Vállalja a felelősséget Doll

2016.09.16. 07:52
Thomas Doll, a Ferencváros vezetőedzője FOTÓ: Molnár Ádám
„Választhatnánk azt, hogy megcsömörlünk a problémák okozta sikertelenségben, és sajnáltatjuk magunkat, ugyanakkor az én csapatom nem ezt fogja tenni” – tett ígéretet Thomas Doll, a labdarúgó NB I-ben szereplő Ferencváros labdarúgócsapatának vezetőedzője tegnap.

A bajnokságban jelenleg második helyen álló, ám a Bajnokok Ligájától már az első selejtezős párharc után elbúcsúzó zöldek trénere az utóbbi idők kudarcai után a személyét érintő felelősségre is kitért.

- Csapatsportról lévén szó nem hibáztathatunk egy valakit, de edzőként természetesen vállalom a felelősséget. Ettől függetlenül el lehet mondani, ha bárki egyénileg hibázik, és szerintem el is kell ezt mondani, egymás közt biztosan. Emellett persze én is hibás vagyok, hiszen úgy hittem, hogy képesek vagyunk ugyanabban a ritmusban megkezdeni az új szezont, mint ahogy a legutóbbit abbahagytuk, ez több probléma forrása is volt, ezt elismerem.

Ismeretes: a Fradi 2016 tavaszán 12 év után – összességében meggyőző fölénnyel – hódította el a magyar bajnoki címet, illetve nyerte meg a Magyar Kupát is. A korábban a nemzetközi kupaszereplést megcélzó fővárosiak a nyáron az albán Partizanival szemben – két döntetlent követően büntetőrúgások után – maradtak alul a BL selejtezőjében.

A honi pontvadászat új idényében négy győzelem mellett két-két remivel és vereséggel álló bajnokcsapat a harmadosztályú BKV Előre elleni szerdai kupamérkőzésen sem teljesítettek az elvárásoknak megfelelően.

„Ennél sokkal jobban kellett volna játszanunk” – értékelt kritikus hangon az 1-0-s sikerrel végződő kupameccs után Doll. Az FTC szombat este a bajnokság kilencedik fordulójában a DVSC-t fogadja.

Kiemelkedő Barca-trió

Néhány kisebb meglepetéstől eltekintve a várakozásoknak megfelelő eredményekkel zárult a labdarúgó Bajnokok Ligája csoportkörének első fordulója. A katalán erődemonstráció mellett több gólgazdag mérkőzéssel, Leicester-győzelemmel és Nikolicsék csúnya vereségével vette kezdetét a 2016/2017-es kupaidény.

Az orosz ellenfelét egy ötössel hazaküldő Bayern Münchent leszámítva villámgyorsan dűlőre vitték a legfontosabb kérdéseket a játéknapot kiütéssel záró csapatok, ugyanis az egyoldalú gólesőt hozó találkozókon a bajorok kivételével minden esetben már az első negyedórában megszerezték a vezetést a későbbi győztesek.

A Celticet 7-0-ra legyőző Barcelona volt a leggyorsabb Lionel Messi révén, hiszen az argentin már a harmadik percben bevette a skótok kapuját. A teljes mezőnyt tekintve azonban mégsem az ötszörös aranylabdás jegyzi az új idény első gólját: Párizsban Edison Cavani már az első percben sokkolta az Arsenalt.

E vonatkozásban a képzeletbeli dobogó második fokára a meggyőző, 3-0-ás győzelemmel bemutatkozó Leicester középpályása, Marc Albrighton fér fel, aki az ötödik percben volt eredményes. Őt Mario Götze követné, a Dortmund németje a hetedik minutumban talált először a Legia Varsó hálójába. A fentiek után nem meglepő, hogy az első kör 50 góljából a legtöbb – szám szerint: 12 – az első negyedórában esett.

Parádézni a nyitányon csakis a kontinens krémje tudott: az európai szövetség együtthatói alapján rangsorolt legerősebb három bajnokság négy csapata mért megsemmisítő csapást ellenfelére. A listán harmadik Anglia képviseletében, egy szerdára halasztott meccsen a Manchester City hívei négyszer örülhettek, míg a második Németország legjobbjai összesen 11 góllal szomorították ellenfeleiket.

Kiemelkedőt a legerősebbként számon tartott nemzet, a spanyol pontvadászat bajnoka, a Barcelona - és a csapat három szupersztárja - alakított. A Barca Messi, Neymar és Suárez által fémjelzett, világszerte irigyelt támadótriója máris a különböző statisztikai mutatók élmezőnyébe emelkedett: az argentin aranylabda-halmozó honfitársával, a Mönchengladbach ellen szerda este triplázó Sergio Agüeróval társbérletben pillanatnyilag vezeti a góllövőlistát, ahol Suárez mellett a nápolyi Milik, a bajorok színeiben duplázó Kimmich és a szintén kétszer eredményes Mahrez gyarapítja még a többgólosok táborát. Neymar kiszolgálásban és az asszisztok számában produkált kiemelkedőt: a friss olimpiai bajnok labdarúgó egy gólja mellett négy gólpasszal vette ki részét a katalánok kiütéséből.

A Barcelona 7-0-s győzelme egyébként a legnagyobb arányú győzelmeket összesítő lajstromban csupán egy a sok közül, ráadásul nem is a legnagyobb: a Liverpool 2007-ben a Besiktasnak, a Real Madrid tavaly a Malmőnek lőtt nyolc gólt. Luis Enrique csapatához hasonló arányban korábban heten diadalmaskodtak: külön érdekesség, hogy egy kivételtől eltekintve mindannyian az utóbbi évtizedben.

A vonatkozó listára már fel sem fért, mégis külön említést érdemel a Nikolics nélkül kezdő Legia látványos bukása. Az elitsorozatba 1995 után visszatérő lengyel bajnok hazai pályán nem tudott előnyt kovácsolni a fanatikus szurkolói által teremtett légkörből, 20 perc után már háromgólos hátrányban volt a vendéglátó. A vége rendkívül csúnya, 6-0-s vereség lett.

Juventus – Sevilla 0-0

„A játékunk katasztrofális volt, pedig tudtuk, hogy az első 20 perc lesz igazán fontos. Az első két gól nagyon hamar bement, pedig a mérkőzést megelőzően sokat beszélgettünk arról, hogy milyen hibákat nem szabad elkövetni” – idézi a Legia honlapja Besnik Hasi vezetőedzőt. – Láttam, hogy a játékosok sokáig tartják a labdát. Ezt megtehetik a bajnokságban, de a BL-ben nem. Ez egy sokkal magasabb szint.

A kvalifikációs szakaszban a Legia BL-gólfelelőseként ötször eredményes Nikolics a 63. percben, 4-0-nál szállt be, szépíteni azonban nem tudott. „A hatgólos hazai vereség katasztrófa számunkra, ez még úgy sem történhetett volna meg, hogy a Dortmund ellen játszottunk” – idézi a válogatott támadót a sportnapilap online felülete.

A játéknap meglepetéseit a Real–Sporting mérkőzés alakulása miatt csak részben szolgáltatták a portugál klubok. A bajnok Benfica kedden, a Porto szerdán nem bírt az előzetesen könnyű prédaként elkönyvelt riválisával szemben. A szenzációt azonban csekély híján a Bernabéuban fellépő Sporting szolgáltatta szerdán: a zöldek egy élvezetes, jó focit hozó mérkőzésen a második félidő elején megszerzett előnyüket egészen a 88. percig tudták őrizni.

Előbb aztán Cristiano Ronaldo egy szabadrúgásból, majd a mérkőzés utolsó támadása során, már a hosszabbítás perceiben Álvaro Morata mattolta a portugál portást.

„Nem dobtuk be a törölközőt” – mondta a mérkőzést követő sajtótájékoztatón Zinédine Zidane, a királyiak vezetőedzője. - Egy olyan csapattal találtuk szembe magunkat, amely a miénkhez hasonló játékot játszott. Keményen harcoltak, különösen az első játékrészben. Szenvedtünk, de nem adtuk fel, s végül fontos pontokat szereztük. A gól után jobban játszottunk, a hajrában már támadásban is dominálni tudtunk. Természetesen elemezni fogjuk azokat a mozzanatokat, melyek nem tetszettek, de összességében elégedett vagyok a csapat teljesítményével – így Zidane.

Az előző idény sikersztoriját idézte meg 90 perc erejéig a Leicester. A bajnokságban bukdácsoló angol címvédő győztes rajtot vett a BL-ben, a „rókák” tündöklését a belga Bruges bánta. „A saját mérkőzésünket játszottuk. Szereztünk három gólt, de összességében nem gondolom azt, hogy tökéleteset nyújtottunk. Sokat kell még javulnunk” – összegzett Claudio Ranieri, aki a Leicester vezetőedzőjeként a hatodik csapatával szerepel a BL-ben.

Az olasz élvonalban utolérhetetlen Juventus az előző évadhoz hasonlóan az új idényben is megmérkőzött a Sevillával Torinóban. A 2015 őszi 2-0-s eredmény ezúttal is összejöhetett volna, a kapufa azonban az Európa-liga győztes spanyolokkal volt: Gonzalo Higuaín helyzete mellett megvolt a több támadást vezető Juve lehetősége a sikerre, a vége azonban – a teljes fordulót tekintve egyedüliként – 0-0-s döntetlen lett.

Régen várt kosársiker

2016.09.16. 07:50
Hanga Ádám vezérletével győzött a magyar csapat FOTÓ: MTI/NYIKOS PÉTER.
A magyar férfi kosárlabda-válogatott régen várt sikert ért el azzal, hogy a csapat hibátlan teljesítményének köszönhetően - az ötödik, luxemburgi sikert követően - 1999 után indulási jogot szerzett a sportág jövő évi Európa-bajnokságára. Stojan Ivkovic tanítványai a selejtezősorozat utolsó játéknapján, szombaton már biztos résztvevőként lépnek parkettre Macedónia ellen Szolnokon.

A magyar kosárlabda-válogatott a csoport egyetlen százszázalékos csapataként várta a Luxemburg elleni összecsapást. A nemzeti csapat kedvező előjelekkel lépett pályára, hiszen csekély esély mutatkozott arra, hogy ne jusson ki a 2017-es Eb-re.

Az is bizakodásra adott okot, hogy a magyar válogatott két héttel korábban 89-64-re győzte le a miniállam válogatottját, s a szerdai mérkőzés is a várakozásoknak megfelelően indult. A nyitó negyed derekán már 8-2-re vezetett a magyar válogatott, a második játékrész viszont döntetlenről folytatódott. Ezt követően a vezetést is átvették a hazaiak, s egészen sokáig fej-fej mellett haladtak a felek.

A térfélcsere után Hanga Ádám 8 pontjával sikerült elhúznunk, az együttes tagjai ekkor újra közel érezhették a kvalifikációt. Néhány perccel később azonban már biztos Eb-résztvevőnek mondhattuk magunkat, ugyanis a csoport másik meccsén a britek nyertek Macedóniában, így biztossá vált, hogy a magyarok végeznek a G jelű kvartett élén.

A hajrának így felszabadultan vághattak neki Ivkovic tanítványai, akik végül 68-65-ös győzelmet arattak. „Tudtuk, hogy kemény, szoros meccs lesz, Luxemburg eddig soha nem adta fel, mindenki ellen visszakapaszkodott akkor is, amikor nagy hátrányban volt. Jól játszott az ellenfél, nekünk pedig nehéz volt, mert a legutóbbi négy meccsünkön a maximumot nyújtottuk. Ráadásul tudtuk már, hogy kint vagyunk az Eb-n, mert láttuk, hogy a britek megverték Macedóniát, de természetesen mindenáron nyerni akartunk ma is” – olvasható a szövetségi kapitány nyilatkozata a kosarsport.hu-n.

S hogy mi és kik várnak a magyarokra? A negyvenedik kosárlabda Eb-nek ezúttal Helsinki, Tel-Aviv, Kolozsvár és Isztambul ad otthont 2017. augusztus 31 és szeptember 17 között. Finnország, Izrael, Románia és Törökország a rendező jogán tagja a 24-es mezőnynek, Spanyolország, Litvánia, Franciaország, Szerbia, Görögország, Olaszország, Csehország, Lettország és Horvátország a 2015-ös Európa-bajnokság 1-9. helyezettjeként szerzett részvételi jogot. Hozzájuk csatlakozik a selejtezőből 11 válogatott, a hét csoportgyőztes és a négy legjobb második helyezett, akik között tehát már biztosan ott lesz Magyarország is.

Az együttes meghatározó játékosa, Hanga Ádám bízik benne, hogy a négy rendező város közül Kolozsvárra kerül majd a magyar válogatott, hiszen ezáltal sok szurkoló tudná biztatni a csapatot. A válogatott vezére hangsúlyozta, már most nagyon várja a kontinenstornát. "Karrierem rendkívül fontos állomása az Eb-kijutás, sokat dolgoztunk a fiúkkal ezen, és nagyon boldog vagyok - nyilatkozta az MTI-nek a 27 éves kosaras.

A magyar férfi kosárlabdasport fennállásának legnagyobb sikerét 1955-ben Budapesten aratta, ahol a legendás Zsíros Tibor fémjelezte együttes tíz meccséből kilencet megnyerve aranyérmet szerzett. Két évvel korábban, a Szovjetunióban ezüst-, 1946-ban Svájcban bronzéremig jutottak a magyarok. Noha ezúttal hasonlóan vérmes reményei aligha lehetnek a legjobb hazai kosárlabdázóknak, elmondható, hogy máris nyertesek - az Eb-szereplés kivívásával ugyanis új fejezetet nyithatnak a sportág magyar krónikáskönyvében.