természetgyógyászat;táplálék-kiegészítő;

Illusztráció: Thinkstock

- Kórházba került egy kisfiú táplálék-kiegészítők miatt

Súlyos állapotban került egy londoni kórház sürgősségi osztályára egy négyéves autista brit kisfiú, akivel szülei egy alternatív terápia keretében hónapokon át 12 különböző táplálék-kiegészítőt, köztük keserűsót, tőkehalmájolajat, tevetejet és ezüstöt vetettek be.

Az esetről a British Medical Journal pénteki számában jelent meg tanulmány, amelyet internetes oldalukon ismertetnek brit médiumok. 

A gyermeket hányás, szorulás és olthatatlan szomjúság gyötörte, három hét alatt három kilót fogyott. Anyja napokkal a kórházi felvétel után árulta el az orvosoknak, hogy egy természetgyógyász tanácsára úgynevezett holisztikus táplálék-kiegészítőkkel próbálták kigyógyítani gyermeküket az autizmusból. A holisztikus gyógyítás azt jelenti, hogy egy betegségre úgymond "a teljes egészet vizsgálva" keresnek gyógymódot. 

Az orvosok megállapították, hogy a túlságosan kiszáradt gyermek hiperkalcémiában - a kalcium abnormálisan magas szintje a vérben -, és D-vitamin-mérgezésben szenvedett. A fiú jól reagált a kezelésre és két hét alatt rendbe jött. A természetgyógyász ellen eljárás indult. 

A BMJ-ben megjelent cikk szerzői, Catriona Boyd és Abdul Moodambail azonban felszólították a brit orvosokat, hogy figyeljenek oda azokra a kockázatokra, amelyeket az alternatív gyógyászat jelenthet az autista gyermekek esetében. A kutatók felszólították az autista gyermekek szüleit is arra, hogy kerüljék a potenciálisan veszélyes kezeléseket, mert egyes szerek súlyos ártalmakat okozhatnak ahelyett, hogy "kigyógyítanák" a gyermeket az autizmusból. 

"Van egy általános hiedelem, miszerint a kiegészítő terápiák +természetesek+, ennél fogva nem árthatnak, de sok olyan eset dokumentált, amelyben szövődmény - olykor halálos kimenetelű - lépett fel, és az esetek egy része valószínűleg nem is ismert az orvosok előtt" - írják a friss esetet dokumentáló kutatók a BMJ-ben. 

Egy 2007-es amerikai kutatás szerint az autista gyermekek 74 százaléka részesül valamilyen alternatív kezelésben.

Komoly belpolitikai vereséget szenvedtek a héten a közép-európai térség populista vezetői: Orbán Viktor miniszterelnök nem tudott az érvényességi küszöbhöz elegendő szavazatot gyűjteni a kvótareferendumon, Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormánypárt elnöke pedig meghátrálásra kényszerült az abortusz szigorítását célzó törvényjavaslat ügyében - írta pénteki összeállításában a Politico brüsszeli hírportál.