Összesen 54 európai válogatott vesz részt a világbajnoki selejtezőkön, közülük 13 szerezhet indulási jogot a vb-re. Oroszország a rendező jogán szerepelhet majd. Ha tehát nem is „Mission impossible” a világbajnokságra való kijutás, roppant nehéz lesz egyből kvalifikálnia magát bármely együttesnek, mert csak a kilenc selejtezőcsoport első helyezettje biztos vb-döntős, míg a legjobb nyolc második helyezett rájátszásban kap még egy utolsó esélyt.
Pályára lép a Brazíliában, 2014-ben, világbajnoki címet nyert német válogatott. Bár az együttes az Európa-bajnokságon némi csalódást keltve nem jutott a döntőbe, mivel az elődöntőben a házigazda franciák legyőzték őket, ahhoz azért nem férhet kétség, hogy a C csoport favoritja a Nationalelf. Nem is az a kérdés, hogy melyik együttes végez majd az élen, hanem inkább az, hogy a Csehország-Norvégia-Észak-Írország hármasból melyiknek sikerül elcsípnie a második helyet.
A nyári szünet után még nem került csúcsformába a DFB-tizenegy, amit Joachim Löw szövetégi kapitány is elismert a Finnországgal szembeni 2-0-s győzelemmel végződött győzelmet követően. Mint mondta, néhány játékos még nem vette fel kellőképpen a játék ritmusát. Hozzátette azonban, Norvégiában jó formában lesz a csapat, s nyerni is fognak. Azt azért mi, magyar szurkolók is megtapasztalhattuk az Európa-bajnokság rájátszása során, hogy ez a norvég együttes finoman szólva nem verhetetlen, ezért minden jel arra vall, hogy Löw optimizmusa nem alaptalan. Annál is inkább, mert a főpróba is a lehető legrosszabbul sikerült: az északiak saját otthonukban, Oslóban kaptak ki 1-0-ra a fehéroroszoktól. Nem is kímélték ezután a válogatottat a helyi lapok. „Per-Mathias Högmo fiai megint kiábrándító teljesítményt nyújtottak” – értékelt a Dagbladet. A lap szerint a szövetségi kapitányt menesztik egy újabb súlyos fiaskó esetén. A Verdens Gang „borzalmas főpróbáról” tett említést, s arról, hogy a csapatban sem éppen a legjobb a hangulat. Erre utalnak Stefan Johansen szavai, aki e meccsen a norvégok csapatkapitánya volt. Mint mondta, kínos volt már, annyira gyenge produkcióval rukkoltak elő. „Ha így játszunk a németek ellen, nagyon kitömnek minket” – közölte önkritikusan. Helge Skuseth, a Summorsposten című laptól reményét fejezte ki, hogy a németek megkímélik őket, s csak női válogatottjukat küldik a norvég fővárosba. „Akkor talán lenne esélyünk” – vélekedett a Twitteren. Högmo szerint nincs ok a pánikra. „A németek ellen egy teljesen másik meccset játszunk”. Ez nyilván igaz is, de azért nem mindegy, milyet. Azért sem számíthatnak könnyű megmérettetésre, mert több hiányzó lesz a hazaiaknál.
Ami a német keretet illeti, tagja maradhatott két ifjú játékos: Kevin Volland, valamint Max Meyer is tagja volt a riói olimpián ezüstérmet nyert együttesnek. Bastian Schweinsteiger lemondta a válogatottságot, Emre Can pedig sérüléssel bajlódik ezért a keret 16 mezőnyjátékosból és három kapusból áll. Annyi bizonyos, hogy a Nationalelf csapatkapitányi karszalagját már nem Philipp Lahm, hanem a kapus, Manuel Neuer viseli majd.
Rögtön, már az első forduló után okosabbak lehetünk abban a tekintetben, hogy a csehek vagy az északírek pályáznak-e nagyobb eséllyel a második helyre, hiszen e két csapat mérkőzik majd meg egymással.
Az E csoport abszolút esélyese Lengyelország. Adam Nawalka együttese kis szerencsével többre is vihette volna az Eb-n, a legjobb nyolc között azonban a későbbi aranyérmes, Portugália, büntetőkkel bizonyult jobbnak.
Robert Lewandowskiék már első találkozójukon, Kazahsztánban is győzni szeretnének. A bukmékerek sem tartják esélyesnek a hazaiakat: 7,23-as szorzóval adják esetleges diadalukat. A kazahok elvesztették a lengyelek elleni utolsó három találkozójukat, s utolsó tíz megmérettetésükből 7-en szenvedtek vereséget. A csoportból még Dánia reménykedik abban, hogy elcsípheti az első, de legalábbis a második helyet. Az együttes Örményországot fogadja majd. Ebben a csoportban szerepel Románia is, amely Kolozsváron látja vendégül Montenegrót. A románok kispadjára a német Christoph Daum került Anghel Iordanescu helyére. Ezért a román drukkerek is kíváncsiak várják, milyen játékstílusban játszik majd az együttes. Elsősorban az szól a hazaiak mellett, hogy Montenegró vendégségben rendre alulmúlja magát.
Rangadóval indulnak az F csoport küzdelmei, hiszen két Eb-résztvevő, Szlovákia és Anglia mérkőzik meg egymással. Bár a franciaországi Európa-bajnokságon ismét leszerepelt angolok nem játszottak előkészületi meccset, váltig állítják, hogy ez a legcsekélyebb gondot sem jelenti majd. Bár eredetileg tárgyaltak a horvátokkal egy barátságos meccsről, a nemrégiben kinevezett szövetségi kapitány, Sam Allardyce úgy döntött: egy hétig együtt kell edzenie a társaságnak, s az előkészületekből, amennyire csak lehet, ki akarja zárni a nyilvánosságot. Először kapott meghívót a válogatottba a West Ham védője, Michail Antonio.
A két csapat jól ismeri egymást, hiszen az Eb-n, a csoportkörben is találkoztak már, azon az összecsapáson nem esett gól. A Nagyszombatban megrendezendő összecsapás forgatókönyve nagyon is hasonlíthat az akkori meccséhez: az angolok 61 százalékban birtokolták a labdát, s 29-szer lőttek kapura a szlovákok négy lövésével szemben, ám ez sem volt elég az üdvösséghez. A szlovákok Marek Hamsiktól, a Napoli támadójától várnák a gólt vagy gólokat a találkozón. Az együttesnek nem könnyű gólt lőni, védelme stabil, s tapasztalt játékosokból áll. A szlovákok kapitánya, Ján Kozák hazájában közismert arról, hogy nagyon szereti a váratlan húzásokat. Most is nagy meglepetésben reménykedik…
Labdarúgó világbajnoki selejtezők, 1. forduló
Vasárnap
C csoport
San Marino-Azerbajdzsán 18:00
Norvégia-Németország 20:45 (Tv.: Sport 1)
Csehország-Észak-Írország 20:45 (Tv.: Sport 2)
E csoport
Dánia-Örményország 18:00
Kazahsztán-Lengyelország 18:00 (Tv.: Sport 2)
Románia-Montenegró 20:45
F csoport
Litvánia -Szlovénia 18:00
Szlovákia-Anglia 18:00 (Tv.: Sport 1)
Málta-Skócia 20:45