magyar turisták;felháborító viselkedés;Pompeii;

- Randalírozó turisták Pompeii romjain

Tombol az egész olasz sajtó hat magyar vállalhatatlan viselkedése miatt. Az olasz Il Mattino lap felháborodva közölt ugyanis egy képet, amelyen állításuk szerint hat magyar turista szerepel - írja a blikk.hu.

A férfiak felmásztak egy ásatáson feltárt ókori bazilika romjaira, majd ott több mint egy óráig pózoltak, szobrokat utánoztak, és fotóztak, a képeket a Facebook-oldalukra is feltették. – A magyar turisták viselkedése ékes példája a kultúra és az érzékenység hiányának – mondta Massimo Osanna, a romok főfelügyelője az olasz újságnak. Hozzátette, feljelentést tesznek az ügyben a hatóságoknál.

– Ezekben a régi romokban rengeteg mikrorepedés van, ha ezt megmozgatják, a kötőanyagok elmozdulhatnak, a meglévő hajszálrepedések pedig tovább nőhetnek, így ez statikailag valóban megviselheti a romokat – nyilatkozta Szabó Géza régész.

Úgy vélte, a keletkezett repedésekbe akár csapadék is beszivároghat, így hosszú távon okozhat károkat az ókori építményben. A világörökség részeire nemcsak helyi, de nemzetközi szabályok is vonatkoznak, szándékos rongálásuk pedig bűncselekménynek számít, szigorúan büntetik. Így ha bebizonyosodik, hogy valóban kárt okoztak, szembe kell nézniük az olasz és a nemzetközi törvényekkel is.

Kitiltás egy életre Egyiptomból
Amint arról korábban beszámoltunk, egy életre szóló Egyiptomból való kitiltás lett a büntetése annak a német tizenévesnek, aki a szabályokat megszegve felmászott a gízai Kheopsz-piramis tetejére.
A 18 éves Andrej Ciesielski még január 18-án hajtotta végre tettét, amit egy szelfibot segítségével videóra is vett, amit feltöltött Facebook oldalára. Az idegenforgalmi rendészet és a régészetvédelmi szervek tagjai ezután őrizetbe vették, majd később szabadon engedték.
Ciesielski az eset kapcsán úgy nyilatkozott: a piramis megmászása volt az elsődleges célja egyiptomi látogatásának. Tisztában volt a tiltásokkal, de ez nem tántorította el.

Külföldi katonai erők csak Bagdad jóváhagyásával tartózkodhatnak Irakban és a nemzetközi Iszlám Állam (IS) elleni koalíció kötelékéhez kell tartozniuk, jelentette be a State Department. A Reuters hírügynökség tudósítása szerint az amerikai külügy közleményben fejtette ki álláspontját az egyre terebélyesedő iraki-török államközi vitában.