ezüstérem;Osváth Richárd;Suba Róbert;Paralimpia 2016;

2016-09-15 20:46:00

Paralimpia - Úszódöntők, aranyra várva

Szenzációsan szerepeltek a magyarok a paralimpián idén bemutatkozó kajak-kenu-versenyeken Rióban. A legjobb eredményt Suba Róbert érte el, aki a KL1-es kategória döntőjében rendkívül izgalmas befutót követően szerezte meg a második helyet.

„Nagyon örülök az ezüstéremnek, bár nagyon kevésen múlt az első hely, 45 ezreden" - értékelte versenyét a bajai parakajakos. - A bemelegítés után kezdett felerősödni az oldalszél, ez instabillá tette a hajót. Ráadásul az argentin versenyző kijött a rajtgépből, én pedig túl sokat voltam a rajtban, elfújt a szél, kellett korrigálnom, hogy egyenesben tartsam a hajót és ez meghosszabbította a reakcióidőt a rajtnál. Rosszul kezdtem, utána egy jó erős iramot mentem, ha 210 méter lett volna a pálya, akkor behoztam volna a lengyelt, de ez van, örülök az ezüstnek.

A 36 éves Suba hozzátette: folytatja a versenyzést, szeretne ott lenni Tokióban is, és aranyérmet szerezni a japán fővárosban.

Suba fiatalon több sportágat is kipróbált, majd 19 évesen, többéves ejtőernyős tapasztalattal, több tucat ugrást követően egy "rendellenes nyitás" következtében 1500 méter magasról lezuhant és gerincsérülést szenvedett. Azóta kerekesszékben él, de már a baleset után, a kórházban tovább folytatta a sportolást. A kajak-kenut néhány éve kezdte el.

A többi magyar kajakos is bejutott a fináléba, ahol Varga Katalin (KL2) az ötödik, Váczi Anita (KL1)a hatodik, Rozbora András (KL2) pedig a hetedik helyet szerezte meg.

Folytatta remeklését Osváth Richárd, aki a kerekesszékes vívók versenyében a kard után erősebb fegyvernemében, tőrben is második lett. A 31 éves vívó az elődöntőben olyan kínai ellenfelet győzött le, akit korábban még sohasem múlt felül, a fináléban azonban 15-8-as vereséget szenvedett egy másik kínaitól, akit már legyőzött régebben. Ezzel együtt Osváthnak nincs oka szomorkodni, hiszen a londoni bronz után Rióból két ezüsttel tér haza.

„Jobban hangzana, hogy kétszeres paralimpiai bajnok vagyok, de boldog vagyok a két ezüstéremmel” - nyilatkozott Osváth.

A szatmárnémeti születésű Osváth ígéretes vívó volt, bekerült a román válogatottba is, egy sérülés azonban kettétörte a pályafutását. Több műtét után egy 2008-as baleset óta nem tudja behajlítani a jobb lábát. A para-karrierje már Magyarországon indult: paralimpiai bronz- (2012, London, tőr), világbajnoki ezüst- és Európa-bajnoki aranyérmes. Most pedig immár kétszeres paralimpiai ezüstérmes is.

A vívóknál a csapatversenyeket rendezik, komoly magyar dobogós reményekkel. A Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Veres Amarilla összeállítású párbajtőregyüttes a selejtezőből egy-egy győzelemmel és vereséggel jutott tovább, a negyeddöntőben pedig 45-35-re nyert Fehéroroszország ellen. Krajnyákék Hongkonggal találkoznak a fináléba kerülésért.

Magyar idő szerint késő este – illetve éjszaka – rendezik az úszódöntőket, ahol 100 m pillangón Sors Tamás (S9) kétszeres paralimpiai bajnokként a legjobb idővel várja a rajtot, Pap Bianka (S10) 400 m gyorson a második, a küldöttség legfiatalabb tagja, a 14 éves Konkoly Zsófia ugyanebben a kategóriában és versenyszámban az ötödik eredménnyel lett döntős.