letelepedési kötvények;

- Megélhetési kötvényesek

Egyre több külföldi vásárol úgy magyar letelepedési kötvényt, hogy a jegyzést követően nem folyamodik magyarországi letelepedési engedélyért - írta a Világgazdaság.

Szeptember 18-ig 2807 külföldi kapott letelepedési engedélyt cserébe azért, mert közvetítőkön keresztül jegyzett letelepedési államkötvényt - közölte a Belügyminisztérium. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) szeptember 30-ig ennél azonban másfélszer több, 4055 ilyen papírt bocsátott ki. Az eltérés mögött az állhat a VG szerint, hogy egyre nő az a haszon, amit e speciális állampapírokon el lehet érni. A hozam ugyanis a program 2013 tavaszi indulása óta változatlan, miközben a piaci hozamok az utóbbi három és fél évben jelentősen estek, ezek következtében a letelepedési kötvényre négyszer többet fizetnek a piaci átlagnál. A hozamnak az Országgyűlés gazdasági bizottsága által kijelölt, egy kivételével offshore paradicsomba bejegyzett kötvényforgalmazó cégeknél kellene lecsapódniuk, átalakulniuk valakik magánpénzévé. Azt nem tudni, hogy kik milyen arányban osztoznak a befektetőkkel a sajátos profiton. Orbán Viktor miniszterelnök a parlament ülésén egy kérdésre válaszolva kifejtette, nem tud róla, hogy a letelepedési kötvényeket árusító offshore cégek pénzeket lapátolnak ki az országból.

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) októberi világgazdasági prognózisában 0,3 százalékponttal, 2 százalékra csökkentette az idei magyar GDP-növekedési előrejelzését az áprilisban várt 2,3 százalékról. Az IMF honlapján kedden közzétett legfrissebb előrejelzés (World Economic Outlook, WEO) szerint a magyar GDP-növekedés 2017-ben 2,5 százalék lesz, ami megegyezik az áprilisban becsülttel. A Magyar Nemzeti Bank a szeptemberi inflációs jelentésében idén változatlanul 2,8 százalékos, a 2017-re pedig 3 százalékos növekedést jósol hazánknak.