Pardavi Márta, a Helsinki Bizottság társelnöke arra biztatta a polgárokat, október 2-án üzenjék meg a hatalomnak, hogy a gyűlöletre épülő politikát elutasítják. Nem engedik, hogy a kormány a népszavazás intézményével visszaéljen. Ami történik, az ugyanis a demokratikus voksolás megcsúfolása, hiszen a kormány nem alkotmányos rendeltetésének megfelelően használja a népszavazást, hanem szégyenletes politikai eszközzé silányítja. Alantas érzelmekre, egyebek mellett az idegengyűlöletre épít a kampány, és sajnos a felmérések tanulsága szerint a kormánynak sikerült gyűlöletet ébresztenie. A kvótareferendum kérdése ráadásul nem tisztázza, hogy kinek, mire adnak felhatalmazást a polgárok, ha a nem szavazatok győznek. Ez Pardavi Márta szerint jogi nonszensz. Arra kényszeríti az embereket, hogy voksukkal jogszerűtlen és értelmetlen kérdésre adjanak választ.
A Helsinki Bizottságnak azért kellett megszólalnia, hogy minderre felhívják a választók figyelmét - fogalmazott a szervezet társelnöke. Közölte, érvénytelenül szavazni nem jogsértő. A mostanában egyre többet támadott Helsinki Bizottság szerint azokat az embereket, akik háború, terror, üldözés elől menekülnek védeni kell és nem a szenvedésüket fokozni. A kormány viszont az elmúlt egy évben kiüresítette a védelem rendszerét. A menekülteket arra kényszeríti a déli határnál, hogy kicsi gyerekekkel hetekig várakozzanak a szöges drót előtt. A tranzitzónákba naponta 30 embert engednek be, így a magyar hatóságoknak szinte lehetetlen menedékkérelmet beadni. Akinek mégis sikerül, azt érdemi eljárás nélkül kiküldik az országból, eközben hiteles beszámolók szerint a határon bántalmazzák a menekülteket, kutyákat engednek rájuk. Ezt is elutasíthatja az, aki érvénytelenül szavaz. A menedékkérők többsége Szíriából, Afganisztánból, Irakból érkezik, így nem igaz, hogy gazdasági bevándorló - figyelmeztetett a társelnök. Magyarországon alig 650-en vannak jelenleg táborokban. Év eleje óta talán 350-en kaptak oltalmat ám őket a hatalom ellehetetleníti, ezért mennek tovább. Erre a globális problémára Pardavi Márta szerint nem ez a válasz.
Nagy a félelem amiatt, hogy lehet-e Magyarországon még tisztességes választást tartani. A Helsinki társelnöke lapunkon keresztül üzeni: széleskörű választási csalásnak nincs esélye, a rendszerben ugyanis sok olyan garancia van, ami ezt lehetetlenné teszi. Pardavi Márta azt nem akarta megjósolni, érvényes és eredményes lesz-e a kvótareferendum, de abban biztos, hogy a korábbinál több érvénytelen szavazatot adnak majd le a polgárok.
A TASZ szintén érvénytelen voks leadására buzdított tegnap az Országzászlónál felállított alkalmi szavazófülke előtt. Kapronczay Stefánia, a jogvédő szervezet ügyvezető igazgatója fontosnak tartja a népszavazás intézményét, amit viszont most illúzióvá alacsonyít a hatalom. A kvótareferendum szerinte is becsapás, mert nem tudjuk, mire adjuk a voksunkat. Becsapás, hogy a népszavazás a magyar társadalmat védi, ez inkább veszélybe sodorja azzal, hogy rombolja a szolidaritást - érvelt a TASZ ügyvezetője. A két X behúzásával ezt is elutasítja az érvénytelenül szavazó.
Az uniós biztos beszólt
Referendumgyöngyök
Orbán Viktor kormányfő a Lokálnak:
– Pelenkázta már az unokáját?
– Erre még nem került sor...
– Alíz érkezése óta változott a hozzáállása a migrációs válsággal kapcsolatban?
– Nem... Magyarország az egyetlen hely, ahol otthon lehetünk, ők is, én is, ezt kell megvédeni...
– Európában az elsők között volt, aki nemet mondott a bevándorlásra... Hogyan csinálták?
– Hallgattunk a szívünkre... Ilyen egyszerű. Ha a szíved a helyén van, az eszed könnyen követi. Így hamar összeállt a fejünkben a migrációellenes cselekvési terv is... Ha mi nem teljesítettük volna a kötelességünket, Európa mára már elesett volna.