Gőgös Zoltán;földügyek;földárverés;

2016-10-10 07:22:00

Folytatódnak a földeladások - A "Fidesz-klientúra" gazdagszik

A Fővárosi Törvényszék Kishantosi-perben hozott ítélete azt támasztja alá, hogy a földbérbeadási és -eladási gyakorlat szakmai alapok nélküli, óriási biznisz, amelyből a Fidesz-közeli klientúra gazdagszik - mondta Gőgös Zoltán vasárnapi tájékoztatóján.

A szocialisták elnökhelyettes arra reagált, hogy a Fővárosi Törvényszék csütörtöki közlése szerint az Alkotmánybíróság eljárását kezdeményezte, és felfüggesztette a Kishantosi Vidékfejlesztési Központnak a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet és Társai elleni perének tárgyalását az alkotmánybírósági eljárás befejezéséig.

A politikus üdvözölte az ítéletet, de azt mondta, a "fideszes többségű" Alkotmánybíróság miatt nincsenek illúziói az ügy folytatásáról, a gazdáknak azt ajánlják, hogy nemzetközi bíróságokon szerezzenek érvényt panaszuknak, és aki kéri, annak jogi segítséget is ad a párt.

Egy általa ismertetett, Veszprém megyei példára hivatkozva is hangsúlyozta, a pályázati eljárás a földbérbeadásról "nem nyomon követhető, nem ellenőrzi senki". A döntési rendszer pedig olyan szinten személyre szabott, hogy "azt hoznak ki győztesnek, akit akarnak" - fűzte hozzá.

Az LMP szerint a Fidesz pofátlan eszközzel folytatná a "földrablást" azzal, hogy háromról öt hektárra növelné azon állami termőföldek méretét, amelyek ajánlattétel útján, tehát nyílt árverés nélkül értékesíthetők. Sallai R. Benedek, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője szombaton kiadott közleményében kifejtette, az LMP-frakció hétfőre meghívást kapott Font Sándortól, az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnökétől egy ötpárti egyeztetésre, amelynek a témája a földtörvény ilyen értelmű módosítása lenne. Ezt az LMP nem támogatja - tette hozzá.

A Fidesz ezzel azt a képmutató magatartását folytatja, "turbóra kapcsolnák az árverés nélküli pusztán ajánlattételes értékesítését", miközben a termőföld-privatizáció leállításáról beszélnek - fejtette ki az LMP politikusa, megjegyezve, a kormány egyszer már egyről három hektárra növelte az ajánlattétel útján értékesíthető földterületek nagyságát.