emberrablás;Nigéria;Boko Haram;

- Tárgyalna a kormány az elrabolt lányokról

Muhammadu Buhari nigériai elnök közlése szerint megsérült a Boko Haram vezére, Abubakar Shekau. A nigériai hadsereg előzőleg azt közölte, egy légicsapás során szenvedett súlyos sérüléseket, ám nem erősítették meg azt a korábbi állítást, amely szerint meghalt volna. A Boko Haram jelentősen meggyengült az utolsó másfél évben. Nincs már a kezén egyetlen település sem, s nem is tekinthető homogén csoportosulásnak, több részre bomlott fel. Legalábbis ezt közölte tokiói látogatása során a nigériai államfő.

Mint mondta, kormánya tárgyalna az észak-nigériai Chibokban két évvel ezelőtt, mintegy háromszáz elrabolt diáklány sorsáról. Bár több tucatnyi lánynak sikerült elmenekülnie, 218-at továbbra is eltűntként tartanak nyilván. „Minél hamarabb visszaszolgáltatjuk szüleiknek, annál jobb” – fejtette ki a nigériai elnök.

A lányok tragédiája az egész világot megrázta. A nigériai hatóságok először 2014. április 19-20-án tettek említést a túszejtésről, akkor azonban még 85 16-18 év közötti lány elrablásáról beszéltek. Később a hadsereg azt állította, a 129 túszul ejtett lány közül száznak sikerült kiszabadulnia. 2014. április 21-én azonban a szülők közlése alapján derült fény a valóságra: 234 lánynak veszett nyoma. Az akciót alaposan előkészítették, a lányokat teherautókon szállították el Konduga térségébe, feltehetően a Sambisa erdőbe, amely a terrorszervezet fellegvára, s ahol egy valóságos erődöt alakított ki. A dzsihadista fegyveresek nem ismertek könyörületet, egy sor házat gyújtottak fel Chibokban. Az iskolát négy hétre zárták be, sok diák maradandó lelki sérüléseket szenvedett azok közül is, akiket nem raboltak el.

Hírek szerint a Boko Haram vezetéséért harc dúl. Egy új vezető jelent meg a színen, de Shekau közölte, továbbra is ő a kalifátusért harcoló szervezet első embere.

A nyári szünet után ma tartja első ülését a brit kabinet. Theresa May miniszterelnök elsősorban a brit uniós kilépéssel, a Brexittel kapcsolatos menetrendet vitatja majd meg a kabinet többi tagjával. A tárcavezetők megosztottak abban a kérdésben, hogy London mekkora engedményeket tegyen az EU más országaiból érkezett munkavállalók ügyében. Erre azért lenne szükség, mert Nagy-Britannia továbbra is korlátozások nélkül akar az uniós piac szereplője maradni.