"Fel kell készülnünk egy nehéz őszre is" - fogalmazott a magyar miniszterelnök tegnap Belgrádban, miután szerb kollégájával, Aleksandar Vucical tárgyalt. Orbán Viktor azzal riogatott, hogy nemsokára a tavalyihoz hasonló kihívásokkal kell majd szembenézni a balkáni migrációs útvonalon, a Törökország és az EU közötti megállapodás ugyanis törékeny, ezért indulhatnak meg a menekültek tömegesen a schengeni határok felé. A közös sajtótájékoztatón figyelmeztetett, "ne legyünk balekok", ne zárjuk ki annak a lehetőségét, hogy ami tavaly bekövetkezett, az idén is bekövetkezhet. Magyarország semmilyen törvénytelenséget nem fogad el, ideértve az illegális belépést is az ország területére, ezt "minden eszközzel meg fogjuk akadályozni" - tette világossá Orbán, aki együttműködést ajánlott szerb kollégájának.
Szerbiában már több mint ötezer migráns tartózkodik, ezért fel kell készülni az esetleges menekülthullámra, amin már közös munkacsoportok dolgoznak. Budapest segítséget nyújt a macedón határ védelmében, és ezt a bolgár határra is kiterjesztik majd. Erről már Aleksandar Vucic beszélt. Közölte, Szerbia szolidaritásra törekedett a migránsokkal, de az illegális bevándorlókat a nyugat-balkáni ország sem tudja befogadni. Óriási költség a migránsok elhelyezése és élelmezése, amiben ugyan segít az EU, de erre Szerbiának is jelentős összeget kell fordítania.
A szerb kormányfő arra panaszkodott, hogy amíg a válság kezdetén csak családok érkeztek a háború sújtotta térségekből, most már elsősorban gazdasági bevándorlók jönnek Afganisztánból.
Orbán tegnap Belgrádban is világossá tette, azért kell népszavazást tartani, mert arra számít, hogy Magyarország és Brüsszel között egyre súlyosabb konfliktusok lesznek migrációügyben. "Minél inkább támogatnak bennünket a népszavazáson, annál nagyobb az esélye annak, hogy utána Brüsszellel sikerrel fogjuk megvívni ezt" - fogalmazott. Ezzel szemben Jeney Orsolya, az Amnesty International Magyarország igazgatója még a közös tájékoztató előtt az M1 aktuális csatorna műsorában Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnökének szavaira emlékeztetve megismételte, bármi lesz a kvótareferendum eredménye, az semmire nem kötelezi az Uniót.
Jeneyt azért kérdezték, mert a jogvédő szervezet tájékoztató kampányt indított a népszavazással kapcsolatban. Hétről hétre megjelenő blogbejegyzéseikben segítenek megérteni a menedékkérő és a menekült fogalmát. Az igazgató szerint a déli határon emelt kerítéssel önmagában jogilag nincs baj, azzal már viszont igen, hogy a kerítés mentén sehol sem lehet menedékkérelmet beadni. A tranzitzónákban csak arról döntenek, hogy valaki egyáltalán jogosult-e ilyesmire. Ám mert a kormány rendeletében Szerbiát biztonságos harmadik országként jelölte meg, aki a déli határon érkezik, nem adhat be menedékkérelmet, amivel Magyarország nemzetközi törvényt sért.
A Demokratikus Koalíció elnöke szerint Orbán Viktor miniszterelnök két nagy politikai hasznot remél az október 2-i kvótareferendumtól. Egyrészt tovább akarja fokozni az európai együttműködéssel kapcsolatos kételyeket, másrészt a népszavazást - annak sikere esetén - saját politikájának az igazolására fogja felhasználni, mondta Gyurcsány Ferenc hétfőn Budapesten a párt bojkottfelhívásáról. Hozzátette: azoknak, akiknek elegük van mindabból, ami az utóbbi hat évben történt, nem szabad megengedniük, hogy a miniszterelnök önmaga igazolását lássa egy esetleges politikai sikerben.