Barack Obama;bocsánatkérés;Laosz;Rodrigo Duterte;ASEAN-csúcs;

2016-09-07 07:35:00

Segítséget kaphat Laosz

Laoszban megkezdődött tegnap a Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének csúcsértekezlete. A tíz ASEAN-tagállam mellett a partnerországok - köztük Ausztrália, Dél-Korea, az Egyesült Államok, India, Japán, Kína és Oroszország - vezetői képviseltetik magukat. A tanácskozást beárnyékolta egy súlyos diplomáciai botrány: Barack Obama lemondta találkozóját az őt sértegető fülöp-szigeteki elnökkel.

Az ASEAN csúcstalálkozóján a térség dinamikus fejlődésének lehetőségeit tekintik át, de a szabadkereskedelem ösztönzése mellett egy sor más kérdés is napirendre kerül, a terrorizmus elleni fellépéstől a Dél-kínai-tenger térségében kialakult feszültségekig. Számos kétoldalú megbeszélést is lebonyolítanak.

Barack Obama a G20 hangcsoui tanácskozásáról érkezett Vientianébe, ahol katonai tiszteletadással fogadták. Kétoldalú tárgyalásokat folytatott Bounnhang Vorachit laoszi államfővel. Obama személyében első alkalommal látogatott hivatalban lévő amerikai elnök Laoszba. Obama közölte, három év alatt 90 millió dollárral segítik Laoszban az aknamentesítést, a vietnami háború idejént folytatott titkos amerikai bombázások nyomán megmaradt, fel nem robbant bombák hatástalanítását.

Az Egyesült Államok az elmúlt húsz évben már több mint 100 millió dollárral segítette a háború veszélyes maradványainak felszámolását, s ennek révén évi 300-ról 40-50-re sikerült csökkenteni az áldozatok számát. A vientianei kormány ezúttal is ígéretet tett arra, hogy segítséget nyújt a háború idején eltűnt amerikaiak tetemének felkutatásában.

Obama a laoszi fővárosban Pak Kun Hje dél-koreai elnökkel folytatott kétoldalú megbeszélést. A találkozón mindketten elítélték Észak-Koreát az újabb rakétakilövések miatt. Az amerikai elnök kilátásba helyezte, hogy további szankciókat fogadhatnak el Phenjan ellen. Obama azt ígérte, sürgeti Kínát, hogy gyakoroljon nyomást az észak-koreai vezetésre, hogy hagyjon fel a térség stabilitását fenyegető rakétakilövésekkel.

Abe Sinzo japán kormányfő ugyancsak élesen elítélte a hétfőn végrehajtott észak-koreai rakétakilövéseket. A japán miniszterelnök erről még Kínában, a G20-as csúcs idején nyilatkozott. A tokiói védelmi minisztérium „mély aggodalmát” fejezte ki, a külügyminisztérium a pekingi japán nagykövetségen keresztül tiltakozott Észak-Koreánál. Az ENSZ Biztonsági Tanácsa augusztusban szintén elítélte Észak-Koreát, aláhúzva, a ballisztikus rakétatesztekkel Phenjan a világszervezet által kiszabott tilalmat sérti.

 Bocsánatot kért Duterte
Bocsánatot kért Rodrigo Duterte fülöp-szigeteki elnök Barack Obamára tett durva kijelentései miatt. A fülöp-szigeteki Trumpként is emlegetett Duterte az amerikai elnök édesanyját gyalázta, s emiatt Obama lemondta a laoszi ASEAN-csúcs margóján tervezett találkozóját Dutertével.
„Duterte elnök sajnálja, hogy a szavai ekkora vihart kavartak, s úgy tűnhetett, hogy Duterte személyében támadta Barack Obamát” – hangsúlyozta a manilai kormány közleménye. A június végén hivatalba lépett elnököt az háborította fel, hogy sajtójelentések szerint Obama bírálni készült a Fülöp-szigeteken indított kábítószerellenes offenzíváját.
Az új elnökről eddig is lehetett tudni, hogy nem válogatja meg a szavait. Duterte beiktatását követően szabad kezet adott a rendőri szerveknek. Két hónap alatt rendőrségi akciókban már több mint 2400 ember veszítette életét, drogcsempészekre és droghasználókra egyaránt lecsapnak. A Fehér Ház a tervezett találkozó előtt jelezte, hogy Obama aggodalmát fejezi ki a fülöp-szigeteki humanitárius helyzet miatt.
A Fülöp-szigetek az Egyesült Államok egyik szövetségese a térségben, idén márciusban nyitottak öt állandó katonai bázist, ahol rotációs alapon csapatokat állomásoztatnának majd. Az Egyesült Államok nagy haditengerészeti bázisát, Subic Bayt 1992-ben bezárták.
Az előző Fülöp-szigeteki elnök, Benigno Aquino a Dél-kínai-tenger térségében erősödő kínai katonai jelenlét miatt szorgalmazta az amerikaiak visszatérését, de a Washington Post szerint nem kizárt, hogy Duterte kemény szavai mögött nem a drogellenes kampány miatti nézeteltérések, hanem az amerikai-Fülöp-szigeteki viszony átértékelésének szándéka állhat.