Törökország;tisztogatás;puccskísérlet;Güllen-hívők;

2016-09-23 07:33:00

Amerikai fegyvereket kaphatnak a kurdok

Törökországban tovább folytatódik a július 15-én végrehajtott puccskísérlet állítólagos agytrösztje, Fethullah Gülen hívei elleni tisztogatás. A vizsgálatok elsősorban a hadsereget, a rendőrséget, a csendőrséget, a parti őrséget, az igazságügyet, az oktatást, az egészségügyet és a médiát érintik. Az elmúlt két hónapban közel 100 ezer embert menesztettek vagy függesztettek fel állásából.

A török munkaügyi minisztérium 785 dolgozóját bocsátotta el eddig a puccskísérlet óta, jelentette be Mehmet Müezzinoglu, a tárca vezetője tegnapi sajtótájékoztatóján Ankarában. A miniszter elmondta: a tárcája hatáskörébe tartozók közül 319 ember esetében továbbra is zajlik az eljárás, 383 főt pedig visszahelyeztek munkakörébe.

Recep Tayyip Erdogan elnök az ENSZ Közgyűlésének margóján elhangzott beszédében megfenyegette a külföldön élő gülenistákat, hogy „a világon sehol sincs számukra hely” és sehol sem érezhetik biztonságban magukat. Ezzel arra utalt, hogy Gülen híveit a határokon túl is üldözni akarják. Németországban már korábban jelezték, hogy a gülenista közösség tagjait a török titkosszolgálat tagjai zaklatták. Ankara korábban Gülen kiadatását kérte az Egyesült Államoktól.

Miközben a török kormányzat előzőleg azt próbálta meg bizonygatni, hogy együttműködik az Iszlám Állam (IS) a Kurd Munkáspárttal (PKK), ami önmagában teljesen abszurd felvetés, hiszen egymás ellen harcolnak, most éppen másra irányul a kormányzati kommunikáció. Ankara most éppen arra talál „bizonyítékokat”, hogy az IS-t segítik a gülenisták. A rendőrség közlése szerint iszlám szélsőségeseknél folytatott házkutatások során Gülen könyveire bukkantak. A kabinethez hű média mostanában címoldalon közli ezeket az újabb és újabb és újabb leleplezéseket.

A kilisi kormányzó közlése szerint hat személy sérült meg tegnap, amikor rakétát lőttek ki Szíria északi részéről, amely a már török oldalon csapódott be. Kilis tartományi kormányzója, Ismail Catakli közlése szerint hatan, köztük öt gyermek sérült meg.

Binali Yildirim török miniszterelnök azt közölte, hazája „sajnálatos fejlemények” tartaná, ha az Egyesült Államok fegyverekkel és lőszerrel segítené a szíriai kurd Népvédelmi Egységeket (YPG), amelynek milicistái az Egyesült Államok által fémjelzett koalíció támogatásával az IS ellen harcolnak. A török miniszterelnök elmondta, hogy nem tesznek különbséget a PKK és az YPG között. Yildirim úgy vélte, a fegyverszállítás „nem oldaná meg a problémát”. Előzőleg a New York Times közölte, hogy Washington számba vette a fegyver küldésének lehetőségét, a tervről azonban egyelőre Barack Obama amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsa tárgyal. Obama célja ugyanis hivatali ideje lejártának közeledtével az IS elleni harc felgyorsítása.

Vizsgálati fogságba helyezték a kormánnyal szemben kritikus szerzőt, Mehmet Altant. Azzal vádolják, segédkezett "a kormány megbuktatására irányuló akcióban".