Orbán Viktor;szabadkereskedelmi megállapodás;alaptörvénymódosítás;kvótareferendum;betelepítés;

2016-10-04 17:52:00

Orbán bejelentette: négy helyen módosul az alaptörvény

A népszavazás közjogi következményeiről és a Kanadával kötendő szabadkereskedelmi egyezményről tárgyalt a Fidesz-frakció - mondta Kósa Lajos a miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatón. 

A frakció azt kérte a kormánytól, csak olyan egyezményt írjon alá, amelyben nincs olyan passzus, amiről Magyarországnak önállóan kellene határoznia. A megállapodás legfrissebb verziójában nincs, így azt aláírhatják. A parlamentnek ezután még ratifikálnia kell. Felhatalmazást adtak a miniszterelnöknek, hogy tárgyaljon a szabadkereskedelmi megállapodásról. 

A parlamenti eszközök közül a az alaptörvény módosítását vizsgálta, a frakció ezt tartja a legmegfelelőbbnek. Október 10-ig kell benyújtania a javaslatot az Országgyűlésnek, november 8-án elfogadhatják, november közepén, Áder aláírása után léphet érvénybe. A javaslat szövegezését csak ezután fogalmazzák meg - közölte Kósa Lajos.

Kvótareferendum blabla Orbántól... (nemzeti ügy, a többség nemmel szavazott)

"A segítséget kell odavinni, ahol a baj van, és nem a baj kell idehozni." A 3,3 millió ember nem akarja, hogy más döntsön a betelepítésről. Ezek az emberek nem a menekültek és nem az unió ellen szavazott - mondta a kormányfő. 

Világosan ki kell mondani, hogy megtiltjuk a csoportos betelepítést. Holnap a kormányülésen már megszövegezett szinten foglalkoznak az alkotmánymódosítással - tette hozzá Orbán Viktor. 

Négy helyen módosul az alaptörvény. A 14. cikkely második bekezdése így változik:

A szabad mozgás és tartózkodás jogával nem rendelkező személyt Magyarországra csak a magyar hatóságok által egyedileg elbírált kérelmére, az OGY által megalkotott törvény szerinti eljárásban meghozott, törvényes határozat alapján lehet betelepíteni. Tilos a csoportos betelepítés.

A Jobbik már benyújtott egy alaptörvénymódosítást hasonló szöveggel. Azon nem gondolkodtak, hogy ezt elfogadják, a cél az volt, hogy a választók akaratát lefordítsák - mondta a kormányfő.

Az a jó forgatókönyv, ha meglesz a parlamenti kétharmad a módosítás elfogadásához. Vannak más forgatókönyvek, de azokat akkor kell elővenni, ha a jó forgatókönyv elbukott.

Kósa Lajos szerint az MSZP ugyan elutasította a népszavazást, de azt mondta, hogy egy kvótaellenes törvényt támogatnának. A frakcióvezető szerint ha abból indulnak ki, amit az ellenzék mondott, meg kell lennie a kétharmadnak.

A frakció nem hajlandó olyan módosítást támogatni, ami veszélyezteti Magyarország uniós tagságát. A mostani javaslat ilyen, ellenben a Jobbik javaslata kivezette volna Magyarországot az EU-ból - mondta a frakcióvezető. 

"Az alaptörvény módosítása erős fegyver lesz Brüsszelben" - mondta a miniszterelnök. Önmagában a népszavazásnak nincs közjogi következménye, ezt nem szabad annyiban hagyni, közjogi érvényt kell szerezni a nemmel szavazók akaratának - tette hozzá teljes meggyőződéssel Orbán. 

A kormányfő szerint elképzelhetetlen, hogy ha egy országban ilyen sokan egyértelműen elutasítanak valamit, akkor Brüsszelben megerőszakolnák a demokráciát. Magyarország bíróságon megtámadta az 1200 migráns betelepítését előíró jogszabályt. Ha a bíróság nem Magyarországnak ad igazat, akkor azt el kell fogadni - mondta a miniszterelnök.