Theresa May;Brexit;brit gazdaság;

- Theresa May bízik a brit gazdaságban

Theresa May brit kormányfő szerint a brit gazdaság alapvetően szilárd, s képes lesz megbirkózni a Brexit kihívásával. A miniszterelnök azt követően nyilatkozott, hogy a font 31 éves mélypontra zuhant, az esetleges „kemény Brexit” kilátása miatt. 

A font 1,27 dollárra gyengült, utoljára 1985 közepén volt ilyen gyenge a dollárhoz viszonyított árfolyama. May szerint a valuták hol erősödnek, hol gyengülnek, az egyéb gazdasági adatok azonban azt támasztják alá, hogy a brit gazdaság erős és jók a növekedési kilátások.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) tegnap közzétett előrejelzése szerint Nagy-Britannia gazdasági mutatja fel a leggyorsabb növekedést idén a G7-es csoport államai közül. A 2016-os növekedés várakozásaik szerint 1,8 százalékos lehet. Noha a Valutaalap visszavonta korábbi jóslatát a Brexit utáni pénzügyi összeomlásról, mondván, túlságosan pesszimistán ítélték meg a helyzetet, a jövő évi előrejelzést 1,1 százalékra mérsékelték.

Amber Rudd brit belügyminiszter tegnap, a Konzervatív Párt éves konferenciáján megerősítette, több százezer helyett néhány tízezerre szorítanák le a bevándorlók számát. Mint mondta, elsősorban a hiányszakmák betöltését favorizálnák a külföldi munkaerő beengedésénél.

Az ankarai kormányzat tegnap is folytatta a július 15-i sikertelen katonai hatalomátvétel nyomán kezdett tisztogatást. Alig néhány órával azután, hogy hétfőn újabb 90 nappal meghosszabbították a július 20-án bevezetett rendkívüli állapotot, kedden reggel felfüggesztettek újabb 12 801 rendőrt azzal a gyanúval, hogy közük van az Egyesült Államokban élő iszlám hittudós, Fethullah Gülen törökországi hálózatához. A felfüggesztett rendőrök közül 2523 vezető beosztásban volt.