vita;Irak;viszony;Törökország;

- Bagdad mellé állt az Egyesült Államok

Külföldi katonai erők csak Bagdad jóváhagyásával tartózkodhatnak Irakban és a nemzetközi Iszlám Állam (IS) elleni koalíció kötelékéhez kell tartozniuk, jelentette be a State Department. A Reuters hírügynökség tudósítása szerint az amerikai külügy közleményben fejtette ki álláspontját az egyre terebélyesedő iraki-török államközi vitában.

A washingtoni közlemény szerint azt lenne kívánatos, hogy a terrorcsoport legyőzésében érdekeltek működjenek együtt a győzelem és az iraki nép biztonságának hosszútávú garantálása érdekében.

Ez azonban nem tűnik valószínűnek, az ország gyakorlatilag három részre – síita, szunnita, kurd – szakadt, a névlegesen ugyancsak az IS ellen harcoló Törökországgal pedig pattanásig feszült a helyzet.

A két szomszédos állam közötti, már az ENSZ Biztonsági Tanácsáig elért feszültség annak köszönhető, hogy Törökország 2015 vége óta 2 ezer katonát küldött már Észak-Irakba Bagdad tiltakozása ellenére. Az iraki kormányzat az ország szuverenitása nyílt megsértésének tartja a török katonai behatolást, ezért kérte az ENSZ BT összehívását.

Bagdad már korábban is tiltakozott az ellen, hogy a török hadsereg az Észak-Irak területén lévő kurd állásokat is bombázta nem egy alkalommal, arra hivatkozva, hogy a törökországi PKK-nak menedéket nyújtanak. A török katonák a helyi szunnita erőket képezik állítólag a harcra, hogy részt vegyenek Moszul közelgő végső ostromában. Az IS által megszállt Moszul, Irak második legnagyobb városa ugyanis szunnita többségű.

Donald Trumpnak esze ágában sincs visszalépni, sőt, Twitteren azt üzente, végre „levették róla a béklyót”, s úgy folytathatja a kampányát, ahogyan akarja. Míg a republikánus pártelitből sokan jelezték nemtetszésüket botrányos videója miatt, Reince Priebus, a Republikánus Nemzeti Bizottság (RNC) vezetője közölte, a párt továbbra is támogatja az elnökjelöltet.