G20 csúcstalálkozó;

2016-09-05 11:04:00

Konkrétumok nélkül a G20 csúcson

A világ 20 legjelentősebb gazdasági hatalma, a G20-ak közös kihívásnak nevezték a menekültválságot a kínai Hangcsuban megrendezett tanácskozásuk során. Arra a következtetésre jutottak azonban, hogy mindenki számára kötelező érvényű intézkedéseket továbbra sem hoznak e kérdésben. A tanácskozás zárónyilatkozatának tervezetében kifejtették, egyszerre kell küzdeni a menekültek védelméért, illetve kezelni a menekültválság gyökereit. Ez azonban csak egy felhívás, hasonló, mint amilyet egy évvel korábban, a törökországi Antalyában megrendezett G20-csúcs folyamán fogadtak el.

A húsz legjelentősebb gazdasági hatalmat felkérik arra, „lehetőségeik szerint” segítsenek. Ez azonban jelentős különbségekhez vezetett az egyes államok vállalásai kapcsán. Németország ugyanis egymaga egymillió menekültet vett fel 2015-ben, nagy részük szíriai. A három legnagyobb G20 állam, az Egyesült Államok, Oroszország és Kína viszont alig, vagy egyáltalán nem nyújtott menedéket a polgárháború elől elmenekült szíreknek.

Berlin, amely december 1-től veszi át a G20-ak elnökségét, azt tervezi, hogy konkrétabb akciótervet dolgoz ki. Ebben nemcsak a menekültkérdésről lesz szó, hanem a legális migráció kérdéskörérők, s arról, hogyan lehetne fellépni az embercsempészek ellen. Angela Merkel kancellár tárgyalásokat folytatott Abdel Fattah esz-Szíszi egyiptomi elnökkel a menekültválság okairól. A kancellár megállapodásra törekszik azokkal az államokkal, ahová újabb és újabb migránsok érkeznek. Ezen afrikai államok számára új perspektívákat nyitnának azzal a céllal, akadályozzák meg, hogy további hullámban induljanak menekültek az Európai Unió területére.