, ugyanakkor a MOB élén végzett munkáját minden érintett elismerte.
Schmitt nemzetközileg is ismert és elismert vezető, nyelveket beszél és a 2024-es budapesti nyári olimpiai és paralimpiai pályázat esélyeit is növeli a nemzetközi színtéren, ha aktív szerepet kap a hazai olimpiai mozgalomban. Az sem utolsó szempont, hogy nagyon jó a viszonya Orbán Viktor miniszterelnökkel, ami semmiképpen sem hátrány…
Schmitt Pál sem töltött több időt a MOB-ban, amikor brüsszeli képviselő lett, de személyes jelenlétének hiányát nem érezte meg a szervezet, aminek forrásaink szerint két oka volt: az egyik Molnár Zoltán főtitkár személye, aki időt és energiát nem kímélve mindent megoldott az elnök távollétében, ráadásul naponta részletesen és hitelesen tájékoztatta elöljáróját az itthon történtekről. Schmitt Pál mindenről tudott, és ha szükséges volt, akkor Brüsszelből is intézkedett, illetve soron kívül is hazajött, ha a helyzet ezt kívánta.
Schmitt Pál mellett nagyon nehéz olyan embert találni, akire a kormánypárt nyugodt szívvel rábízná a MOB irányítását, a volt köztársasági elnök viszont plágiumügye miatt folyamatosan támadható lesz.
Az egyik esélyes lehet Deutsch Tamás, aki jóban van Orbán Viktorral, a Magyar Paralimpiai Bizottság alelnökeként és az MTK elnökeként ismeri a magyar sportot, idegen nyelveket is beszél, viszont a kormánypárton belül is sokan elítélik a magánélete, illetve a közösségi oldalakon nem mindig visszafogott megnyilvánulásai miatt. Deutsch informális megbeszéléseken azt mondta, magától nem jelentkezik, de ha felkérik, nem mond nemet a MOB elnöki tisztségére.
Felmerült Kovács Kokó István olimpiai bajnok ökölvívó (a profik között is világbajnok lett) neve, aki sosem tagadta, szívesen állna az olimpiai mozgalom élén. Kritikusai szerint azonban túl sokat szerepelt a sajtóban, kicsit „elcelebesedett”, ami egy ilyen komoly pozíció betöltésénél nem előny.
Ezenkívül a közösségi oldalon közzétett egy nyilatkozatot, hogy ő nem Fidesz-tag, és régebben tartott egy olyan szülinapi bulit a saját éttermében, ahol a rendőrség által keresett bűnözővel készített közös fotót, amelyet Pintér Sándor belügyminiszter felszólítására vett le az internetről.
A háttéregyeztetések során egyre gyakrabban kerül elő Gyulay Zsolt, a Hungaroring ZRt. vezérigazgatója lehetséges elnökjelöltként. Az ő botrányaitól nem hangos a sajtó, olimpiai bajnok kajakos, viszont az ellentábor szerint túlságosan visszahúzódó, csendes, nemzetközi elismertsége nem hasonlítható Schmitt Páléhoz.
Borkai esetében ez nem működött: az ő beosztottai – Szabó Bence főtitkár, Fábián László sportigazgató és Siklós Erik marketing- és kommunikációs igazgató – erősen megszűrt információkkal látták el az elnököt, akinek érdeklődése is sokkal mérsékeltebb volt a MOB-bal kapcsolatos napi ügyek iránt, mint elődje esetében, ráadásul az idegen nyelvek sem tartoznak az erősségei közé.
A kialakult helyzet nem magyarázható és nem is menthető, magára maradt az elnök FOTÓ: SZALMÁS PÉTER
Borkai több súlyos hibát is elkövetett, de a legnagyobbat a beosztottai kiválasztásánál. Szabó Bence és Siklós Erik kialakították a belső terror rendszerét, a munkatársakat állandó félelemben tartották és tartják, a MOB-on belüli feszültség egyre nehezebben kezelhető és titkolható. Borkai nem oldotta meg ezeket a konfliktusokat, mert nem is tudott róluk, sosem titkolta, hogy számára sokkal fontosabb a győri polgármesteri tisztség, mint a MOB irányítása.
A riói nyári olimpia során újabb gondok kerültek felszínre. Az már a magyar sportot rendkívül bőkezűen támogató kormánypártnak is sok volt, hogy a 2012-es londoni játékok 510 milliós költségével szemben a riói részvétel több mint egymilliárd forintba került.
Azt is Borkai szemére vetik, hogy a formaruhák kiválasztásánál nem volt igazi verseny a pályázó cégek között és végül a Szabó Bencével baráti (és nem kizárt, hogy üzleti) kapcsolatban álló vállalkozás kapta a megbízást. Borkai első számú bírálója, Schmitt Pál szerint ilyen hibákat nem szabad elkövetni. Mivel a miniszterelnök sokat egyeztet Schmitt-tel erről a témáról és ad a véleményére, nem kérdés, hogy Borkai napjai meg vannak számlálva a MOB élén…