Varga Mihály;versenyképesség;Gránit Bank;

2016-10-01 07:24:00

Varga tanácsot alakítana

Sokkal tudatosabb stratégiára van szükség az ország versenyképességének javításához – ismerte el Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter. A Gránit Pay nevű újgenerációs mobilfizetési technológia bemutatóján a tárcavezető azt is bejelentette, hogy versenyképességi tanács felállítását fogja szorgalmazni a kormány előtt.

Új mobilfizetési technológiát honosított meg a Mastercarddal együttműködésben a Gránit Bank, az ezt bemutató sajtótájékoztatón pedig Varga Mihály is felszólalt a pénzintézet 45 százalékát tulajdonló állam nevében. Beszédében ugyanakkor főképp hazánk versenyképességéről esett szó. Mint ismeretes, szerdán jelent meg a Világgazdasági Fórum (World Economic Forum, WEF) éves listája a legversenyképesebb államokról. Ezen a rangsoron Magyarország 6 helyet rontva jelenleg a 69. helyen áll, a 28 tagországból álló Európai Unión belül pedig az „előkelő” 25. helyet foglaljuk el immár. Az eredményekre reagálva a Nemzetgazdasági Minisztérium fölényes közleményben bagatellizálta el a lesújtó helyezést, ezzel szemben Varga minisztertársa, Lázár János már úgy fogalmazott a csütörtöki Kormányinfón, hogy a kabinet akciótervet fog kidolgozni a gazdaság versenyképességének javításáért.

Varga Mihály a sajtóeseményen arra hívta fel a figyelmet, hogy miközben a WEF rangsorán visszacsúszott az ország, az IMD (International Institute for Management Development) hasonló listáján idén két helyet javítva a 46. helyen állunk. A relatív pozíciónkkal azonban a magyar kormány sem elégedett – ismerte el a tárcavezető, ugyanakkor azt is elmondta, hogy most a kutatóintézeteken a sor, hogy figyelembe vegyék a kormányzat eddigi erőfeszítéseit. Ez alatt a jó makroadatokat értette a miniszter, kiemelve, hogy a KSH utólagosan felfelé módosított több fontos mutatót is: a bruttó nemzeti termék 2014-ben 3,7 százalék helyett végül 4 százalékkal bővült, a tavalyi GDP-arányos költségvetési hiány pedig 2 helyett 1,6 százalék volt.

Meglehetősen álságos ugyanakkor a kedvező makroszámokra hivatkozni úgy, hogy a gazdasági növekedés immár egyre nyilvánvalóbban az uniós forrásokból származik, az államadósság csökkentését pedig ügyes praktikákkal éri el a kabinet minden év végén. Az pedig még továbbra is vita tárgyát képezi az Eurostat és a magyar állam között, hogy az Eximbank forgalmát az államháztartáson belülre kell-e sorolni.

Valószínűleg a tárcavezető is érezhette az érvelés vitatható voltát, mivel ezt követően bejelentette, hogy egy versenyképességi tanács létrehozásáról szóló javaslattal fog a kormány elé állni. Ez a testület a tudományos élet, az üzleti szféra és a kutató világ elemzőiből állna, kiegészülve az állam képviselőivel. Varga Mihály szerint a kormányzatnak a bürokráciacsökkentésen kell dolgoznia, a magánszférának pedig a vállalatvezetés etikájában van még mit javulnia. Ezenkívül a kutatóintézetek és a vállalatok szorosabb együttműködése is előnyös lenne a miniszter szerint.

A Gránit Bank új szolgáltatásával kapcsolatban Varga Mihály kijelentette, bízik abban, hogy a lakosság megkedveli ezt a fizetési módot, amely a kereskedelem bővülésére és ezáltal a nemzetgazdaságra is jó hatással lehet. Az innovatív megoldás ezenkívül csökkentheti a készpénzforgalmat és elősegítheti a gazdaság kifehéredését is.

Úttörő innovációt vezet be a Gránit Bank
Európában egyedülálló újítás valósult meg a Gránit Bank és a MasterCard együttműködésében a Gránit Pay létrehozásával. A fejlesztés lényege abban áll, hogy a fizikai bankkártya adatait rendkívül egyszerűen és gyorsan lehet digitalizálni egy androidos okostelefonra és ezt lehet használni az érintéses fizetésre alkalmas POS terminálokon a bankkártya helyett. Hegedüs Éva, a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója a Népszava érdeklődésére úgy fogalmazott: pénzintézetük már 6 éve a digitális üzleti modellt valósítja meg, mivel meggyőződésük szerint a digitális világ vívmányait minél hamarabb továbbítani kell az ügyfeleknek is. A Gránit Bank univerzális bankként egyaránt nyújt pénzügyi szolgáltatásokat a digitális szolgáltatások iránt fogékony lakossági és vállalati ügyfelek részére – hangsúlyozta Hegedüs Éva. A Gránit Pay elsősorban a lakossági ügyfelek körében lesz népszerű az elnök-vezérigazgató szerint.