oktatás;kormány;feszültség;

2016-09-02 07:09:00

Oktatás: trükkel szít feszültséget a kormány

Több mint 700 ezer általános iskolás, 210 ezer gimnazista, 210 ezer szakgimnazista és 96 ezer szakiskolás diák számára csöngettek be tegnap.

Noha már az iskolakezdés előtt botrányos igazgatói kinevezésekről, az átalakuló Klebelsberg Intézményfenntartó Központtól (Klik) tömegesen felmondó dolgozókról, a szakképzésben oktatók bizonytalan jövőjéről lehetett hallani, Horváth Péter, a kormány által létrehozott Nemzeti Pedagógus Kar elnöke úgy véli, jobb tanévkezdésre lehet számítani, mint tavaly. Horváth tegnap a Kossuth Rádióban beszélt arról is, hogy az iskolák költségvetése kiegyensúlyozottabbá vált (a kormány az elmúlt hetekben hatalmas sikerként könyvelte el, hogy lényegében megszüntette a működésképtelenségéről hírhedtté vált Klik hatalmas adósságát), az intézményfenntartás jogszabályi változásai pedig optimizmusra adnak okot.

Nem osztozik az optimizmusban Mendrey László. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének elnöke elmondta: a Klik adóssága valóban szinte teljesen megszűnt, de semmi garancia arra, hogy nem termelődik újra, és azt sem látni, hogy az újonnan létrejövő tankerületi központok költségvetése hogyan alakul. "Szinte semmilyen adat nem áll rendelkezésünkre" - fogalmazott Mendrey, hozzátéve: a komolyabb, rendszerszintű problémákhoz nem nyúlt a kormány, de a már levezényelt vagy folyamatban lévő intézkedések is átgondolatlanok, elkapkodottak.

Milliárdok alibi munkára?
Napjaink olajozása a tanulmányírás – így foglalta össze Hadházy Ákos, az LMP
társelnöke az Indexnek csütörtöki Korrupcióinfóján, miért tartja közpénzlopásnak a Köznevelés az iskolában című TÁMOP-pályázathoz hasonló állami projekteket. Erre azután jutott, hogy a Klik közérdekű adatigénylésére elküldte a 10 milliárd forintos TÁMOP-pályázat szerződéseit.

Hasonlóan vélekedett Törley Katalin is. A budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium tanára, a Tanítanék Mozgalom egyik alapítója szerint nincs ok derűlátásra, a kormány sikerpropagandáját pedig hazugságokkal és csúsztatásokkal teli mellébeszélésnek nevezte. "Nyílt és őszinte kommunikációt vártunk, ez nem az. Az általános iskola első évfolyamain nem változott a diákok terhelése, nem a tananyag és az óraszámok csökkentek. Annyi a változás, hogy most kevesebb idő alatt kell a diákoknak megtanítani ugyanazt a tananyagot" - mondta Törley, aki szerint az is megosztó intézkedés, hogy két órás óraszám-kedvezményt kaptak az osztályfőnökök, a munkaközösség-vezetők, a diákönkormányzatot segítő tanárok - ám a jogszabály-módosítás nem teszi egyértelművé, hogy a 22-26 órás kötelező óraszám ennek alapján hogyan módosul. "Trükkös húzás ez a kormánytól, amivel újabb feszültségeket idézhetnek elő a tanárok között" - véli Törley. Beszélt arról is, hogy a Tanítanék most az új helyzet monitorozását tekinti elsődleges feladatának, komolyabb figyelemfelkeltő akciókra októbertől lehet számítani.