A zsidó hagyományban a ros hásáná, azaz a zsidó újév ünnepével kezdődik meg a jom kipurig, azaz engesztelés napjáig tartó megtérés tíz napja, ezt az időszakot félelmetes napoknak is nevezik. A zsidó hagyomány szerint ezen az ünnepen az elmúlt év cselekedetei alapján Isten ítéletet hoz arról, hogy mi lesz a világ sorsa az elkövetkező évben.
Ros hásáná, elsősorban a megtérés, az önvizsgálat és a közösségi illetve az egyéni élet újragondolásának időszaka. A hagyomány úgy tartja, hogy a világ teremtése a ros hásánát megelőző héten történt, vagyis Ádám és Éva teremtése éppen ros hásánára esett.
A liturgia talán legfontosabb része a sófárfújás a reggeli ima részeként. A sófár, vagyis a juh szarvából készült kürt feladata, hogy felébressze a hívek szívében a megtérés vágyát. Ros hásáná előestéjén családi vacsorát szokás tartani, melyen hagyományosan mézet és egyéb édes ételeket esznek, hogy édes évük legyen, illetve egyes családokban szokás bárány – vagy halfejet fogyasztani, mert ros hásáná héberül az „év fejét" is jelenti.