Ezek az üzenetek tehát nem mentek keresztül a State Department védett szerverein. Powell, George W. Bush republikánus elnök első külügyminisztere Clinton megkeresésére válaszolt: a volt First Lady, amikor külügyminiszter lett, tanácsot kért tőle azzal kapcsolatosan, használhatja-e saját mobileszközeit.
Colin Powellnek azonban még nem volt mobilja, nem használt BlackBerry telefont, s nem is tulajdonított jelentőséget annak, hogy a saját számítógépén tárolt levelezés nem kerül fel a State Department szervereire. Amikor külföldre utazott, akkor sem a külügy rendszerén keresztül bonyolította a kommunikációját.
Powell eközben nyilatkozatot tett közzé, amelyben leszögezte, semmilyen módon nem akarta befolyásolni Hillary Clintont a döntésében, hogy magán vagy külügyi levelezőrendszert használjon. Rámutatott, hogy Clinton az FBI-meghallgatáson el is ismerte, nem Powell tanácsa befolyásolta abban, hogy végül úgy döntött: saját otthoni szerverén keresztül bonyolítja a kommunikációját.
Bush első külügyminisztere tegnapi közleményében világossá tette, az e-mail-üzeneteket úgy tekintette, mint a magán telefonbeszélgetéseket. „Akkoriban nem voltam tudatában annak az elvárásnak, hogy a magánjellegű, nem titkosított üzenetváltásokat is meg kell őrizni hivatalos archiválás céljára” – mentegetőzött Powell.
Clinton külügyminiszterségének idejére egyébként a titkosítási szabályokat jelentősen szigorította a külügyminisztérium, azaz a Powell szolgálata idején követett gyakorlat már nem volt irányadó.