A Népszava megbízható forrásból úgy tudja, hogy Schmitt nagyon örült ennek a felvetésnek, és nyitott lenne a visszatérésre a MOB élére, ugyanakkor nem tudja, milyen lenne a fogadtatása. A plágiumügye miatt Schmitt nem biztos benne, hogy mindenki egységesen támogatná a munkáját, de mindenképpen elgondolkozik ezen a lehetőségen.
Zajlott az élet a MOB-ban is, ahol Szabó Bence főtitkár tartott gyűlést az összes munkatárs részére. A hivatalos verzió szerint a riói játékok alatt végzett munkát kívánta a MOB vezetése megköszönni a dolgozóknak, de természetesen lapunk cikkei is szóba kerültek. A dolgozóknak vigyázniuk kell, hogy kinek, mit mondanak. Úgy tudjuk, a mostani „vészterhes időszakban” az is kérdéses, hogy Siklós Erik marketing- és kommunikációs igazgató elutazhat-e a US Open tenisztornára, ahova minden évben el szokott menni a többi Grand Slam-versenyhez hasonlóan.
Csúcsvezetőknek csúcsfizetés
Megéri vezető beosztásban dolgozni a MOB-nál, az államtitkároknál is jobban lehet keresni: a másfél milliós havi fizetés mellé jár a tizenharmadik és tizennegyedik havi fizetés és az egyéb juttatások, szolgálati autó, mobiltelefon költségeinek átvállalása, ruhapénz. Ehhez jönnek a külföldi utazások, a MOB vezetői nem visszafogottak ezen a téren sem. Szabó Bence 2014-ben 15 millió forintért utazott külföldre, de hasonló összeget vittek el Borkai Zsolt MOB-elnök útjai is, akit a legtöbb esetben elkísért Siklós Erik, marketing- és kommunikációs igazgató is.
Ezekről a hivatalosnak nevezett utakról sosem készült beszámoló sem a MOB elnöksége, sem a szakmai bizottságok számára. A sportági szövetségek esetében elnökségi vagy szakmai bizottsági jóváhagyás szükséges a külföldi utazásokhoz, a sportszakmai beszámolókat a MOB is ellenőrzi, és számlákkal kell igazolni minden kiadás jogosságát, mert a MOB szigorúan vigyáz arra, hogy minden állami forintot arra költsenek el, amire kérték. Fájdalom saját magával szemben sokkal megengedőbb, sem beszámoló, sem elszámolás nem készül ezekről az utazásokról…
Kilenc hónapos felmondási idő
Nagy Zsigmond nemzetközi igazgató nem tartozik a legnépszerűbb munkatársak közé a MOB-on belül. Vezetőtársai sem kedvelik túlságosan, ahogy a beosztottak sem. Többször felmerült az elbocsátása, a szerződése miatt azonban erre eddig nem került sor, mert ez bizony nehéz szülés lenne. A nemzetközi igazgató munkaügyi megállapodásában kilenc hónapos felmondási idő szerepel, ennyi ideig kellene folyósítani részére a havi másfél milliós fizetését, ha egyoldalúan bontanák fel a szerződését.
Bólogató elnökség
Sportszakmai berkekben rengeteg bírálat éri a MOB elnökségét is, amelynek tagjai között a kritikusok szerint alig találhatók szakértők. A sportolói múlt, az olimpiai mozgalomért tett szolgálat ugyanis nem helyettesítheti a szakértelmet. Ezért is alakulhatott ki a jelenlegi helyzet a MOB-on belül, mert az elnökség nem látja el feladatát, nem gyakorol szigorú szakmai kontrollt az elnök és főtitkár munkája felett, nem tesz semmit az állami források rendkívül pazarló felhasználása ellen. A 2015-ös költségvetés tárgyalása és elfogadása tizenkét percig tartott, ennyi idő alatt döntöttek állami milliárdok felosztásáról.
Az elnökségi tagok helyzetét nehezítette, hogy a döntésekhez a háttéranyagokat, gyakran 20-30 oldalas dokumentumokat csak röviddel – két-három nappal – az ülések előtt kapják meg, ezért sokszor nincs is idejük arra, hogy felkészüljenek egy-egy témából.
Több forrásunk is úgy vélekedett, hogy Deutsch Tamás volt az egyetlen, aki naprakész volt a napirendi pontokból és nyíltan is szembement az elnökkel, Borkai Zsolttal, illetve az egész elnökséggel, ha úgy érezte, sportszakmailag rossz döntést akar meghozni a testület. Ezért Deutsch nem is népszerű a MOB-on belül, volt olyan időszak, amikor rossz nyelvek szerint azért ülésezett keddenként az elnökség, mert akkor Deutsch Európa parlamenti képviselőként Brüsszelben tartózkodott.
Budapest 2024: a költekezés nem érhet véget