Kolumbia;

- Megmentenék a kolumbiai békét

Miután vasárnap a választók nemet mondtak a szélsőbaloldali gerillaszervezet, a FARC és a kormányzat közötti békemegállapodásra, az illetékesek szükségmegoldásokat keresnek. Juan Manuel Santos államfő ezért bejelentette, hogy október 31-ig hosszabbítják meg a fegyverszünetet a gerillákkal.

 „Remélem, hogy addig konkretizálni tudjuk a megállapodást és véget tudunk vetni a konfliktusnak” – fogalmazott az államfő. Előzőleg a lázadók is bejelentették, hogy továbbra is tartják magukat a tűzszüneti megállapodáshoz.

A kormány és a FARC augusztusban állapodtak meg a kétoldalú fegyvernyugvásról. Ez azonban eredetileg csak a referendum megtartásáig szólt. Miután a népszavazáson a nem szavazatok, tehát a megállapodást elutasítók győztek, meghosszabbították a tűzszünetet.

A kolumbiaiak általános meglepetésre utasították el az egyezményt. A dokumentum bírálói elsősorban azt kifogásolják, hogy a gerillák alig számíthatnak büntetésre, illetve részt vehetnek az ország belpolitikai életében. A megállapodás azonban még megmenthető legalábbis abban az esetben, ha újratárgyalják azt.

Juan Manuel Santos kolumbiai államfő azt is közölte, hogy a továbbiakról elődjével, Álvaaruo Uribével is tárgyalni kíván. A két politikus szerdán tart megbeszéléseket.

Hiába könyvelhette el komoly sikerként a brit euroszkeptikus párt, az UKIP azt, hogy a júniusban megrendezett népszavazáson az ország Európai Unióból való kilépését kívánók, azaz a Brexitpártiak nyertek, a tömörülés éppen a referendum után sodródott történetének egyik legnagyobb válságába, amelyből láthatóan képtelen kikecmeregni. Erre utal, hogy Diane James, az UKIP elnöke mindössze 18 nap után bejelentette lemondását. A Timesnak írt levelében, amelyet a Twitteren is közzétett, döntését személyes és munkaügyi okokkal is magyarázta.