lemondás;Ukip párt ";

Fotó: Matt Cardy/Getty Images

- Máris lemondott az UKIP vezetője

Hiába könyvelhette el komoly sikerként a brit euroszkeptikus párt, az UKIP azt, hogy a júniusban megrendezett népszavazáson az ország Európai Unióból való kilépését kívánók, azaz a Brexitpártiak nyertek, a tömörülés éppen a referendum után sodródott történetének egyik legnagyobb válságába, amelyből láthatóan képtelen kikecmeregni. Erre utal, hogy Diane James, az UKIP elnöke mindössze 18 nap után bejelentette lemondását. A Timesnak írt levelében, amelyet a Twitteren is közzétett, döntését személyes és munkaügyi okokkal is magyarázta.

Indoklása szerint megválasztása óta számos tárgyalást folytatott a párt illetékeseivel jövőbeni szerepükről, a tömörülés jövőjéről, de világossá vált számára az, hogy nincs elég tekintélye, s nem kap elég támogatást sok illetékes részéről ahhoz, hogy véghezvigye az általa áhított változtatásokat.

James szeptember közepén vette át a párt vezetését az UKIP hírhedt vezérétől, Nigel Farage-től. Lemondása mögött sokan azt sejtik, hogy Farage ismét vissza akar térni a párt élére. A politikus nem tett említést James visszalépéséről.

Farage júliusban, két héttel a Brexittel kapcsolatos referendum után mondott le azzal az indokkal, hogy a britek Unióból való kilépésével teljesítette feladatát. Amikor szeptember közepén hivatalossá vált lemondása, búcsúbeszédében felszólította a brit kormányt, következetesen hajtsa végre a Brexitet. Ebbe szerinte az EU belső piacával való szakítás is beletartozik. Egyben meghatározta legfőbb célját, amely szerint az UKIP-nek a brit politikai paletta második legerősebb pártjává kell válnia a konzervatívok mögött.

Valóban mindinkább hidegháborúra emlékeztet az az ellentét, amely az Egyesült Államok és Oroszország között alakul ki. Tegnap tovább folytatódott a szócsata a két ország között. Moszkva azzal vádolja Washingtont, hogy „nyomás alá helyezi” az Egyesült Államokban szolgáló diplomatáit.