költség;kérdések;riói olimpia;Magyar Ház;

2016-09-02 07:50:00

A titok neve: Magyar Ház

Az egymásnak ellentmondó információk tisztázása érdekében a 2024-es budapesti nyári olimpia és paralimpia projektvezetőjétől, Nagy Andreától szerettük volna megtudni, mennyibe került a riói nyári játékok idején működtetett Magyar Ház. A pályázatot előkészítő csapat sajtóosztályának elküldött kérdésekre eddig nem érkezett válasz.

Ahány forrás, annyi összeg jelent meg a riói Magyar Ház költségeiről a magyar sajtóban. Siklós Erik, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) marketing- és kommunikációs igazgatója az RTL Klub Híradójában 210 millió forintot mondott, de úgy tudjuk, és máshol is megjelent, hogy egymilliárd forint felett volt az összköltség, az anyagi forrást a magyar állam biztosította.

Nem egyértelmű az sem, hogy mikor volt nyitva a Magyar Ház a látogatók számára: az RTL Klub Híradója úgy tudja, naponta csak két órát (mi is erre kérdeztünk rá), 15-től 17 óráig, az Origo szerint déltől éjfélig várta a Magyar Ház a látogatókat.

Vannak persze biztos információk is: a Magyar Ház első alkalommal épült fel a játékokon a magyar csapat és a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázat népszerűsítésére. Vannak országok, melyek minden olimpiára megépítik a saját házukat, Hollandia 24, Szlovákia 20 éve minden nyári és téli olimpián elkészítette saját épületét.

Az sem titok, hogy Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke és Orbán Viktor miniszterelnök együtt látogatta meg a Magyar Házat, amely iránt egyes források szerint szünet nélkül hatalmas volt az érdeklődés, mások beszámolójából az derült ki, hogy nagy tömeg csak akkor gyűlt össze, amikor prominens látogatókat fogadott az épület, ez viszont nem fordult elő túl gyakran.

A Budapest2024 honlapja szerint egy brazil család volt a Magyar Ház 2024. látogatója, lapunk ebből arra következtetett, hogy pontos adatok állnak rendelkezésre a látogatók számáról, és ez nem is számít titoknak. A jelek szerint tévedtünk, mert nem kaptunk választ arra sem, hányan jártak a játékok két és fél hete alatt a Magyar Házban.

„Szeretik az emberek, mert elegáns, izgalmas, trendi – ezt Fürjes Balázs, a budapesti pályázat elnöke mondta Rióban. - Jól érzik magukat itt, sokan már többször visszajöttek vagy elhozták a barátaikat is. Sokan gratuláltak nekünk, és többen azt mondták az olimpiai család fontos emberei közül is, hogy ha a magyarok egy ilyet házat tudtak építeni Rióban, akkor biztos, hogy nagyszerű olimpiát rendeznének Budapesten.”

Minden hírforrás - ebbe beletartozik a pályázatot előkészítő Budapest2024 is – egyöntetűen azt állítja, hogy a Magyar Házzal az egyik fontos cél a magyar fővárosba remélt olimpia és paralimpia népszerűsítése. Ugyanakkor a jövő héten kezdődő paralimpián már nem lesz Magyar Ház, ami meglepő, ha nemcsak elméletben igaz, hogy a kandidálás során egyforma figyelmet kap az olimpiai és paralimpiai pályázat előkészítése is.

A sikeres jelentkezés szempontjából nem is kérdés, hogy minden szempontból egyformán kell kezelni a két eseményt, sajnos nem a Magyar Ház esete az egyetlen, amely ennek az ellenkezőjét bizonyítja (pl: olimpiai és paralimpiai jutalmak közötti különbség, olimpikonok és paralimpikonok felkészülési körülményei, 3-as metró felújítás, két tervezett akadálymentes állomással, stb.). Természetesen erre is rákérdeztünk, miért nincs Magyar Ház a paralimpián is. A többi kérdéshez hasonlóan, erre is várjuk az illetékesek választ…

A Népszava kérdései
1. Mennyibe került a Magyar Ház a magyar államnak minden költséget - felépítés, terület bérlése, munkatársak fizetése, díszvendégek meghívása, stb. – összeszámolva? A sajtóban 290 millió és 1,5 milliárd forint között rengeteg összeget lehetett látni.
2. Ha a Magyar Ház célja volt a 2024-es budapesti olimpiai és paralimpiai pályázat népszerűsítése, akkor miért nem maradt a Magyar Ház a paralimpiára is?
3. Miért csak napi két óráig volt nyitva a ház?
4. Naponta hány látogatója volt a háznak?