MSZP;Molnár Gyula;MSZP választmányi ülés;

2016-09-05 07:02:00

Más útra lép az MSZP?

Aki szándékosan, vagy valamilyen prekoncepció alapján ösztönösen összekeveri a kvótaellenességet Orbán támogatásával, az ideig-óráig úgy gondolhatja, hogy árt az MSZP-nek, hosszútávon azonban az emberektől veszi el a normális élet lehetőségét - üzente a korábbi mondatait szerinte félremagyarázóknak az MSZP elnöke szombaton, pártja évad- és kampánynyitó választmányi üléséről. Molnár Gyula ismét arra kérte az embereket, október 2-án maradjanak otthon.

"Ne segíts a Fidesznek. Maradj otthon október 2-án" - hirdetik szombaton bemutatott plakátjaikon a szocialisták. Ezen a délelőttön a korábbi sikeres korszakaikat idéző Dürer Rendezvényházban gyűltek össze az MSZP új választmányának tagjai, hogy megnyissák a kampányt és a politikai évadot.

"A Fidesz átverte az embereket azzal, hogy tud kormányozni, pedig csak arra volt képes, hogy elvegye az emberektől a demokráciát, a pénzüket és ha hagyják, viszi a jövőjüket is" - adta meg az ülés alaphangját Molnár Gyula pártelnök. A politikus a Fidesz országát a látszat országának nevezte, ahol a kormánypárt "talált egy új szövetségest", a hírek szerint "Habony és Finkelstein mutatta be Orbán Viktornak a két szürke eminenciást, a fortélyos félelmet és a kiábrándult közönyt". Ez a két veterán szövetséges - folytatta - korábban olyan nagyágyúkkal is együttműködött, mint Sztálin, Hitler vagy Rákosi. A nemzeti együttműködés rendszerében mindenki a másikat nézi és hibáztatja - fogalmazott. Bejelentette, pártja lelép erről az útról. Olyan országot szeretne, ahol a tehetség és a szorgalom sikeres lehet akkor is, ha nem valamelyik megyei nagyúr családjához tartozik valaki, ahol mindenki kap esélyt, ahol "nincsen minden héten háború", ahol jólét és biztonság van. Az MSZP a változást akarók pártjává fog válni.

"Az MSZP 2015 májusa óta nem támogatja a betelepítési kvótát, mint a menekültkérdés rendezési módját. De mindezzel párhuzamosan tiltakozunk a gyűlöletkeltő népszavazás és az ezzel kapcsolatos félelemkeltés ellen" - hallhattuk Molnár Gyulától. A pártelnök megismételte, a népszavazás akár fölöslegessé válhatna akkor, ha lenne egy világos és egyértelmű javaslat, amely megoldást jelentene, és így véget lehetne vetni a referendummal járó pénzpocsékolásnak. Az ellenzéki politikus ismét felszólította a Fideszt, mondja meg, milyen közjogi következménye lesz a referendumnak. A gyűlöletkeltés mérgezi az országot, emiatt érezzük rosszul magunkat. Az egyik ember fél és azzal szembesül, hogy idegengyűlölőnek nevezik. A másik ember elborzad az együttérzés hiányától, és meg van róla győződve, hogy egy rossz világba, rossz országba született. Valamiért mindenki rosszul érzi magát - tette hozzá. Az elmúlt napokban elhangzó mondatai miatt felháborodóknak azt üzente: "aki szándékosan, vagy valamilyen prekoncepció alapján ösztönösen összekeveri a kvótaellenességet Orbán támogatásával, az ideig-óráig úgy gondolhatja, hogy árt az MSZP-nek, hosszútávon azonban az emberektől veszi el a normális élet lehetőségét". Világossá tette, az MSZP vezette be az országot az Európai Unióba, benn is fogja tartani.

Egymás hibáztatása, egymásra várás helyett ők mennek előre, nem várnak másra. Ez az a pillanat, hogy lehet velük, mellettük jönni, lehet beszélni programról, egy jobb országról. De nem lehet az "asztal alatt rugdosódni". Nem lehet a legerősebb ellenzéki párt jelenleg igen értelmetlen címéért dulakodni. Érteni fogják és tudomásul veszik, ha valaki nem jön. Mindezeket már az Együttnek, a PM-nek, a DK-nak üzente Molnár. Ezek különálló pártok, de ugyanazt mondják a népszavazásról és együttműködnek egymással a kampányban. Ha pedig úgy akarják, az Orbán-rendszer leváltásában is együtt fognak működni. Kitért arra, hogy mind a 106 választókerületben a legalkalmasabb jelöltet kell kiválasztani 2018 előtt, akár előválasztással. Ha valaki a közös jelölt kiválasztásában nem vesz részt, az Orbán Viktor hatalomban maradását segíti - jelentette ki a pártelnök.

Hiller István, a párt országos választmányának júniusban megválasztott új elnöke az MSZP stratégiaalkotó központjaként határozta meg a testületet, amely ismét a párt parlamentje lesz. Szerinte egy olyan nyitott testületről van szó, amely alkalmas a kapcsolatteremtésre, a baloldali gondolkodók megszólítására. Közölte: senkinek ne legyen kétsége, az MSZP célja az Orbán-kormány leváltása. Ez többet jelent azonban annál, hogy "az ő minisztereik helyett a mi minisztereink üljenek" a kormányban. Nem elég csak bírálni, választási alternatívát kell kínálni - közölte, hangsúlyozva azt is: az MSZP megerősödésének útja, hogy az emberek problémáival foglalkozik. A politikus szerint egy szabadabb, igazságosabb Magyarország, egy új, a negyedik köztársaság megteremtését akarják. A politikus szerint a politikában érzelmekre is szükség van, ezért egy modern, baloldali emlékezetpolitika mellett foglalt állást. Azt mondta, büszkén vállalják Nagy Imre, Horn Gyula és Fejtő Ferenc szellemi örökségét.

A kvótareferendumot elutasító kampányban kér másik óriásplakátot is készítettek a szocialisták. Az egyiken a hatalmas "igen" alatt jóval kisebb betűkkel azt magyarázzák, szerintük mi az október 2-i népszavazás célja, a "nem" pedig a referendumot utasítja el. A messziről nézve kicsit félreérthető plakátok állítólag csak az országos vándorkiállítás részei lesznek. A Fidesz a rendezvényre úgy reagált: az MSZP úgy papol demokráciáról, sikerről és munkáról, hogy közben támadja a demokrácia legfontosabb intézményét, a népszavazást.

Az Együtt kerítésellenes

Az Együtt nem menekültellenes, nem kvótaellenes, hanem kerítésellenes - mondta Szigetvári Viktor, a párt elnöke az Együtt országos politikai tanácsának ülésén szombaton, megerősítve, hogy a népszavazásról távolmaradást támogatják. Kampányukat azzal indokolta, hogy erkölcsi kötelességüknek tartják szembeszállni a "Fidesz néphülyítésével és demagógiájával". Kijelentette: egy Európa-ellenes népszavazásról van szó, "a magyar gyarapodás és polgárosodás garanciáját jelentő tágabb közösségünk, az Európai Unió elfogadottságát próbálják ezzel szétverni". Hangsúlyozta, hogy pártja nem fogadna be mindenkit és mindenhonnan ellenőrzés nélkül, hanem biztonságot és nyugalmat teremtene azoknak, akik velünk együtt akarnak élni. Nem szétvernék Európa terrorellenes küzdelmét, hanem az együttműködés révén megerősítenék közös határőrizettel, közös kiutasítási politikával, közös menekültelosztási kvótákkal és közös segélyezési politikával. Előítéletek helyett szabályokra, plakátok helyett menedékre, indulatok helyett józan megoldásra van szükség - mondta. "Csak jobb és tisztességesebb alternatívája van annak, amit most a Fidesz tesz a hazánkkal" - fogalmazott. Azzal kapcsolatban, hogy az Együtt a Modern Magyarországért Mozgalommal és a Párbeszéd Magyarországért Párttal 20 millió forintból közös plakátkampányt indított, azt mondta: a két másik párttal nem mindenben gondolkodnak ugyanúgy, de ugyanazzal a bátorsággal szállnak szembe "a Fidesz gyűlöletkeltésével". A közös kampány mintája annak, hogy az ellenzék képes együttműködni, ha ugyanaz a célja, és mindegyik résztvevő tiszteli, nem árulja el a másikat, szorosan együttműködik - közölte. Hozzátette: pártja csak azokkal tud együttműködni, akik győzni akarnak 2018-ban, és nincs semmi csábítás, pozíció, ami ettől őket eltántoríthatja.