roma;olimpia;visszalépés;Együtt;

2016-09-22 20:10:00

Olimpia - Róma azért lépett vissza, amiért Budapestnek is kellene

Pataki Márton, az Együtt budapesti elnöke szerint Róma azért lépett vissza az olimpiai pályázattól, amiért Budapestnek is kellene: nincs értelme egy ezermilliárd forintos presztízseseménynek, amikor az alapvető közszolgáltatások tisztességes ellátására is képtelen a város. Az Együtt felszólítja Budapest vezetőit, hogy kövessék a Róma által mutatott utat.

Virginia Raggi, Róma júniusban megválasztott polgármestere tegnap bejelentette, hogy nem támogatja a város pályázatát a 2024-es nyári olimpia rendezésére. „Felelőtlenség lenne a részünkről, ha támogatnánk ezt a pályázatot… Nem akarjuk, hogy az eljövendő években pénzt kelljen fordítanunk sivatagi katedrálisokra.” – fogalmazott. Róma lakóinak Budapesttel szemben volt lehetőségük véleményt nyilvánítani az olimpia rendezéséről, és egy olyan polgármestert választottak, aki már a kampánya során is jelezte, hogy ellenzi a pályázatot. Budapest lakói még évekkel ezelőtt egy olyan főpolgármestert választottak, aki a kampánya során teljesen életszerűtlennek nevezte a kérdés felvetését is.

Róma azért lépett vissza, amiért Budapestnek is kellene: nincs értelme egy ezermilliárd forintos presztízseseménynek, amikor az alapvető közszolgáltatások tisztességes ellátására is képtelen a város. Egyben mutatja az utat is: mivel hivatalosan a város a rendező, egyáltalán nem kell alávetnie magát a kormány akaratának. Mindenki jobban járna, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság és Magyarország is, ha Budapest most lépne vissza a rendezéstől, nem egy jövőbeli országgyűlési vagy önkormányzati választást követően. Most még könnyű a milliárdos propagandakampányban hazudni a rendezés költségeiről, de legkésőbb a 2022-es választások előtt már mindenki számára világos lesz, hogy milyen áldozatot jelent magasabb adókban, elmaradó vidéki fejlesztésekben, romló egészségügyi ellátásban.

A pályázatot készítő Budapest 2024 Zrt. eddigi működéséből jól látható, hogy a pályázatra szánt 20 milliárd forint jelentős része a haverok zsebében köt ki. Ha ez a gyakorlat folytatódnak az olimpiai építkezéseknél is, akkor Magyarország számára a rendezés évtizedekig tartó pénzügyi válságot eredményezne. Az Együtt felszólítja Budapest vezetőit, hogy kövessék a Róma által mutatott utat, és a Főváros lépjen vissza a pályázattól! - zárja a közleményt Pataki Márton.