Nemanja Nenadić, a Transparency Serbia programigazgatója a felmérést bemutató sajtótájékoztatón elmondta: a kutatás azt mutatja meg, hogy hány esetben történt valós megvesztegetés, valamint a kenőpénzről szóló adatokat is tartalmaz.
Nenadić hozzátette, hogy a tavalyi évben Szerbiában 374 ezer kisebb fokú korrupciós esetet jegyeztek fel, de valójában ettől sokkal több van. A fő probléma az, hogy az ilyen kisebb ügyekre nem derül fény, azok az intézkedések pedig, amelyeket az állami szervek foganatosítanak, eddig nem hoztak eredményt.
Rámutatva arra, hogy a kutatást nem a teljes közszférában végezték, hanem annak egyes területein, Nenadić elmondta, hogy a megkérdezettek 31 százaléka az elmúlt egy évben megvesztegette a közlekedési rendőröket, 14 százaléka az egészségügyben dolgozókat fizette le, 12 százaléka pedig azért adott kenőpénzt, hogy hivatalos dokumentumokhoz jusson.
A felmérés rámutatott továbbá arra, hogy a megkérdezettek 7 százaléka a szociális biztosítás területén adott kenőpénzt, 6 százaléka az általános és középiskolai oktatásban, 4 százaléka pedig a felsőfokú oktatásban.