Göncz Árpád;

2016-09-27 16:12:00

Városrészt kapott Angyalföldön Göncz Árpád - Fotók

Tiszteletének jeléül városrészt nevezett el Göncz Árpád néhai államfőről a XIII. kerületi önkormányzat. A névadó ünnepségen Tóth József polgármester beszédében hangsúlyozta, a kerület követendő példának tekinti a tavaly októberben elhunyt Göncz világnézeteit, szellemiségét s életútját. "Göncz Árpád még a legmagasabb méltóságában is közember maradt, példát mutatott a hatalom bibói értelemben vett humanizálásában, felmutatta az elvek alkalmazhatóságát, embertársaink kölcsönös tiszteletét" - emelte ki a szocialista polgármester.

A  néhai államfőt soha nem kísértette meg a kivagyiság, hitt abban, hogy kialakulhat értelmes politikai párbeszéd, és rangot adott az államfői pozíciónak. Arra is kitért, a politika sikere napjainkban "a gyűlöletre épül", Göncz azonban folyamatosan a nyíltszívűségre, az emberi jóérzésre és a tisztességre próbált hatni - tette hozzá a Tóth József.

Kéri László emlékeztetett, hivatali ideje alatt Göncz a legnépszerűbb magyar politikus volt. A politológus kifejtette, megválasztásakor az államfő 68 éves volt "szűkebb, irodalmi, ellenzéki körökben ismerték csak, amikor az a történelmi kihívás érte, hogy nagy ember legyen. Göncz Árpád pedig fölnőtt ehhez a feladathoz, s majdnem 70 évesen Kelet-Európa egyik legjelentősebb politikusává vált". Kéri kifejtette, a városrészhez tartozó Árpád hídnak külön jelentősége van, hiszen a néhai államfő is híd volt az SZDSZ és az MDF között.

Szalay-Bobrovniczky Alexandra úgy fogalmazott: az ilyen gesztusokkal, mint ez a névadó ünnepség, lesz a város része Göncz Árpád és szellemisége, "egyfajta élő lelkiismeretként" - mondta a főpolgármester-helyettes, hozzátéve, talán nem ugyanúgy látják a világot minden kérdésben, de céljuk közös: jobb hellyé tenni Magyarországot.

Gulyás András, a Göncz Árpád alapítvány kuratóriumi elnöke méltató beszédében kifejtette: jelképes hely a városközpont, mert a szabad magyar köztársaság első elnökének nevét viseli, akinek közvetlen személyisége, rendkívüli nyitottsága, megalkuvás nélküli, rendíthetetlen erkölcsi tartása és szociális érzékenysége állt népszerűsége mögött. "Nem előkelő volt, hanem egyszerű és egyenes" - fogalmazott.

A Fővárosi Közgyűlés tavasszal határozott arról, hogy Angyalföld és Vizafogó városrész területének átalakításával, a Váci út és a Róbert Károly körút kereszteződésének környékén új városrész jöhet létre. A kerületben hagyomány, hogy jeles személyek munkássága előtt tisztelegnek.