Harmadjára kerül megrendezésre Magyarország legdinamikusabban fejlődő gasztro-fesztiválja, a budapesti Disznótoros Kolbászfesztivál. Aki október vége felé kilátogat a Vasúttörténeti Parkba, az valódi hagyományőrzést láthat, igazi díszletekkel, falusi hangulattal, vidéki ízekkel.
A nagy parkolók felől, a 3-as bejáraton át belépők balra fordulva a Tájház utcába érnek, melynek végén a 140 éves Békéscsabai Tájházzal találkozhatnak. Itt meg lehet kóstolni az igazi Csabai Kolbászt is. A tájház régiségekkel van berendezve, ahol a hagyományőrzők mutatják be a korabeli használati tárgyakat. A tájház udvarán gyerekfoglalkoztató, a tájház előtt szombat délelőtt meseszínház várja a kicsiket. Mellette vannak az állatkarámok, ahol a kacsától a szamárig mindenféle háziállattal találkozhatnak élőben a budapesti gyerekek. Ha már kolbászfesztiválról van szó, nem maradhat el a malac sem! Az állatsimogatóban lesz abból is bőven. Az állatkarámokkal szemben található a régi mezőgazdasági eszközök kiállítása, ahol a kukoricamorzsolást vagy a tökpucolást is kipróbálhatják a látogatók.
A karámokkal szemben a veterán traktorok és a stabil motorok interaktív kiállítása lesz. A 100 évnél is idősebb masinákat folyamatosan indítgatni fogják a régi szakik. Amelyik traktornak a gazdája megengedi, annak még az ülésébe is fel lehet ülni. A pöfögő traktorok és stabil motorok mellett lesz itt 120 éves működő cséplőgép is, melyet a nagyhangú „hazaáruló” MEZ veterán traktor fog meghajtani. Előbbi konfiguráció nem csak kiállítási tárgy, hanem a disznóvágás bemutató fontos kelléke. Az aratók a búzakévéket a cséplőgépbe felül adagolják, az alul kipotyogó szalmán pedig a böllérek perzselik majd a malacot. A perzselést ősrégi kézzel tekerős, parazsas fűtésű perzselővel mutatják majd be a böllérek. A megperzselt malacot helyben feldarabolják és feldolgozzák hagyományőrző eszközökkel, hagyományőrző ruházatban. Élőben láthatják a malac feldolgozásának minden fázisát, a kolbásztöltéstől a zsír kisütésig.
A Víztorony Parkban számos díjmentesen igénybe vehető elfoglaltság várja a gyerekeket: Népi Játszótér, légvár, légcsúszda, állatkarámok, kovácsműhely, bábszínház, arcfestés, íjászat oktatás és jurta, ahol honfoglaláskori ruhákba lehet beöltözni és ki lehet próbálni a honfoglaló magyarok fegyvereit. Nem csak gyerekeknek! A Víztorony Parkban a szabadtéri színpadon a folklór lesz a főszereplő.
Az 1-es bejáraton (főbejárat) a Vasúttörténeti Parkba jutók balra haladva a Gasztro utca és az utána következő Vastagkolbász utca felé vehetik az irányt vagy egyenesen haladhatnak a Kézműves utca felé. A Kézműves utca mellett 2016-tól lesz egy újdonság, a Mesterségek tere. Itt a kerámiakészítéstől a kosárfonásig számos népi mesterséget mutatnak be a népművészeti egyesületek és a népi iparművészek. Előbbi útvonal folytatása a Disznótoros utca, utóbbi irányban tovább haladva a Vásártérre lehet jutni. Ezeken a helyeken népművészeti kerámiák, szőttesek és sok más portéka kínálja magát, valamint mindenféle háztáji ételt lehet kóstolgatni és vásárolni, a cigánkától a disznósajtig. A disznótoros ételeken kívül házi sajtok, lekvár, méz, fűszerek, kürtős kalács és mindenféle kézműves ételféleség megtalálható lesz. Az ételeken kívül az italkedvelők sem panaszkodhatnak majd, ugyanis a fesztiválon nagyon sokféle minőségi borral, kézműves sörrel és míves pálinkával találkozhatnak. A disznóvágás bemutatók környékén a budapesti kolbászfesztivál „szúrópálinka”-ját fogjuk osztogatni.
Ha már tele a has és megitták a vendégek a szúrópálinkát is, akkor irány a Disznótoros Sátor vagy az Orient csarnok. A sátorban mulatós zenekarok csinálják a jó kedvet, a 3.000 nm-es fűtött csarnokban pedig nosztalgia zenekarok, folklór együttesek, operett, humoristák és nyereményjátékok színesítik a programkínálatot. 3 színpadon 50 zenei és folklór program lesz látható a 3 nap alatt.
További információk itt!