népszavazás;távolmaradás;külhoni magyarok;csalás;

A szavazatszámláló bizottságoknak elvileg könnyű dolguk lesz vasárnap, de az érvénytelen voksok azonosítása elbizonytalaníthatja

- Így csalhatnak a vasárnapi szavazáson

Akár elhunytak nevében is adhatnak le szavazatokat a vasárnapi referendumon, legalábbis az Igazságügyi Minisztérium a Népszabadsággal közölte, a kormánynak nincs információja arról, hogy vannak-e halottak a külhoni választói névjegyzékben. Eközben a Kúria jogszerűtlennek minősítette, hogy a kormány külhoni magyaroknak küldött kampányleveleket.

Lehetőségünk van arra, hogy a népszavazástól való távolmaradásunk bizonyítékát megtekinthessük. Azok közül ugyanis, akik úgy kívánják érvénytelenné tenni a vasárnapi népszavazást, hogy nem szavaznak, többen tartanak attól, hogy távolmaradásuk ismeretében valaki helyettük aláírja a névjegyzéket és a nevükben szavazatot ad le. Ez súlyos bűncselekmény lenne, ráadásul az aláírást megelőzően a választópolgárnak igazolnia kell személyazonosságát, és lakcímét, és csak ezt követően veheti át a szavazólapot. Ebből következően elméletileg fiktív aláírás nem keletkezhet. Mivel azonban manapság sokan kételkednek a népszavazás tisztaságában, szeretnék biztonságban tudni "alá nem írásukat". Aki tehát gyanakszik, keresse meg a helyi választási irodát. Ez a polgármesteri hivatalokban, főszabályként a jegyző hivatalában működik. Erre már hétfőtől lehetőség lesz. Az illetékes tájékoztatást ad, hogy az aláírása szerepel-e a névjegyzéken. Természetesen a polgár a saját aláírását meg is tekintheti. Ha úgy véli, hogy visszaélés történhetett, helyben panaszt is tehet, illetve rendőrségi feljelentéssel élhet. Nyilvánvaló jogsértés esetében ezt maga a jegyző is köteles megtenni. A jogszabály határidőt nem szab a betekintésre, de a választási iratokat - így a névjegyzéket is - a szavazás napja utáni 90. napot követően – ez esetben 2017. január 2-án - megsemmisítik.

Félő, hogy elhunytak nevében is szavazatokat adhatnak le, legalábbis az Igazságügyi Minisztérium a Népszabadsággal közölte, a kormánynak nincs információja arról, hogy vannak-e halottak a külhoni választói névjegyzékben.Mindez visszaélésre adhat lehetőséget, mert a külhoniak levélben voksolnak, és nem zárható ki, hogy egy rokon szavazzon az elhunyt nevében. Ugyanakkor egyszerűbb módja is van a választás manipulálásának: a kutatások 50 százalék körülire teszik a részvételt, tehát nagyjából négymillió üres szavazólap marad meg a választókerületekben. Azokkal lehet inkább játszani, emellett, ha valaki úgy szavaz érvénytelenül, hogy nem húzza be egyik rubrikát sem, a szavazólap utólag manipulálható. Ráadásul a bizottságok többségében nem lesznek ellenzéki delegáltak, sem felügyelők.

Botrány Debrecenben
Rendkívül szomorú, ahogyan a Fidelitas nagyon durván megzavarta az MSZP nőszövetségének Szeretettel a gyűlölet ellen című rendezvényét tegnap Debrecen főterén – nyilatkozta lapunknak Gurmai Zita, a párt elnökségi tagja, a nőszövetség elnöke. A helyszínen ott volt 4-5 rendőr is, de nem segítettek, azt mondták erősítésre várnak. A rendezvényen Molnár Gyula pártelnök is beszédet mondott. Arra kért mindenkit, vasárnap maradjon otthon, mert "csak azt a szavazatot nem lehet elcsalni, ami nincs leadva".
A rendezvény végén tumultuózus jelenetek zajlottak le az MSZP aláírópultjánál. Gurmai a kamerák előtt hívta fel telefonon a belügyminisztert, és üzenetrögzítőjére mondva kérte sürgős intézkedését az egyre durvábbnak látszó incidens, dulakodás megfékezésére. A rendőrség végül szabálysértés gyanúja miatt egy embert igazoltatott és előállított

 

Eközben dübörög a törvénytelen kormányzati kampány. Kocsis Máté, a Fidesz alelnöke az ATV-ben azt mondta, azt sem tartaná durvának, ha közhivatalnokok kampányolnának a népszavazás mellett munkaidőben, nincs tudomása arról, hogy ez kötelező-e a hivatalnokokra, de a fizetésükbe mindenképpen belefér. A 444.hu nyomán írtuk meg, hogy minisztériumi közhivatalnokok választói névjegyzéket és fideszes szórólapokat kaptak, hogy végighívják egy-egy vidéki körzet szavazóit. A hívásokat munkaidőben, államtitkári utasításra, pártútmutató alapján kellett, vagy kellett volna megtenniük. A Rogán Antal irányítása alá tartozó Kormányzati Tájékoztatási Központ rágalomnak nevezte a hírt. "Ilyen utasítást nem adtam" - közölte Lázár János kancelláriaminiszter tegnap a Kormányinfón, de hozzátette: azt nem tudja megakadályozni, hogy az állam egymillió alkalmazottjának politikai véleménye legyen. A törvény tiltja, hogy a köztisztviselők politikai szerepet vállaljanak. Ugyanakkor él az a lehetőség, hogy bizalmatlanság címén bárkit elküldhetnek az állásából. Akkor is, ha például közhivatalnokként megtagadja a részvételt a kampányban. - utasította vissza a hírt, miszerint a kormány hivatali alkalmazottai munkaidőben kötelesek a kvótanépszavazás, illetve a nem mellett kampányolni. Pedig Kocsis Máté szerint erre van lehetőség, ha a kormány úgy dönt.

A Kúria közben megállapította a népszavazást szervező Kormány nevében a külhoni magyaroknak küldött kampánylevelek sértik a választás esélyegyenlőségre, valamint a jóhiszemű és rendeltetésszerű joggyakorlásra vonatkozó alapelveit. A kormányt eltiltották a további jogszabálysértéstől. Az indoklás megemlíti, hogy a kormány kampányeszközeinek terjesztésére nem használhat olyan adatbázist, amelyhez a közhatalom gyakorlójaként jutott. A kormány közölte: a levélküldés a parlamenti pártok számára is adott lehetőség volt, de nem éltek vele, így az esélyegyenlőség nem sérült.

Vasárnap ügyeleti jelleggel nyitva lesznek az okmányirodák valamint a kormányablakok, hogy akinek valamely okmánya hiányzik, az a voksoláshoz szükséges igazolást megkaphassa.

További jogsértések

- Közintézményekben, iskolákban tilos kampányolni

- A mozgóurna lehetőséget biztosít a csalásra

- A kormányra nem vonatkoznak a kampányköltési szabályok, ellentétben a pártokkal

- A szavazás napján választási gyűlés nem tartható

- Kéretlenül nem juttathatnak el a választókhoz kampányanyagot

- Plakátrongálás

- Nem volt impresszuma a kormányzati tájékoztató brosúráknak

- Alacsonyabb társadalmi státuszú választók szervezett kisbuszoztatásával próbálják növelni a részvételt

- Az ellenzék nélkül működő szavazatszámláló bizottságból törvénytelenül kijut az az információ, hogy ki nem volt még szavazni, így az aktivisták pressziót gyakorolhatnak

- Önkormányzatok nem kampányolhatnak, mivel nem a népszavazás szervezői

- A szavazás napján a közvélemény-kutatást végző személy abba az épületbe, amelyben a szavazóhelyiség van, nem léphet be