Matolcsy György;Népszabadság;Vajda Zita;

2016-10-10 07:01:00

Matolcsy-rejtélyek a Népszabadságban

Jelenlegi állás szerint szombaton jelent meg utoljára a nyomtatott Népszabadság, legalábbis abban a formában, ahogy eddig ismertük, biztosan. Az utolsó címlap azért is lett erős, mert éppen annak a két sztorinak az újabb részleteivel foglalkozott a lap, melyeket az utóbbi időben ők hoztak nyilvánosságra, és ami sokat árthatott a Fidesznek is.

„Kérdésére tájékoztatjuk, hogy Vajda Zita a Magyar Nemzeti Bankban nemzetközi szakmai titkárként dolgozott 2016. május 2-ig. Munkabére bruttó 1 730 000 Ft., nettó 1 150 450 Ft. volt. Matolcsy György magánélete, a Matolcsy-házaspár válása magánügy."

Ezt a választ kapta a Népszabadság a Magyar Nemzeti Banktól, amikor Vajda Zita javadalmazásáról tettek fel kérdéseket. Vajda Zita "nemzetközi szakmai titkár" volt az MNB-ben, de az egyik Pallas Athéné alapítvány, a PADI kuratóriumába is bekerült, sőt, még egy alapítványi cég, a Vízház Zrt. igazgatóságának is tagja. Az 1984-ben született, tehát 32 éves titkár korábban az NGM-ben is hasonló munkát végzett a 61 éves Matolcsy mellett. Matolcsy 2013 március 4-én lett MNB-elnök, Vajda Zita március 6-án már MNB-alkalmazott volt. A Népszabadság MNB-s pletykák alapján kérdezett rá Vajda Zitára, és kapott egy olyan választ, amiből nyilvánvalóvá vált, hogy Vajda Zita személye tényleg összefüggésben áll Matolcsy György válásával. Ennek ment elébe a kormányzati sajtó, miután Ripost beszámolt róla, hogy Matolcsy György elválik feleségétől, aki időközben Balatonakarattya polgármestere lett. (Szeptember 9.)

Könyvviteli szolgáltatást végzett 2014-ben a Dokumat Kft. a Pallas Athéné Domus Mentis alapítvány (PADMA) számára - írta a Népszabadság. Ez azért érdekes, mert a Magyar Nemzeti Bank ügyetlen válaszából kiderült, hogy Matolcsy György MNB-elnök új barátnője Vajda Zita, aki 2016 májusáig az ő nemzetközi titkáraként dolgozott, és vett fel havi nettó 1,1 millió forint fizetést (a PADI-ban továbbra is kuratóriumi tag, ahogy az alapítványi Vízház Zrt. igazgatóságának is tagja). A Dokumat Kft.-nél dolgozik Vajda Zita édesanyja, Vajda Péterné. A PADMA pedig egyike a hat „Matolcsy-alapítványként” emlegetett entitásnak, amelyek az MNB (pontosabban a magyar adófizetők) 265 milliárd forintjából indultak, és amelyek költekezését Matolcsyék el akarták rejteni az adófizetők elől. (Szeptember 10.)

A Magyar Nemzeti Bank honlapján feltüntetett főosztályvezetők kétharmada kevesebbet keresett, mint Matolcsy György új barátnője, aki „nemzetközi szakmai titkárként” dolgozott a jegybankelnök mellett. A Népszabadság szerint alig van olyan alkalmazottja az MNB-nek, aki többet keresett volna Vajda Zitánál. A jegybank azt közölte a lappal, hogy a korábban jógaoktatóként dolgozó Vajda Zita havi bruttó munkabére 1,73 millió forint volt. Ennél a június végi állapotot mutató adatok szerint még a cégjegyzésre jogosult, vezetői pozícióban, esetleg tanácsadóként dolgozó 116 személy között is van 83 olyan munkatárs, aki kevesebbet keresett Matolcsy barátnőjénél. A honlapon feltüntetett főosztályvezetők kétharmada is kevesebbet vitt haza, mint ő. A jegybankban az alkalmazottak létszáma június végén 1307 volt, így a lap szerint Vajda Zita simán a legjobban fizetett 4-5 százalékba tartozhatott. Vajda Zita 2016 májusáig dolgozott Matolcsy György mellett. Ráadásul a Vajda Zita édesanyját, Vajda Péternét foglalkoztató cég (Dokumat Kft.) mind a hat Matolcsy-alapítvánnyal szerződésben állt. Mivel a Dokumat kft. árbevétele mindössze hatvanmillió forint volt tavaly, esélyes, hogy sok más bevételi forrása ennek a cégnek sincs az MNB-s alapítványokon kívül. Egyébként Vajda Péterné könyvelőként saját kezűleg készített három alapítványi beszámolót 2014-ben: a PADOC, a PAGEO és a PADMA tavalyelőtti beszámolóinak is ő a készítője. Vajda Zita testvére, Vajda Kitti két trafikcégben is érdekelt volt, az egyiket közvetlenül azelőtt alapították, ahogy a kormány átrendezte a dohánypiacot. (Szeptember 12.)

Nem csak az eddig ismert két helyről illeti meg díjazás a Matol­csy György jegybankelnökhöz igen közel álló hölgyet, miután kilépett az MNB-ből. További két pozíció­ja van. Így összesen négy helyről jár neki pénz – írta a Népszabadság, amely az MNB-alapítványok (Pada-Dada stb.) válaszaiból derült ki. Az már eddig is ismert volt, hogy Vajda Zita – akivel válása után Matolcsy összebútorozott – május elejéig volt a jegybank nemzetközi szakmai titkár, utána pedig két állása is lett:

Kuratóriumi tag lett a PADI alapítványnál (PA Domus Innovationis)

It-tag lett a PADI által létrehozott Vízház Zrt-nél

Ezen felül viszont a Pallas Athéné Geopolitikai Alapítvány is alkalmazza:

Igazgatóhelyettese a Pageo-nak (PA Geopolitikai Alapítvány),

illetve ugyancsak a Pageo-nál kutató is lett május 3-tól, tehát másnaptól

Erről a négy helyről már több pénzt is hazavihet, mint amíg nemzetközi szakmai titkár volt a jegybanknál, írta a lap. „A két újabb helyről összesen havi bruttó 1,2 millió forinthoz jut, ha pedig megtartja a PADI kuratóriumi tagságért neki járó – az alapító okiratból kiindulva – 555 ezer forintot is, máris többet visz haza, mint a jegybanki állása alatt kapott havi bruttó 1,73 milliós fizetés.” Kutatóként nem túl tudományos munkát végez annyi pénzért, amennyiről egy képzett, tanult magyar egyetemi kutató csak álmodhat. Tudományos munkának kevéssé nevezhető írása tehát jó pénzért éppen szerencsétlen szegényekről szól, indiai nyomortelepről szóló írását erre lehet fellelni. (Szeptember 13.)

Régóta keringő pletyka, hogy a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank a fontosabb bejelentéseit jellemzően az úgynevezett tízmilliószoros napokra szervezi rá. A buddhizmusból eredő, de onnan rég kitörő és a népi ezotéria állandó elemévé váló tízmilliószoros nap lényege, hogy követői szerint ezen a napon jobban érvényesülnek az energiák, minden teremtés tízmilliószoros energiával hat. Azaz tökéletesen hangzik, ha vezérelvet keresünk, mi alapján lehet irányítani egy kis európai ország jegybankját. A Népszabadság arról írt, hogy a tízmilliószoros napokra időzített MNB-s szerepléshez köze lehetett a Matolcsy György által felkarolt Vajda Zitának, aki már titkárnőként is többet keresett a jegybanknál, mintha főosztályvezető lett volna. A lap jegybanki információi szerint Vajda spirituális, ezoterikus dolgok tekintetében erős befolyást gyakorol Matolcsyra. Igaz, tették hozzá a lapnak, hogy Matolcsy eleve érdeklődött a keleti kultúrák iránt, így lehet, csak ez volt az egyik közös téma, ami összekapcsolta a két embert. (Szeptember 14.)

A Népszabadság számolt be arról, hogy a kecskeméti Közgazdász-vándorgyűlésen próbáltak feltenni kérdéseket a Magyar Nemzeti Bank elnökének, a korábban több mint havi egymilliót kereső Vajda Zitáról. Az újságíró még Matolcsy megérkezése előtt jelezte az MNB kommunikációs munkatársainak, illetve az elnöki kabinetben dolgozóknak, hogy szeretne beszélni Matolcsyval. Megígérték, hogy szólnak Matolcsynak, csak annyit kérték, hogy az előadásra készülő jegybankelnököt ne zavarják, utána lesz ideje, „Matolcsy nem fog sietni”.

Arra aztán tényleg ügyeltek, hogy az előadás előtt ne lehessen Matolcsy közelébe jutni, utána pedig az MNB-elnök egyszerűen bepattant egy liftbe és lelépett. Munkatársai szerint elhúzódott az előadás. (Szeptember 16.)

A Népszabadság írt arról is, hogy Vajda Zita karrierje nem a jegybanknál, hanem még Matolcsy György minisztersége idején a minisztériumban kezdődött. És végigkövetve karrierjét, hamar kiderül, hogy valószínűleg mindenhez érthetett. A fiatal nőt pályázat nélkül vették fel 2010. július 1-jétől, majd így alakult a pályafutása:

a belgazdaságért felelős államtitkárság (2010. jú­lius 1.–október 4.)

energiastratégiáért és otthonteremtésért felelős államtitkárság (2010. október 5.–2011. március 25.),

a makrogazdasági főosztály (2011. március 26.–2012. május 31.)

a gazdaságtervezésért felelős helyettes államtitkárság (2012. június 1.–június 29.)

majd a tervezés-koordiná­ciós osztály (2012. június 30.–2013. már­cius 5.).

Ez összesen öt eltérő területet fed le. A lap megpendít egy másik olvasatot is, miszerint Vajda valójában annyira nem is volt hasznos munkaerő a minisztériumban, csak mivel nem lehetett kirúgni, ezért inkább ide-oda rakosgatták. Aztán 2013 márciusában Matolcsy ment az MNB élére, Vajda pedig két nappal később követte, ekkor lett a jegybank nemzetközi szakmai titkára. A Népszabadság szerette volna megkérdezni Matolcsy Györgyöt is, de nem kaptak választ kérdéseikre. (Szeptember 17.)

Matolcsy György jógás barátnőjének, a jegybanknál és az ahhoz kapcsolódó alapítványoknál is dolgozó Vajda Zitának van egy testvére, Vajda Kitti. Róla eddig annyit lehetett tudni, hogy a trafikbizniszben utazik, Vajda Zita pedig azt mondta róla a Figyelőnek adott interjújában, hogy „a húgomról is annyit mondanék, hogy ő is egy kétdiplomás szakember, közgazdász.” Azonban kiderült, hogy a Magyar Nemzeti Banknál is dolgozik egy Vajda Kitti, és ez a Vajda Kitti minden bizonnyal az a Vajda Kitti. Vajda Kitti neve az MNB egyik szeptemberi tanulmányában is feltűnik, A forint 70 éve: Út a hiper­inflációtól az árak stabilitásáig című kiadvány első fejezetének 3 szerzője van, és ő az egyik. A Népszabadság próbálta megtudni a jegybanktól, hogy Kitti tényleg Vajda Zita testvére-e, de az MNB-től erre nem kaptak választ. Annyit mondtak, hogy „Magyar Nemzeti Bank állományában 2013. októbere óta van Vajda Kitti nevű munkavállaló, a jegybank Oktatási Igazgatóságának szakértője.” Matolcsy 2013. március 4-én lett jegybankelnök, Vajda Zita pedig két nap múlva, március 6-án lett az MNB dolgozója. A Népszabadság belső informátorai a jegybank szűkszavúsága ellenére is megerősítették, hogy Vajda Kitti Vajda Zita testvére. A jegybank nem válaszolt a Népszabadság Vajda Kitti jövedelmét firtató kérdéseire sem. (Szeptember 24.)

Patai Mihály UniCredit-bankvezér és bankszövetségi elnök a budai Várnál található Országház utcai lakását Matolcsy György jegybankelnök használja – értesült a Népszabadság több forrásból. A lapnak sem Patai, sem Matolcsy nem kommentálta az értesülést, nem is cáfolták a hírt. Nem tudni, mióta veszi igénybe a lakást a jegybankelnök, és arról sem tudni, fizet-e érte. Patainak két lakása is van az Anjou-házként is ismert társasházban, az egyik 121, a másik 173 négyzetméteres. A kisebbik Patai-lakáshoz hasonló ingatlan bérleti díja az ingatlanhirdetések alapján egymillió forint körül lehet. Matolcsy és Patai barátsága nem új keletű, korábban a Patai vezette UniCredit havi bruttó 400 ezer forint díjat fizetett Matolcsynak, aki tanácsadóként segítette a bankot, amikor a Fidesz ellenzékben volt – emlékeztetett a lap. (Október 6.)

A Népszabadság eddigi utolsó megjelent, szombat reggeli számában újabb információkat közölt Matolcsy György és Vajda Zita kapcsolatáról. A lap egy, a Szegedi Tudományegyetem 2010-es diplomaosztóján készült nyilvános képen szúrta ki Matolcsy Györgyöt, aki a vendégeknek fenntartott helyen ült. A dolog azért pikáns, mert Vajda Zita korábban úgy nyilatkozott a Figyelőnek, hogy 2010-ben több száz másik fiatallal együtt jelentkezett a gazdasági tárcához, a lehetőségről pedig egy ismerősétől hallott. Ez annak fényében elég meglepő, hogy a diplomaosztót 2010. július 3-án tartották, míg a tárca tájékoztatása szerint Vajda Zita két nappal korábban július 1-én lett a tárca alkalmazottja. A lap kérdésére az egyetem megerősítette, hogy Matolcsy nem meghívásra érkezett az ünnepségre. A lap Matolcsyt és a minisztériumot is kereste az ügyben, de tőlük nem kaptak választ. A Népszabadság emlékeztet arra is, hogy a minisztérium vezetősége döntött Vajda Zita kinevezéséről, álláspályázatot nem írtak ki. (Október 8.)